Restart akwarium 240l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Restart akwarium 240l

Post autor: corwin111 »

Cześć,

Planuję dokonać restart akwarium 240l. W obecnej chwili paremtry wody utrzymują się na stałym poziomie (6.8-7Ph, twardość ogólna jest dosyć wysoka, dlatego co drugą podmianę stosuję wodę RO, nie ma też problemu z azotanami oraz azotynami), lecz martwi mnie jedna rzecz, tj. zdychające zbrojniki.

Przy zakładaniu akwarium użyłem ziemi ogrodowej (bez nawozów), z kulkami torfowo-glinianymi oraz "ceramicznego czarnego piasku" o różnej gradacji. Nawożę umiarkowanie (połowę zalecanej dawki) nawozem Aqua Art Classic oraz CO2 w płynie. Karmię mrożonkami oraz tabletkami ze spiruliną, od czasu do czasu stosując pokarm suchy (Bio-Vit, Ichtio-Vit, Ovo-Vit). Są również skały z allegro "dragon rock", które podobno nie zmieniają parametrów wody, jednak są tak kruche, że trochę się boję (sugestia do wymiany?) ;)

W akwarium korzenie, sporo roślin. Zdjęcie akwa w załączniku.
Obsada: 5x małe skalary, kosiarki (4), gupiki (8), kiryski (panda (4)+albinos (4)), samotna samica bojownika, nie dogadywała się w drugim akwarium, oraz samotny zbrojnik. Miał kolegów, ale jak mówiłem... Pływały, pływały, aż jednego dnia został z nich sam szkielet (podziękować ampulariom).

Wyposażenie: Fluval 306, w środku standard (gąbki, węgiel aktywny Aquael, bioceramika Seachem Matrix), grzałka Aqael 200W (24C w akwa), napowietrzacz. Pokrywa 2x30W plus dołożona belka LED 18W (przy restarcie planuję podmianę na pełne oświetlenie LED 3-4x18W).
Nie spodoba się to wielu osobom, ale jak widać na zdjęciach w akwarium mam plastikową głowę szturmowca sklejoną silikonem akwarystycznym robiącą mi za końcówkę napowietrzacza (boję się, że plastik uwalnia do wody coś szkodliwego, ale nie wybadałem tego żadnym testem).

Tyle tytułem długiego wstępu.

Restart planuję w okolicach końca kwietnia/początku maja. Wymiana podłoża, być może wymiana korzenia, zmiana aranżacji roślin.

Bardzo proszę o sugestie jeśli chodzi o substrat oraz podłoże do zastosowania. Myślałem o JBL Manado rozszerzonym o AquaBasis, jednak kolor mnie nie powala, a na Black Soilach się zupełnie nie znam. Wziąłbym Benibachi lub coś takiego, ale zanim wydam kupę kasy, wolę spytać bardziej doświadczonych akwarystów.

Dodatkowo, do takiej obsady być może polecacie konkretny gatunek roślin?
Może macie jakieś uwagi lub sugestie co do obsady?

Na czas wymiany i startu nitryfikacji ryby trafią do akwarium zastępczego 100l.

TL;DR
[b]Jakie polecacie substraty podżwirowe oraz aktywne podłoża w kolorze czarnym do akwarium ogólnego. [/b]

EDIT:
Załącznik zbyt duży, zamieszczam link:
https://imgur.com/i59SdgW
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Substraty są bardzo lekkie, przy dużym zbrojniku będą ci latały te granulki po akwarium jak styropian jeśli zechce kopać, a ponoć lubią.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Jesli chodzi o JBL manado, to istnieje rowniez w ciemnym kolorze = dark
Ja posiadam JBL proscape plant soil - nie polecam poczatkujacemu ze wzgledu na skoki parametrow wody , choc w dobrym kierunku .
Mozesz zastosowac JBL aquabasis plus i na to warstwe zwiru drobnego lub Dennerle deponit mix ze zwirkiem na gorze .
Wada substratow jest wysoka cena .
Jesli chodzi o sniecie zbrojnikow ,to faktycznie ten bialy plastik moze byc powodem .
Podnies temperature do 26C
Podstawowa karma powinny byc pokarmy suche a mrozonki jako uzupelnienie raz na tydzien . Mrozonki rowniez bywaja powodem sniecia ryb .- czy wiesz jak je podawac ?
Anubiasow nie sadzimy w podlozu .
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Post autor: corwin111 »

Cześć,

Cena, w granicach rozsądku, nie gra roli.

Plastik pójdzie precz, a mrożonki rozpuszczam w zimnej wodzie i odcedzam.

Czy macie jakieś doświadczenia z tymi skałkami "dragon stone"?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dragon Stone ja mam, nie wpływają na parametry wody, ważne tylko aby je dokładnie wyczyścić pod ciśnieniem bo w zakamarkach jest bardzo dużo gliny.
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Post autor: corwin111 »

Oczywiście, czyszczenie mam już za sobą, jako że i akwarium chwilę już stoi.

Co sądzicie o:
https://allegro.pl/oferta/tropica-aquar ... 7533935866

Jeśli wierzyć opisowi rozwiązanie wręcz idealne, bez żadnej innej warstwy, powder dla kirysków, same plusy ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

corwin111 pisze:Jeśli wierzyć opisowi rozwiązanie wręcz idealne, bez żadnej innej warstwy, powder dla kirysków, same plusy
Nie sądze . Przy przekopywaniu będziesz miał szarobury pył w wodzie .

Jedynym sposobem na posiadanie aktywnego podłoża i zbrojników lub innych ryb dennych jest obsadzenie 100% dna roślinami np. trawniczkami itp. i dopiero jak się towszystko ukorzeni /umocni wpuszczenie ryb.

Zresztą, jaki sens ma aktywne podłoże przy częściowym obsadzeniu?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Estetyczny, wielu podobają się te "kozie bobki". :D
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Post autor: corwin111 »

Temat nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem, więc może rozszerzmy pytanie:

Jakie ciemne/czarne podłoża polecacie dla semi-początkującego akwarysty?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Takie, jakie mam u siebie- wierzchnia warstwa [około 3~4cm]czarny piasek kwarcowy gradacji 0,2~0,8 mm- rybom dennym będzie pasować. A jak taka gradacja miałaby być zbyt "ścisła" dla korzeni roślin to dolna warstwa jakiś żwirek większej gradacji, ale na pewno nie przekraczający 3mm. Dobrze, aby warstwy podłoża nie mieszały się lub aby ryby ich nie wymieszały- nie dokopały się do tej głębszej warstwy.
ODPOWIEDZ