Pierwsze akwarium słodkowodne

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Hexia
Posty: 4
Rejestracja: 24 kwie 2020 14:05

Pierwsze akwarium słodkowodne

Post autor: Hexia »

Cześć wszystkim!
Od wielu lat marzy mi się własne akwarium. Właśnie nadszedł ten moment, że postanowiłem je postawić. Mam już przygotowane miejsce i szafkę. Obecnie nie posiadam zbyt dużych funduszy, więc zdecydowałem się na zestaw Aquawela - akwarium prostokątne 112, podstawowy filtr wewnętrzny i grzałka.
Niestety temat jest tak szeroki, że nie wiem co zrobić z podłożem. Zależy mi, żeby było tanie i najlepiej jedno. Zastanawiam się czy sam żwirek wystarczy? Czy jest jakieś lepsze rozwiązanie zamiast żwiru? Piachów wolałabym unikać, bo obawiam się zamętnienia.
Rośliny będę sądził tylko niewymagające - jakieś anubiasy, bagiennice. Jak to początkujący

Na ryby się jeszcze nie zdecydowałem, jednak na pewno nie będzie ich dużo, będą małe i niewymagające.

Bardzo proszę o rady co zrobić z tym podłożem. Może jest jakieś uniwersalne rozwiązanie do 50 zł?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przemieszaj pasek ze żwirkiem, w to potykaj kulki nawozowe i starczy. Żwirek musi mieć niewielką granulację.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Szafka dość niepewna. Przydałoby się jakieś wzmocnienie po środku.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie chcesz piasku bo obawiasz się pylenia....ale piasek nie pyli, najtańszy sprawdzony piasek to taki do piaskownic ze sklepu budowlanego, za 10zł będziesz miał podłoża aż nadto- taniej nie kupisz. Możesz zajrzeć w link na dole posta- mój temat w galerii... z takim piaskiem zbiornik o jakim piszę.
Pylenie i brudna woda dotyczy każdego podłoża, które zostało źle wypłukane.


....dodam tylko, że praktycznie wszystkie ryby denne i pielęgniczki powinny mieć jako podłoże piasek...
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2020 18:50 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Hexia
Posty: 4
Rejestracja: 24 kwie 2020 14:05

Post autor: Hexia »

Ehnatox pisze:Szafka dość niepewna. Przydałoby się jakieś wzmocnienie po środku.
Jest wzmocniona w środku.

Kolega polecił 20kg czegoś takiego, bez żadnych dodatków

https://allegro.pl/oferta/czarny-piasek ... 6220550026

Tło też byłoby czarne. Przyznam szczerze,. że ładne
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

to jest kruszywo, ma na pewno ostre krawędzie, raczej piasek dla ryb jest bezpieczniejszy
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kruszywo bazaltowe może i jest ładne, ale wtedy zapomnij o trzymaniu ryb przydennych, pielęgniczek i wszystkich innych, które kopią w podłożu.

Poza tym to i tak będzie jałowe podłoże, więc kulki nawozowe będą konieczne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Hexia
Posty: 4
Rejestracja: 24 kwie 2020 14:05

Post autor: Hexia »

Dziękuje za odpowiedź.
Bardzo proszę jeszcze o poradę w wyborze filtra - nieprzekraczalna kwota to dla mnie 120 zł. Zastanawiałem się nad jakimś kaskadowym.
Jakie podłoże w takim razie polecacie pod taki bazalcik?
ODPOWIEDZ