Jak przygotować wodę

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Jak przygotować wodę

Post autor: Davido993 »

Witam.
Już niedługo będę gotów aby zaaranżować i zalać woda akwarium. Zastanawiam się tylko nad tym w jaki sposób przygotować wodę do 200l akwarium. Muszę nalac wodę z kranu do innego zbiornika uzdatnić itp i odstawić na 24h? I po tym dopiero wlac. Zastanawiam się czy ja mam kupić wiadra czy co 😂 Oprócz tego zastanawiam się czy parametry wody badać na wodzie kranowej przed wlaniem do akwa czy dopiero po tym jak ja wleje i dodam uzdatniach, bakterie i po jakimś czsie sprawdzić przed wpuszczeniem ryb.Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Jak przygotować wodę

Post autor: chemik4 »

Jeżeli to całkiem nowe akwarium i nie masz jeszcze ryb to zalej kranówką bezpośrednio z sieci. Woda się odstoi w akwarium. Nie lej żadnych "uzdatniaczy" ani innych "bakterii".
Nie wiem czy rośliny będziesz sadził na sucho czy po zalaniu zbiornika. W każdym razie po ich posadzeniu włącz oświetlenie, ogrzewanie i filtr.
By przyspieszyć nieco dojrzewanie zbiornika możesz w nim wypłukać gąbkę z innego, zdrowego akwarium. Filtr cały brudek razem z bakteriami wciągnie.

Potem po ok 2 tygodniach sprawdź NO2- (azotyny), jeżeli będzie zero to powoli możesz wpuszczać ryby, po kilka sztuk co 3-4 dni. W trakcie monitoruj poziom NO2-.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Jak przygotować wodę

Post autor: Davido993 »

A co z twardością wody? Badać ją też?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Jak przygotować wodę

Post autor: MarJan »

no badać, pH i twardość, oprócz temperatury to podstawowa wiedza na temat tego, jakie ryby będą tam pływały- zobacz sobie jakikolwiek atlas ryb- w każdym opisie jest podany zakres powyższych wartości do jakich ryba jest przystosowana, tylko wiedz jedno, że jak np. ryba może żyć w przedziale temp. między 20°C a 30°C to nie znaczy, że te 20 jest ok na stałe lub te 30 jest ok na stałe, najlepiej wyciągać średnią lub jeszcze lepiej sprawdzić jak wygląda roczna pogoda w danym rejonie świata gdzie rybka żyje- choć na start może Ci się wydawać, że to już przesyt...także uśredniaj wartości i tak dobieraj obsadę, aby każdy gatunek miał bardzo zbliżone wymogi pH, GH, temp.
ODPOWIEDZ