Od czego zaczac planowanie obsady?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Od czego zaczac planowanie obsady?

Post autor: austlander »

Witam wszystkich :)

Mamy w planach zalozenie ok. 260l akwarium slodkowodnego o wymiarach 120/40/55. Akwarium juz kupione, w zestawie z oswietleniem, pompa i grzalka. Mam jeszcze troche czasu na czytanie, ale pobiezna lektura forum potwierdzila tylko moje podejrzenia: im wiecej czytam, tym mniej wiem. Dlatego tez mam do Was prosbe o pomoc metoda malych krokow, tak zebym zalapala jakos poczatki :)
Akwarium jest kupione jako zestaw, wiec przyjmijmy ze parametry urzadzen sa dostosowane i wystarczajace. I co teraz? Od czego zaczac "casting" na mieszkancow?
Czy najpierw zbadac wode w kranie i od tego uzaleznic rodzaj ryb? Na jakie parametry zworcic uwage?
Zaplanowac ryby, kupic wlasciwe dla nich dno i rosliny, wlac wode i dopiero te odstana wode testowac?
A moze cos innego, tylko co?

Do wypakowania akwarium mam jeszcze sporo czasu, na razie miejsce na nie jeszcze nie jest przygotowane, ale czytac juz moglabym zaczac, gdybym wiedziala co :)

Przesunąłem temat z Działu Obsady.
MOD krzych_100
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

zacznij od:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Kiedy to przeczytasz to już sama stwierdzisz, że jeszcze na obsadę masz czas. Wodę warto sprawdzić na start też- odstaną- to już da Ci obraz jaka ona jest. Jeżeli dobierzesz ryby do wody to po prostu w miarę upływu czasu hobby będzie Cię mniej kosztować, bo jeżeli będziesz dorabiać wodę do wymarzonych rybek to po prostu to kosztuje i już, chyba że wymarzone rybki będą pasować do kranówki :)

Nie zakładaj, że Twój zestaw na pewno jest dobrany optymalnie i wszystko na pewno będzie dobrze- poczytaj tematy z pierwszego linka i porównaj.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2017 15:54 przez MarJan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

To ja jeszcze dodam:
austlander pisze:Zaplanowac ryby, kupic wlasciwe dla nich dno i rosliny, wlac wode i dopiero te odstana wode testowac?
- trochę inna kolejność: najpierw jaką masz wodę w kranie a dopiero potem resztę.
Zmierz odstałą wodę z kranu na twardość i odczyn (np. w sklepie), a potem dobierzemy ryby i rośliny. Tak będzie łatwiej, ryby i rośliny też mają swoje preferencje a unikniesz przy tym pewnych problemów.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Dziekuje za blyskawiczne odpowiedzi!

Co do parametrow urzadzen, to ujelabym to tak: nawet jak nie jest idealnie, to jest jak jest i grzebac w tym nie bede. Nie zebym taka uparta byla, ale to jest zmontowane razem i wole pojsc w kierunku dobrania flory i fauny do warunkow startowych, niz zmienianie tychze - gdzies zaczac trzeba, a my (malzoneki ja) zaczelismy od kupienia "startera" :) Moge poszukac opisu na sieci, pewnie sa podane moce urzadzen i je tu przedstawic, jesli to ma znaczenie i ktos by zechcial ocenic na odleglosc (sama oczywiscie tez poczytam).

Wode moge potestowac pod koniec miesiaca, na razie chetnie przyjme podpowiedz jaki tester kupic (wczoraj bylam na stronach e-sklepow zoologicznych, jeszcze mi sie w oczach mieni). Akwarium stanie w naszym nowym mieszkaniu, dlatego test wody nie dzis, bo do kranu mam daleko ;) Twardosc wody wg dostawcy to 2,5 dH (stopnie niemieckie), pH nie znalazlam. Odstana woda to kilka godzin, czy np. kilkudniowa moglaby byc? Gdybym w plastikowej butelce przywiozla? Twardosc, pH i cos jeszcze?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Woda niech postoi z 24h [może i więcej], ale nie w butelce, tylko w naczyniu, które ma większe ujście, np. słoik czy jakieś wiaderko, a potem dla wygody w butelkę jak chcesz.

Testy polecane na forum to kropelkowe[popularne to zooleka], odradza się testy paskowe, bo są mało dokładne, mimo że pasek oferuje niby więcej testów na raz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

austlander pisze:Moge poszukac opisu na sieci,
Poszukaj, to trochę pomoże.
austlander pisze:wole pojsc w kierunku dobrania flory i fauny do warunkow startowych
Dobrze, ale zacznij najpierw od wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Akwarium ma wymiary 121*41*55cm.

Oswietlenie: dwie 120cm listwy LED po 29W ((DAY i NATURE) Kelvin 9000/6500, Lumen 6670

Pompa: Juwel ECCOFLOW 600 (600l/h)

Wirnik: Eccoflow Impeller-set 600, 320mm

Filtr (wewnetrzny): Bioflow M 3l, 5 wymiennych wkladow: gabka z drobnymi porami, gabka z grubymi porami, filtr weglowy, filtr azotanow i wata.

