Akwarium/welonarium proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Akwarium/welonarium proszę o pomoc

Post autor: martimarti »

Cześć,
Bardzo proszę o pomoc - nie ukrywam, nie znam się.

Mój syn dostał nieodpowiedzialny prezent od członka rodziny - 2 welony w kuli. Maluch bardzo rybeczki lubi, ale rzecz jasna wszystko spadło na moja głowę.
Poczytałam trochę i nabyłam rybkom akwarium 112l.

Z polecenia pana w zoologicznym kupiłam podłoże ‚stare dno’, żwirek, trochę roślinek, filtr aquael asap oraz lampkę leddy. Zalałam to wszystko wodą 5 dni temu, włożyłam tabletkę bactozymu.
Woda jest klarowna, ale zabarwiła się na żółto - myśle, ze od tego podłoża? Można coś z tym zrobić?
Na teście paskowym pH 7.5, NO2- 0, NO3- około 20 ppm.

I teraz kluczowe pytanie - czy to będzie działać i czy można już tam wpuścić te biedne welony z kuli? Czy trzeba czekać?

Z góry dzięki za odpowiedzi i proszę o nieocenianie, bo posiadaczem welonów stałam się nagle i nie z własnej woli, a chce żeby w miarę dobrze im się żyło ;)
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Musisz pokazać zdjęcie tej wody.
W takiej sytuacji ja bym wpuścił i codziennie robił podmiany wody do 30% żeby zbić Amoniak zanim nie wytworzą się odpowiednie bakterie.
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: martimarti »

Ehnatox pisze:Musisz pokazać zdjęcie tej wody.
W takiej sytuacji ja bym wpuścił i codziennie robił podmiany wody do 30% żeby zbić Amoniak zanim nie wytworzą się odpowiednie bakterie.
Wstawiam z kawałkiem ściany dla kontrastu
https://zapodaj.net/5c8788c2e4640.jpg.html
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Wygląda jakby garbniki były w wodzie. Nie masz czasem jakiegoś korzenia lub kokosa, który barwi wodę? Jest też lekka mgła, więc jakiś zakwit pierwotniaków.
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: martimarti »

Ehnatox pisze:Wygląda jakby garbniki były w wodzie. Nie masz czasem jakiegoś korzenia lub kokosa, który barwi wodę? Jest też lekka mgła, więc jakiś zakwit pierwotniaków.
Nie mam korzeni, kokosów, ceramiki, żadnych ozdób.
Myśle, ze to z tego podłoża ‚stare dno’. Da się to jakoś naprawić? Podmiany? Węgiel? Czy start od nowa bez tego? Wolałabym tego uniknąć...

A co można poradzić na pierwotniaki? Może to ustąpić samo w trakcie dojrzewania?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Pierwotniaki znikną, ale nie szybko.
Ciężko powiedzieć. Moim zdaniem powinnaś zrobić dzisiaj restart, jak nie ma pewności co do pochodzenia tego koloru i za 3 dni wpuszczaj te biedne rybki z kuli. Kup test na amoniak i podmieniaj codziennie wodę do 30%, kontrolując poziom amoniaku i azotynów dopóki nie ustabilizuje się to biologicznie, czyli trzeba będzie minimum przez 3 tygodnie wszystko kontrolować.
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: martimarti »

Ok, to jeszcze jedno pytanie - wylać wodę i zalać jeszcze raz czy wywalić to podłoże i od nowa żwir i sadzenie roślin?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Jeżeli podejrzewasz, że to podłoże, to bym wywalił. Wodę oczywiście też bym wylał.
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: martimarti »

Ok, to będę działać.... szkoda, bo roślinki wyglada na to, ze ładnie się przyjęły....

No ale muszę te welony przenieść z tej kuli w końcu, bo szkoda biedaków.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

A ten filtr to chyba lekko za słaby,możesz napisać jaki to model?Skoro i tak chcesz robić restart to na podłoże proponuję piasek ,welony pobierają pokarm również z dna i lepiej aby nie zablokował im się pysk jakimś kamyczkiem a rośliny jakieś wytrzymałe bo lubią wcinać rośliny.
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: martimarti »

wojtass9 pisze:A ten filtr to chyba lekko za słaby,możesz napisać jaki to model?Skoro i tak chcesz robić restart to na podłoże proponuję piasek ,welony pobierają pokarm również z dna i lepiej aby nie zablokował im się pysk jakimś kamyczkiem a rośliny jakieś wytrzymałe bo lubią wcinać rośliny.
Nie chcę :) Ale jeśli trzeba, to zrobię.
Filtr Aquael Asap 500
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Na razie spróbuj wymienić gąbkę w filtrze na watę filtracyjną.
martimarti
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2020 8:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: martimarti »

Dziękuję bardzo za rady :)
Postanowiłam nie robić restartu na razie.

Zamówiłam watę i węgiel aktywny, jutro będą i zacznę od tej waty.

Akwarium ma 5 dni, w tym czasie 2 podmiany ok. 40%. Po każdej podmianie woda była mniej żółta, ale po dniu/dwóch znów robi się herbata.
Przy tym woda jest serio całkiem klarowna. Jestem niemal przekonana, ze to od podłoża Rataj Stare Dno.
Czy przysypanie tego grubszą warstwą żwiru może coś pomóc?
pH jest ok, pojawiły się azotany, nie było azotynów, nie mam testu na amoniak. Czy takie wyniki oznaczają, że akwarium jeszcze nie ruszyło?

Rośliny w tym czasie fajnie podrosły.

Welony dalej w kuli. Wpuszczać je?? Nie wiem co robić....

Wrzucam kilka zdjęć tej żółtej wody
https://zapodaj.net/2f9043de423cd.jpg.html

https://zapodaj.net/acbffea29c77d.jpg.html
https://zapodaj.net/ef9cf5ec3d685.jpg.html
ODPOWIEDZ