Pierwsze akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Constanten
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2020 11:37
Lokalizacja: Chesterfield

Pierwsze akwarium

Post autor: Constanten »

Witam.

Mam na imię Marcin i postanowiłem założyć swoje pierwsze w życiu akwarium.

Oglądałem filmiki odnośnie założenia akwarium i miał bym kilka pytań.

Zacznę od przedstawienia sytuacji. Zakupiłem zbiornik 54l oraz wszystkie dodatki (bez grzałki, temperatura około 21-22 stopnie), bez rybek na tą chwile. Nie dałem nic pod akwarium żadnej maty bo po prostu wszystko jest zamknięte na tą chwile, ale wyczyściłem wszystko dokładnie zanim je postawiłem. Woda posiada około 6,5-7 pH i twardość około 10-20 ( nie wiem dokładnie gdyż skala jest niezbyt precyzyjna). Filtr jest osadzony po długości akwarium pod pokrywą, wylot skierowałem po przekątnej tak aby sięgał 2giej połowy przedniej szyby akwarium. Akwarium pracuje na pusto od 3 dni, wiem że jest to wymagane i dlatego nie śpieszę się z kolejnymi krokami.
Oglądając katalogi i przeglądając poradniki na sieci dostawałem oczopląsu, ale mam taką propozycję rybek:
Razbora Klinowa około 10-12 szt.
Prętnik Karłowaty 3szt (samiec i 2 samiczki)
Kiryski 6-8szt (jeszcze nie zdecydowałem jaki rodzaj)

Moje pytania to:
- czy taka ilość ryb to nie przesada na tak mały zbiornik?
- ile dni czekać zanim wpuszczę do akwarium lokatorów?
- w załączniku jest zdjęcie akwarium. Taka aranżacja jest wystarczająca, czy może masz jakieś sugestie co dodać?
- grzałka, czy była by wymagana do takiego zestawu?
- jak często wymienia się wkład filtru lub czy czyścić go w jakiś sposób?
- wymiana wody, co ile należy ją wykonywać i jak przygotować wodę którą dodam?

Oto zdjęcie:
https://zapodaj.net/67c204d66efb4.jpg.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2020 14:15 przez Constanten, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witaj na Akwaforum.
Constanten pisze:Witam.

Mam na imię Marcin i postanowiłem założyć swoje pierwsze w życiu akwarium.

Oglądałem twoje filmiki odnośnie założenia akwarium i miał bym kilka pytań.

Zacznę od przedstawienia sytuacji. Zakupiłem zbiornik 54l oraz wszystkie dodatki (bez grzałki, temperatura około 21-22 stopnie), bez rybek na tą chwile. Nie dałem nic pod akwarium żadnej maty bo po prostu wszystko jest zamknięte na tą chwile, ale wyczyściłem wszystko dokładnie zanim je postawiłem. Woda posiada około 6,5-7 pH i twardość około 10-20 ( nie wiem dokładnie gdyż skala jest niezbyt precyzyjna). Filtr jest osadzony po długości akwarium pod pokrywą, wylot skierowałem po przekątnej tak aby sięgał 2giej połowy przedniej szyby akwarium. Akwarium pracuje na pusto od 3 dni, wiem że jest to wymagane i dlatego nie śpieszę się z kolejnymi krokami.
Oglądając katalogi i przeglądając poradniki na sieci dostawałem oczopląsu, ale mam taką propozycję rybek:
Razbora Klinowa około 10-12 szt.
Prętnik Karłowaty 3szt (samiec i 2 samiczki)
Kiryski 6-8szt (jeszcze nie zdecydowałem jaki rodzaj)

Moje pytania to:
- czy taka ilość ryb to nie przesada na tak mały zbiornik?
- ile dni czekać zanim wpuszczę do akwarium lokatorów?
- w załączniku jest zdjęcie akwarium. Taka aranżacja jest wystarczająca, czy może masz jakieś sugestie co dodać?
- grzałka, czy była by wymagana do takiego zestawu?
- jak często wymienia się wkład filtru lub czy czyścić go w jakiś sposób?
- wymiana wody, co ile należy ją wykonywać i jak przygotować wodę którą dodam?

Oto zdjęcie:
https://zapodaj.net/67c204d66efb4.jpg.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Nie wiem o jakich filmikach piszesz...

Zapraszam do poczytania naszego podręcznika:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

A w między czasie kilka kwestii:

1. Obowiązkowo podłóż coś pomiędzy akwarium a mebel: matę, styropian, piankę - cokolwiek co będzie rozpraszać naprężenia szyby dennej. Inaczej masz duże prawdopodobieństwo, że akwarium po prostu pęknie.
2. Podłoże ma za dużą granulację i wymaga przysypania piaskiem. Dodatkowo jest jałowe, daj roślinom (jak już je posadzisz) kulki nawozowe w okolice korzeni.
3. Dosadź więcej roślin, usuń tę "ozdobę" ceramiczną - nie wiadomo jak będzie wpływać na parametry wody. Lepszy jest korzeń i naturalniejszy.
4. W tej chwili z roślin masz tylko epifity - mikrosorum narrow. Postaraj się o kryptokoryny Wendtii, są niewymagające.
5. Dla kirysków podłożem powinien być bezwzględnie miałki piasek, który będą przesypywać przez skrzela.
6. Razbory klinowe mogą być łączone z prętnikami, ale wymagają większej ilości roślin. A prętnikom daj rośliny pływające, bo ich będą potrzebować jako gatunek przypowierzchniowy.
7. Grzałka 25W z termostatem jest niezbędna do utrzymywania temperatury 25-26 stopni jakiej wymagają razbory i prętniki
8. Zaczekaj minimum dwa tygodnie nim wpuścisz ryby, po uprzednim zrobieniu porządku z podłożem, dosadzeniu roślin itd
9. Podmieniaj potem ok. 20% wody to tydzień
10. Zmierz parametry wody jaką dysponujesz (pH, GH/KH) testami kropelkowymi i sprawdź, czy są odpowiednie dla ryb jakie chcesz trzymać
11. Poczytaj o wymaganiach ryb
12. Wkłady filtra należy czyścić jak najrzadziej. Ustaw przepływ wody w filtrze na minimalny i odkręcaj go w miarę zapychania się wkładów filtra koloniami bakterii nitryfikacyjnych. Jak przepływ spadnie do zera pomimo odkręconej regulacji przepływu, wtedy przepłucz wkłady filtra w wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Constanten
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2020 11:37
Lokalizacja: Chesterfield

Usprawniłem parę rzeczy

Post autor: Constanten »

Dziękuje za podpowiedzi.

Sporo rzeczy zmieniłem:
- pianka pod panele wylądowała pod akwarium
- centymetr nawozu aktywnego położyłem (około 1 cm) pod 4-5 cm żwiru
- zrobiłem piaszczystą część jak było zalecane dla kirysków
- grzałkę podarował mi kolega 50 W

I wszystko przedstawia się teraz tak:
https://zapodaj.net/9e475e8975faf.jpg.html
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Constanten anubiasów zasadniczo nie sądzi się w podłożu, tylko na kamieniach/korzeniach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