Nowe akwarium/krewetkarium 25 litrów

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Aleksandram21
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2020 17:47

Nowe akwarium/krewetkarium 25 litrów

Post autor: Aleksandram21 »

Witajcie,

jestem totalnie nowa jeżeli chodzi o zakładanie akwarium.
Pomóżcie mi proszę bo naczytałam się dużo w necie ale i widziałam dużo filmików na yt.
Mam akwarium 25 litrów, idealne albo na 1 bojownika albo na krewetkarium.
Filtr Aquael Pat Filter Mini.
Pomóżcie proszę z doborem podłoża, czy może być h.e.l.p advanced soil plants?
Czy pod podłoże dać AdA Tourmaline+Clear Super+ Bacter100 i do podłoża kulki gliniano-torfowe żeby roślinki miały nawóz?
Ile świecić na początku?
Kiedy zrobić podmianę pierwszą?
Czy można użyć ActiBactol żeby szybciej wytworzyły się pożyteczne bakterie?
Jak z roślinami? Czy dużo ich nasadzić?
Jak na początku poradzić sobie z glonami jak się pojawią?
Czy jak pojawią się glony coś wlać do akwarium czy zaopatrzyć się w ślimaka helmuta?
Kiedy i czy w ogóle podawać CO2?
Nie chce za bardzo kombinować żeby nie przekombinować.


Pytań sporo i dziękuję z góry za pomoc.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Podłoże ok. Kulki możesz dorzucić po paru tygodniach. Świeć na początku 6 godzin i wydłużaj co tydzień. Oświetlenie jest zależne do roślin, które będziesz miała, więc zapoznaj się skąd te rośliny pochodzą z jakiej strefy klimatycznej i dobierz czas świecenia pod indywidualne uwarunkowania. Pierwszą podmianę rób codziennie przez pierwszy tydzień 10%, w drugim tygodniu co drugi dzień i w trzecim raz w tygodniu. Można użyć ActiBactol, ale to niewiele da, bo bakterie umrą z głodu. Lepszym rozwiązaniem jest dodawanie codziennie niewielkiej ilości pokarmu, by wytworzyć procesy gnilne. Jeśli dobrze wystartujesz to glony nie powinny się pojawiać. Zaopatrz się w testy zwłaszcza mierzące związki azotowe i obserwuj kiedy się zaczyna i stabilizuje.

Troszkę małe akwarium, więc i wiele roślin tam nie zasadzisz. Proponuje roślinki o wymaganiach zbliżonych.
Aleksandram21
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2020 17:47

Post autor: Aleksandram21 »

Dziękuję bardzo.
CO2 narazie odpuszczę, poczytam w necie i tutaj na forum o tym. Możesz polecić jakieś proste roślinki w uprawie?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Aha i przy tym podłożu kontroluj fosfor i azotany, bo możesz mieć plagę glonów lub co gorsza sinic.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Ja mam zwykły żwir ( coś koło 1mm ) i hula,sprawdzę nazwy i podam,mam dennerle 11 W,świecę około 10 godzin,rośliny wychodzą ponad taflę wody.Czekam na wpuszczenie krewetek,teraz bakterie "robi"gupik ;) CO2 sobie daruj,filtr mam ale nie włączam,przy takiej obsadzie nie jest potrzebny( to moje zdanie)bede robił tylko podmiany.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jako roślinę mało wymagającą i prostą w uprawie polecam Kryptokorynę (zwartkę) Wendtii 'Green. Nie rośnie bardzo duża i do Twojego akwarium będzie pasować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