pytanie o sens specjalnego podłoża

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

pytanie o sens specjalnego podłoża

Post autor: BARA »

Może moje pytanie wyda Wam się dziwne, ale proszę o wypowiedzi osób stosujących specjalne substraty i gotowe podłoża akwarystyczne.

Pytanie brzmi: po co są te podłoża?

Moje wątpliwości:
W naturze występuje piasek użyźniony szczątkami organicznymi lub żwir z kamykami (często w strumieniach). Podłoża gotowego się nie spotyka.

Czemu w akwariach takie gotowe podłoża są stosowane i polecane, chociaż często są bardzo lekkie, grubofrakcyjne i kompletnie się nie nadające do trzymania ryb przydennych (o czym bardzo wielu akwarystów zapomina)?

Przecież można zastosować zwykły piasek przemieszany ze żwirkiem z warstwą ziemi w środku, co jest naturalniejsze niż jakiekolwiek gotowce.

Około 10 lat temu miałam okazję wypróbować gotowy substrat Filtus Floran i ... nic szczególnego nie wniósł do mojego akwarium. Ponieważ był stosunkowo lekki po pewnym czasie musiałam go przysypać żwirkiem, a jak mi się pojawiły w tym akwarium cierniooczki i kiryski, to podłoże musiałam zasypać piaskiem (i to bardzo miałkim).
Nie widzę różnicy w stosowaniu substratu od efektu jaki widzę od ponad 5 lat, kiedy stosuję w akwariach warstwę ziemi w piasku.

Ok, rozumiem, że zaraz ktoś napisze, że gotowe podłoża stosuje się dla roślin mających specjalne wymagania. Ok, skoro tak to zaraz pojawi mi się kolejne pytanie, czemu te kulkowe lekkie podłoża są stosowane przy byle okazji, chociaż nie są dobre dla ryb.

Czekam na Wasze wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2019 19:07 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Oj Bsiu kasa chodzi o kasę którą zbija się na naiwnych ludziach tak jak na leku na niespokojne nogi i innych suplementach
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja używam dla wygody, ponieważ większość roślin jak i ryb preferuje niskie wartości pH, GH, KH nie muszę się martwić o te parametry ponieważ podłoże obniża mi do odpowiednich wartości. Nie mam problemu z przejrzystością wody, ponieważ substrat bardzo pomaga w krystalizacji wody, nie muszę także wtykać żadnych kulek pod korzenie roślin ponieważ większość potrzebnych minerałów znajduje się w podłożu, rośliny nie mają problemu z ukorzenienie jak w przypadku niektórych naturalnych podłoży. itp. Substrat to nic innego jak ziemia, która jest poddana specjalnej obróbce.
andypl33 miałeś kiedyś akwarium postawione na dobrym substracie?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Również doceniam korygowanie parametrów wody poprzez aktywne podłoże.
Według mnie takie podłoże samo w sobie jest bardzo ładne, znacznie lepiej sadzi się rośliny w takim podłożu niż w piasku, co prawda trzeba się nauczyć prowadzić akwarium na takim podłożu co ciągle robię.

Aktualnie jestem bardzo zadowolony ze stosowania aktywnego podłoża, ważne tylko tyle aby prowadzić akwarium z głową ponieważ można łatwo zaprosić do siebie glony zwłaszcza jak się nieumiejętnie nawozi na aktywnym no i trzeba się liczyć z tym że kiedyś właściwości takiego podłoża się wyczerpią.

Nie uważam że chodzi tu tylko o kasę, wielu ludzi przechodząc ze zwykłego żwirku, ziemi etc na aktywne bardzo rzadko wraca do tego żwirku i prowadzi akwaria na aktywnym podłożu - coś w tym musi być :wink:
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

