Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

Witam

Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o akwarystykę. posiadam pare akwariów w przeszłości maksymalnie 30L.
Nie mialem wiekszych problemow z glonami czy ogólną jakością wody. Ryby miały się dobrze , a najprostsze roślinki
nawet nie źle rosły. Przy akwariach nie robiłem nic więcej jak cotygodniowe podmiany 10-20%.
Ponad rok temu postanowilem zalozyc w domu akwarium. Miał to być żywy obraz dla dzieci. I faktycznie na początku pelnilo swoja funkcje.Niestety pozniej zaczely sie problemy. Glony. Jak już wlazły to nie chcialy wyjsc do momentu aż straciłem motywacje do dalszych działań. Dwa miesiące temu na szczęście popsulo sie swiatlo , więc akwarium nie straszy już swoim wyglądem.


Od początku:

Akwarium to Juwel Primo 110 81x36x45 cm -zalałem to w 100% kranówką. Wszystkie media(gąbki) w filtrze były nowe standardowe z zestawu tj. od dołu: bioPlus, Nitrax, bioCarb i bioPad. Tak też było utrzymane do końca uwzględniając wymianę gąbek w czasie podanym przez producenta. Światło standardowe zostało wymienione na Aquatlantis Easy Led freshwater 590 mm, 28 W, 6.800 K. Do tego timer i
ściemniacz. Na start ustawione na 50% mocy. Do startu użyłem Prodibo START UP. 6 ampułek, jedna na tydzień.

Na dno drobny żwir, wystrój kamienie i jeden duży korzeń.

2x anubias, gałęzatka , valisneria

Po 2 tygodniach pierwsze neonki. Później 20 neonków , 2 kiryski, 4 piskorki.

Przez pierwsze 2 miesiące wszystko działało bardzo ładnie.Co prawda kamienie, ściany, korzeń, wszystko od początku powoli zaczął pokrywać zielony glon. Wyczytałem że to Oedogonium. Myślałem że to normalny proces podczas świeżego akwarium. Niestety glon rósł z miesiąca nie miesiąc. W tym czasie próbowałem nie podmieniać wody wcale przez jakiś czas- bez skutku. Podmieniać więcej niż normalne cotygodniowe 10% - bez skutku. Kupiłem filtr osmozy myśląc że to może wina jakości kranówki. Na chwilę może i pomogło , glon nie rozprzestrzeniał się tak szybko. Woda przez tydzien , od podmiany do podmiany była nawet ok, ale przeciągnięcie o parę dni skutkowało pogorszeniem warunków. Przez co po jakimś czasie podmiany robiłem co 3-5 dni, czasem nawet 30-40%. Wszystko byle
utrzymać akwarium w czystości. Podmiany robiłem używając jedynie osmozy. Potem zacząłem się głowić czy może podmiana taką ilością osmozy nie rozstraja akwarium biologicznie. Więc podmieniałem pół na pół z kranówką. W międzyczasie dokupiłem napowietrzacz z myślą że glony znikną przy większym napowietrzaniu. Dosadzałem szybko rosnące rośliny. Zacząłem stosować nawóz NATURE GRO Plant Premium. Kupiłem kilka rybek , w tym molinezje żeby wspomóc się w walce. Wszystko co robiłem niby na chwilę pomagało ale później miałem wrażenie że problem wracał ze zdwojoną siłą. Glon zaczął najbardziej atakować korzeń i tylną ścianę. Z czasem zaczął brązowieć. Więc sam już nie wiedziałem jaki to rodzaj glonu i jak z nim walczyć. Wtedy się poddałem.
Suma sumarum akwarium stoi bez żadnej podmiany i nie oświetlone od 2 miesięcy, 3/4 miesiące temu czas został skrócony do 3-4h dziennie. I to pomogło. glon zniknął prawie całkowicie. Ale wygląda jak bagno. Woda jest żółto-brązowa, na dnie zalega dużo mułu.

Trzeba przywrócić to akwarium do życia!

I teraz nie wiem czy nie łatwiej będzie usunąć wszystko i zacząć od zera. Boję się że przy jakiejkolwiek ingerencji
i próbie wyczyszczenia i odsysania mułu cały syf uniesie się do wody i wtedy parametry wody zmienią się na tyle że nigdy nie usunę glona. Kolejny pomysł jaki mam to przelać część czystej wody z obecnego zbiornika, potem wszystko wyczyścić i zalać na nowo używając starej wody i starych medii.

Tym razem chciałbym to zrobić dobrze i uniknąć problemów tego typu.
Niezależnie od opcji muszę kupić nowe oświetlenie. Ale tym razem najtańsze i najprostsze bo i tak nie mam zamiaru ewentualnie hodować czegoś więcej niż moczarka i valinseria. Zastanawiam się też nad dołożeniem filtra kubełkowego z wbudowaną lampą UV sera bioactive filter 130+UV

Czy ktoś jest w stanie coś mi podpowiedzieć i pomóc ? Bo szczerze sam nie wiem jak mam się za to znowu zabrać.

Dodaję też parę zdjęć podglądowych z przełomu roku.

