Restart czy ratować jakoś?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DukeMartinez
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020 0:02
Lokalizacja: Lublin

Restart czy ratować jakoś?

Post autor: DukeMartinez »

Cześć,
Podpowiedzcie proszę czy restartować od nowa czy ratować da się jakoś.
sytuacja wygląda tak:
Akwarium uruchomione pod koniec stycznia. 120x50x50
Rybki wpuszczone po 2 tygodniach równo - 8 lutego.

Na początku dałem ciała z temperaturą i 17 lutego wygooglowałem - ospa rybia.
Nowa grzałka i preparat GREEN Ichtio Zoolek oraz sól, temperatura do 29. Woda zrobiła się niebieska po tym. Nie udało się uratować kilku neonek...
Na niebieską wodę w zoologiku dali mi węgiel aktywny (wsypałem połowę do woreczka i ustawiłem przy WLOCIE filtra i chyba tego nie ogarnąłem, że to był błąd bo to chyba miałem umieścić przy WYLOCIE...)

Przyznaję, że na początku kombinowałem z oświetleniem. Wydawało się, że jest OK ale jakieś 2-3 tygodnie temu zaczęło się. Najpierw zrobiło się brązowo na imitacji skały i kamieniach. Potem zielono (głównie szyby) i do tego roślinki obrosły (krasnorosty?).

Dopiero niedawno kupiłem dedykowane oświetlenie (wcześniej było jakieś 40-50W w sumie) - pokrywa z Aquastel.
I mam tak:
2x power LED 30W
1xPlant 30W -- razem 90 W które świecą 12-22
i na noc BLUE 30W, które używam przygaszone między 22-23/23:30

Czas na restart mam. Wiem tylko, że muszę kupić jakiś biostarter bo jak już mam rybki to nie mogę ich trzymać na boku 2 tygodnie...
Jeśli to lepsza opcja niż ratowanie to pewnie będę miał masę pytań co tym razem robić po kolei, żeby nie powrócił ten efekt.

Wiem, że muszę zestaw jakiś do testów wody. Co polecacie?
Oświetlenie czy 2x30W + plant 30W to nie za dużo?
Czy można świecić 12-22 jeśli już od rana i tak jest światło naturalne?
Czy jak po tym poświecę BLUE przez godzinę tak na 1/2 mocy to czy rybki nie zgłupieją od tego?
Filtr kupiłem porządny z tego co czytałem Eheim pro4+ do 600 litrów.

Mam masę pytań ale wpierw zamieszczę fotki i proszę o poradę czy ratować to co jest czy lecieć po testy i zamieścić wyniki i dopiero mi powiecie...?
(Mam też od kolegi zestaw do CO2 ale to już na później temat).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Podmieniaj wodę,co 2 dzień,po 30 40 procent. Zmniejsz oświetlenie do 8 godzin. Co można ,to wyjmij delikatnie z akwarium ( kamień,korzeń )i umyj pod kranem,rośliny mocno zainfekowane wywal,a tam gdzie można obetnij liście.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Poczytaj o DOC (Dissolved Organic Carbon), najprawdopodobniej masz z tym problem.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć, przypomina mi sytuację, kiedy miałem słabą filtrację (nie chodzi o filtr ale o ruch wody i wydajność bio) i dużo mułu. Trex wg. mnie dobrze celuje. Zasadniczo krasnorosty to często oznaka właśnie takich problemów.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Krasnorosty zazwyczaj biorą się z zwiększonych związków azotu. Zrób pomiary NO2, NO3, NH4/NH3. A na chwilę obecną usuwaj wszystko i jeśli możesz ogranicz zimne światło.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Tu nie ma czego ratowac . Akwarium fatalnie zalozone . Co to za podloze z kamieni ? Powinien byc drobny zwir lub piach . Kto sadzi anubiasy w podlozu ? Daj fote calosci .
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Tu nie ma czego ratowac . Akwarium fatalnie zalozone . Co to za podloze z kamieni ? Powinien byc drobny zwir lub piach . Kto sadzi anubiasy w podlozu ? Daj fote calosci .
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

owlman pisze:Czesc. Tu nie ma czego ratowac . Akwarium fatalnie zalozone . Co to za podloze z kamieni ? Powinien byc drobny zwir lub piach . Kto sadzi anubiasy w podlozu ? Daj fote calosci .
Dokładnie,pyta po całosci,tylko ja chciałem być delikatny :D
DukeMartinez
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020 0:02
Lokalizacja: Lublin

Post autor: DukeMartinez »

Akwa będzie robione od nowa. Tylko serio nie mam już zdrowia, bo czytam i czytam fora a dalej nie wiem jak się za to zabrać.
Tym bardziej, że tym razem mam rybki więc muszę dołożyć procedurę biostartera jakiegoś...

Mam niedaleko siedzibę sklepu internetowego.
Mam też od kolegi butle CO2, którą tylko napełnić i kupić rurkę - i dyfuzor?

Czy ktoś z forumowiczów ma przy okazji #zostańwdomu trochę wolnego czasu i pogadałby przez telefon? (PW w takim razie, podam numer).

Marcin
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zostaw na razie CO2, załóż akwarium z prawidłowym podłożem i daj więcej roślin, bo skalary wymagają miejs odpoczynku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