A ile bez restartu można prowadzić akwarium z umiarkowaną obsadą na takim podłożu?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Prowadzić akwarium na takim podłożu można bardzo długo, ostatnio czytałem o akwariach na substracie które mają po 6-7 lat, wtedy to już tylko jałowe podłoże, ale ze względu na swoją porowatą strukturę jest znakomitym siedliskiem dla bakterii. Najlepsze podłoża potrafią spełniać swoją role około 1 roku, ale to też wszystko zależy od prowadzenia i warunków w zbiorniku, wiadomo zbiornik zbiornikowi nierówny. Naprawdę wiele czynników się na to składa. Minerały w takich podłożach też zużywają się w zależności od wielu czynników.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Trex pisze: andypl33 miałeś kiedyś akwarium postawione na dobrym substracie?
zawsze stawiam na dobrym substracie kupuję go w biedronce worek 20l za kilka złotych bo po co przepłacać piasek brałem z Wisły za darmo tylko drobny żwirek kupiłem wszystko rośnie bardzoo dobrze nie muszę bawic sie w nawożenie itp. Ale jak kogoś kręci stawianie na markowych podłożach to oczywiście nie jestem przeciw nikt bogatemu nie zabroni .
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Po co kupowac mercedesa skoro fiatem tez sie dobrze jezdzi . Moze jedynym czynnikiem hamujacym jest cena ?
Ja lubie bo jest wygodne /podloze/ .
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

andypl33 Bez urazy, ale zerknąłem sobie do galerii. Powiem Ci, że możesz zaoszczędzić jeszcze kilka zł na ziemi z Biedronki, bo to co masz posadzone rośnie z powodzeniem na piachu i żwirze bez żadnych dodatków, wystarczy trochę nie posprzątać po rybach. Wiem co mówię, każdą z Twoich roślin miałem w jałowym żwirze i piachu. Podobnie ma się sprawa z obsadą roślinną Barbary. Nie dziwię się, że nie potrzebujecie używać takich podłoży, lub nie widzicie różnicy - też bym nie widział. Pobawcie się w akwarystykę roślinną na chociaż średnim poziomie to może zmieni się nieco optyka. Pozdrawiam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

andypl33 pisze:
Trex pisze: andypl33 miałeś kiedyś akwarium postawione na dobrym substracie?
zawsze stawiam na dobrym substracie kupuję go w biedronce worek 20l za kilka złotych bo po co przepłacać piasek brałem z Wisły za darmo tylko drobny żwirek kupiłem wszystko rośnie bardzoo dobrze nie muszę bawic sie w nawożenie itp. Ale jak kogoś kręci stawianie na markowych podłożach to oczywiście nie jestem przeciw nikt bogatemu nie zabroni .
Tak właśnie myślałem że nie wiesz o czym piszesz. Powiedź na jakiej podstawie napisałeś że to dla naiwnych, skoro nie wiesz jak to jest mieć akwarium na takim podłożu. Daje sobie jaj.. obciąć, że gdybyś spróbował jak to jest z takim podłożem to zmieniłbyś zdanie.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Rzuccie okiem na przyklad na akwaria pana sp Amano . Jak myslicie ,... dlaczego uzywal podlozy specjalnych ?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Bo nie wiedzial o piasku?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Pytanie brzmi: po co są te podłoża?
Dla pieniędzy :twisted:

Na zajęciach z marketingu uczyli mnie, że trzeba kreować ludzkie potrzeby.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Wydaje mi się że jednym argumentem ludzi którzy nie rozumieją podłoża aktywnego jest to że to podłoże zostało wyprodukowane dla pieniędzy podobnie wygląda sprawa ludzi którzy zamiast kupić nowe bmw na siłę stawiają wyżej jakiegoś rupiecia z lat 80 twierdząc że taki samochód jest bezpieczniejszy i wygodniejszy a tylko dlatego że jest stary. Mój Tata ma zabytkowy samochód i wierzcie wcale nie jest wygodny ani bezpieczniejszy od nowszych modeli :)

Praktycznie cała czołówka akwarystów stosuje takie podłoża i nikt nie narzeka ;)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Barbaro lub bardziej po kolezensku mowiac Basiu, rozumiem twoje zaklopotanie ale powiedz nam jakie masz parametry wody, oswietlenie i jakie rosliny chcesz miec w zbiorniku, a ja z przyjemnoscia doradze cos.
ODPOWIEDZ