Grzalka: 200 Watt, wysokosc 300mm, srednica 25mm, 20-30C

Wszystko jest fabrycznie zamontowanewlacznie z pokrywa na calosc od gory (czyli moge trzymac bjownika bez obaw ze wyskoczy za akwarium w pogodni za mucha ;))
Ostatnio zmieniony 30 cze 2017 18:23 przez austlander, łącznie zmieniany 1 raz.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Czyli masz zestaw Juwel. Wywal z filtra węgiel i gąbkę na azotany a dodaj dobrej ceramiki (matrix-seachem, bioceramax - aquael). W przeciwnym razie nie rozpoczniesz cyklu azotowego i po zużyciu wkładów będziesz miała problemy.
Masz miękką wodę, jak w okolicach Bielska bodajże. W takiej wodzie możesz hodować całą masę ryb z Azji, Ameryki Południowej, Australii czy Afryki (no może poza Tanganiką). Szukaj gatunku ryb, który wyda ci się interesujący i do niego stwórz aranżację i ewentualnie dobierz obsadę. Nie wybieraj ryb większych jak 12-15cm dla pary i max 6-7cm dla ławicowych.
Staraj się dobierać ryby występujące w podobnym środowisku, o zbliżonych wymaganiach (zbieżne mają być wartości średnie), i temperamencie.
Pomocna może być strona seriouslyfish i wszelakie fora tematyczne dotyczące grupy ryb. Oczywiście zawsze możesz swój wybór skonsultować z nami :)
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Mam zestaw Juwel :) Stoi w garazu w kartonie i czeka az remont osiagnie wlasciwy stopien zaawansowania (znaczy pokoj stolowy). Zwazywszy na to ze ekipa ma urlop od 01. lipca, to wypakowanie akwarium troche sie w czasie odwleka, ale dzieki temu zdaze sie przygotowac.

Po zuzyciu wkladow musze je wymienic, wymiana w systemie od tygodnia do 9 miesiecy (wg pana ze sklepu, ale nie zwrocilam uwagi ktory co ile). Wystartuje z tym co jest, a jak sie troche naucze obslugi, to wymienie na matrixa. Za rade dziekuje, jak sie ogarne to pewnie bede w stanie ja lepiej docenic :)

Znalazlam na allegro testy na twardosc i pH (Zoolek 2w1), a takze cala game innych - powinnam miec wszystkie? I jak czesto wode pozniej sie testuje, zapas zrobic? Taki zestaw znalazlam:
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/zdjec ... 1-2000.jpg
- warto to nabyc i ew. uzupelniac potem te najpotrzebniejsze? Czy te inne testy kupowac dopiero na innym etapie, i tylko wybrane? Finansowo i czasowo najlatwiej by mi bylo zalatwic jak najwiecej przed lipcem, kupic to co napewno potrzebne juz teraz, a potem tylko te puzle poskladac do kupy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Podstawa to pH, następnie warto wiedzieć o twardości, czyli KH i GH.
Do startu akwarium przydaje się NO3, bo to efekt końcowy cyklu azotowego, a to oznacza, że jeśli jest ten związek to są też bakterie nitryfikacyjne i akwarium dojrzało. Reszta na początek na pewno niezbędna nie jest.
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Zadania domowego nie zrobilam, bo "pies mi zjadl" ;) : pojechalam po wode, nalalam ja do butelki i spakowalam do auta zeby w domu wykonac testy. So far so good... Po drodze wysiadlam zatankowac, a wtedy obudzilo sie dziecko i zapytalo czy sie moze napic. Dziecie mialo do wyboru Caprisone (taki soczek) albo kranovite do testow w butelce po mineralce. Nauczylam dziecko picia wody to mam, a raczej nie mam :P

Skoro nie mam, to poczytalam co pisza ludzie z tych okolic, i wszyscy sa zgodni: z kranu cieknie Malawi. Bardzo mnie to cieszy, bo taki biotop odpowiada najbardziej ze wszystkich (chcialam w akwarium plaze a nie busz). pH oscyluje w granicach 7,5 do 8,5 (ktos napisal ze srednia roczna to 8,1), woda miekka (KH i GH na ogol jednocyfrowe, ktoras z tych wartosci bywa wyzsza). Testy wlasne wykonam kontrolnie w przyszlym tygodniu, bo znow jedziemy do nowego mieszkania na inspekcje. Obiecuje!

A teraz nowe pytania.
Po pierwsze: przez ostatnie dni przeczytalam duzo artykulow i obejrzalam mnostwo filmikow o Malawi, z ktorej to lektury wynika ze musze sobie zapewnic (spora) nadfiltracje. Przypomne ze akwarium mam 240l, z malym filtrem wewnetrznym (jesil sie da, to moze wymontuje?), a dodatkowo dokupie filtr kubelkowy - i tutaj chcialabym Was poprosic o rade. Podoba i sie pomysl Auael Unimax 500, i to chyba juz maxymalne co moge wstawic, bo 700 zrobi rybom karuzele? Czy moze nie ma az takiej roznicy, ale gdyby myslec przyszlosciowo, to z 700 moglabym sie kiedys przeniesc na wiekszy zbiornik?