Pozdrawiam
Załączniki
4.jpg
4.jpg (122.79 KiB) Przejrzano 2712 razy
2.jpg
2.jpg (54.2 KiB) Przejrzano 2712 razy
1.jpg
1.jpg (165.6 KiB) Przejrzano 2712 razy
Ostatnio zmieniony 22 lip 2021 20:43 przez sebdac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: owlman »

Czesc. To jest primo 110 a nie rio . Kiedy zakupione ?
-niepotrzebnie wymieniles oswietlenie , nalezalo dolozyc tylko swietlowek jezeli nastawiles sie na bardziej wymagajace ziele
-swiecic nalezy na pelen gaz , ograniczajac jedynie czas swiecenia ( na poczatek np 7 godzin)
- gabek sie nie wymienia , wymienia sie tylko to biale z gory jak najrzadziej
- lanie chemii to problemy (nie pisze o nawozach )
- bez znajomosci podstawowych parametrow wody ciezko cos stwierdzic
- pod piach nalezalo zastosowac podklad w postaci kulek gt , ziemi ogrodowej , substratu podzwirowego
-z rybami nalezalo poczekac dluzej
-zbyt malo roslin
- niepotrzebna tak duza ilosc kamieni ale to kwestia gustu
-napowietrzanie zbedne
- wszystko zbyt sterylne
- dolozenie filtra zewnetrznego to dobry pomysl . Ten , ktory masz uzyj jako wstepny umieszczajac rurke zasysajaca kubla w miejscu terazniejszej pompki
Jak mi sie cos przypomni to dopisze
-
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

Zestaw kupiłem jako używany przez pół roku w czerwcu 2020.
Przy próbach zwiększenia mocy oświetlenia ograniczając przy tym czas, glon pojawiał się w zdecydowanie szybszym tępie. Przez co zacząłem ograniczać światło.
Jakieś polecane testy?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: owlman »

W akwarium nie musi byc 12 tysiecy gatunkow roslin aby dobrze czy pieknie wygladalo . Jezeli chcesz vallisnerie , to polecam nana = nurzaniec niski . Ale musisz zakupic spora ilosc , tak aby obsadzic wieksza powierzchnie dna . Jezeli nie chcesz robic restartu to zastosuj kulki gt pod korzenie nastepnie zacznij podawac nawozy w plynie po uprzednim sprawdzeniu parametrow wody . Mozesz dodac rosliny na powierzchnie np. rzesa wodna =lemna minor przysloni swiatlo , szybko rozrasta sie , pochlania duzo NO3 . Testy ….w zalenosci od zasobnosci kieszeni ; jbl , sera, zoolek ….kropelkowe . NO3 ,pH,GH,Fe .
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

Mogę zrobić restart , to żaden problem w zasadzie nawet chyba wolę , ale boję się zakładania wszystkiego na nowo. Ze względu na glony w świeżym baniaku. Stąd pomysł wykorzystania tego co jest. Czytałem gdzieś żeby przy zakładaniu akwarium użyć gąbki z filtra który był zainstalowany w innym działającym akwa.
Która opcja będzie bezpieczniejsza w drodze do nowego czystego baniaka ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: owlman »

Osobiscie zrobilbym restart . Zastosowal podklad pod zwir , obsadzil duza iloscia nurzanca , troche tego co masz . Sa pewne reguly ale nigdy nie ma na nic gwarancji . Woda aby miala pH 7 lub mniej .
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

Przy zalewaniu zrobić 50/50, kran/osmoza?
Jakie bakterie polecasz na start ?
Jaki podkład? Boję się dawać ziemię. Nigdy nie używałem nic pod żwir.
To jakich reguł powinienem się trzymać :) ?
Ostatnio zmieniony 23 lip 2021 13:42 przez sebdac, łącznie zmieniany 2 razy.
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

Chciałbym zastosować piasek na górną warstwę , ale nie wiem czy będzie ok dla piskorków i kirysków. No i czy rośliny lubią piach , czy wolą drobny żwir ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: owlman »

Na gore moze byc to co jest . Pod jakikolwiek substrat podzwirowy ; jbl , tetra , sera , tropica , dennerle itp itd . Piach jak najbardziej dla ryb dennych . Jesli chodzi o wode , to zalezy jaka masz kranowke ale zazwyczaj 50/50 jest ok . Zbadaj pH. Wszystkie te bakterie , uzdatniacze itd .niepotrzebne. Czas i cierpliwosc .
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

No właśnie substratów jest aż za dużo i ciężko coś wybrać. Ktoś, gdzieś, kiedyś strasznie narzekał na sere więc stwierdziłem że chyba jednak nie może być jakiś pierwszy lepszy.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o zastosowaniu ziemi ogrodowej w akwarium?

Jeśli chodzi o testy. Jak ważny jest pomiar Fe ?

https://allegro.pl/oferta/jbl-combi-set ... 8415229533

https://allegro.pl/oferta/combi-set-jbl ... 8415229533

https://allegro.pl/oferta/zoolek-aquase ... 7023198571

Zastanawiam się nad którymś z powyższych
Czy lepiej dołożyć i kupić ten
https://allegro.pl/oferta/test-kropelko ... 0929071592

Czy ważny jest pomiar aż tylu wartości w amatorskim akwa ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: owlman »

Tych walizek nie polecam . Zbyt wiele testow , z ktorych sie nie korzysta . Kup pojedynczo zooleka . pH ,GH ,NO3 ,PO4 i ewentualnie Fe . Te dwa ostatnie daja poglad na okolicznosc glonow . Osobiscie rzadko testuje wode ale kiedy dochodzi do tego , to wlasnie tych uzywam najczesciej . Na forum jest sporo tematow i dyskusji na temat ziemi . Osobiscie wole gotowce lub tzw podloza techniczne . Kazdy ma swoje sposoby . Mozesz rowniez miec podloze jalowe i nawozic w ton wody gotowymi nawozami lub solami w proszkach zozcienczanymi w wodzie ro . Poczytaj …co bedzie Ci pasowalo , to bierz.
sebdac
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2021 13:32

Re: Powrót do akwarystyki i restart zbiornika

Post autor: sebdac »

Testy zamówione, niedługo ruszę z resetem.
Nie wiem jeszcze jakie światło, ale wszystko obsadze valisneria.
Dziękuje Ci bardzo za wszystkie rady, dużo mi pomogłeś.
ODPOWIEDZ