A po drugie: jesli nie Malawi, to co? Jezeli okaze sie ze wioska ma wiecej ujec wody i niefartownie na mojej dzielnicy beda inne wartosci kranovity, to mam jeszcze jedno zyczenie co do obsady: glonojady, paletki i skalary. Nie mam na mysli calej trojki, ale glonojada to wrecz musze (zadna ryba mnie tak nie fascynuje jak glonojad, a niedwne odkrycie gatunkow czarnobialego i zoltego jeszce ten stan poglebilo), a paletki i skalary to albo-albo, ewentualnie mogloby byc cos innego "plaskiego i o duzej powierzchni bocznej" (wielbicieli tych gatunkow przepraszam za ew. urazenie uczuc). I pytanie dodatkowe: czy do biotopu z drugiego wyboru tez sie przyda nadfiltracja? Mowa o glonojadach i ich wiekszym bracie ze srodkowej czesci akwarium.

P.S. Przeczytalam polecane artykuly tu na forum, bardzo pomocne. Praktycznie kazdy stanowil dla mnie punkt wyjscia do grzebania w sieci za kilkoma kolejnymi tematami.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

austlander pisze: z kranu cieknie Malawi.
Parametry podawane przez wodociągi niekoniecznie muszą zgadzać się z tym, co leci z kranu - woda wodociągowa nie ma kontaktu z powietrzem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Z tego co się orientuję woda z wysokim pH ma wysoką twardość, ciężko uwierzyć na słowo, że wysokie pH i woda miękka w "Polszy". Druga kwestia, nawet jak miejsce zamieszkania ma kilka ujęć, to raczej też ciężko uwierzyć w to, że jedno ujęcie ma niskie pH i wodę miękką, a drugie na odwrót. Skalary i Paletki to woda miękka, zupełna odwrotność Malawi.
Nawet jak woda będzie miała za niskie pH na Malawi [prawdopodobnie niewiele], wydaje mi się, że łatwiej jest zatwardzić wodę jak ja zmiękczyć.
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Sie nie moge doczekac zeby te wode potestowac! pH nie jestem w stanie wyczuc, natomiast woda napewno jest miekka, bo to chociazby po czajniku widac (czajnik widywalam u tesciowej osobiscie, moj szczecinski zarasta kamieniem nieomal w oczach, jej po kilku latach nie ma sladu osadow).

A co sadzicie o wielkosci/mocy filtra? Przejrzalam forum pod tym katem, googlalam po roznych stronach, ale najblizej tematycznie byl logan z mniejszym filtrem i akwarium towarzyskim + rosliny.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

austlander pisze:Po pierwsze: przez ostatnie dni przeczytalam duzo artykulow i obejrzalam mnostwo filmikow o Malawi, z ktorej to lektury wynika ze musze sobie zapewnic (spora) nadfiltracje. Przypomne ze akwarium mam 240l, z malym filtrem wewnetrznym (jesil sie da, to moze wymontuje?), a dodatkowo dokupie filtr kubelkowy - i tutaj chcialabym Was poprosic o rade. Podoba i sie pomysl Auael Unimax 500, i to chyba juz maxymalne co moge wstawic, bo 700 zrobi rybom karuzele?
Czytaj, jakie wybrane filtry mają pojemności pojemników na wkłady. Przy Malawi licz przynajmniej litr-dwa filtracji biologicznej na 100l wody. Czyli w 240l kubełek 4-litrowy. Napęd starczy 3 pojemności akwarium na godzinę, przy czym podziel wydajność 'na pusto' podaną przez producenta przez pół.
austlander pisze:A po drugie: jesli nie Malawi, to co? Jezeli okaze sie ze wioska ma wiecej ujec wody i niefartownie na mojej dzielnicy beda inne wartosci kranovity, to mam jeszcze jedno zyczenie co do obsady: glonojady, paletki i skalary. Nie mam na mysli calej trojki, ale glonojada to wrecz musze (zadna ryba mnie tak nie fascynuje jak glonojad, a niedwne odkrycie gatunkow czarnobialego i zoltego jeszce ten stan poglebilo), a paletki i skalary to albo-albo, ewentualnie mogloby byc cos innego "plaskiego i o duzej powierzchni bocznej" (wielbicieli tych gatunkow przepraszam za ew. urazenie uczuc). I pytanie dodatkowe: czy do biotopu z drugiego wyboru tez sie przyda nadfiltracja? Mowa o glonojadach i ich wiekszym bracie ze srodkowej czesci akwarium.
Co rozumiesz przez pojęcie glonojada?Co rozumiesz przez pojęcie gatunku czarnobiałego i żółtego? Co rozumiesz przez pojęcie... biotopu w tym kontekście ._. Ciężko coś doradzić, jeśli nie wiemy, o czym mówisz dokładnie.
ODPOWIEDZ