Zakładam pierwsze akwarium, potrrzebuję porad

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dominik20212
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2020 7:18

Zakładam pierwsze akwarium, potrrzebuję porad

Post autor: dominik20212 »

Cześć jestem tu po raz pierwszy żeby zasięgnąć porad specjalistów także witam Was serdecznie.

Tak jak w temacie chcę od podstaw założyć własne akwarium, wybieram słodkie ponieważ czytałem że na słone trzeba mieć gruby portfel :)

Posiadam akwarium firmy wromak wraz z oryginalną obudową 80×35×45 8mm z dwoma świetlówkami 18W, do tego filtr Tetra ex700.

Akwarium i filtr było wcześniej używane dla żółwia i tu pojawia się pierwsze moje pytanie czy można wlać wrzątek do filtra z wszystkimi koszykami wraz z zawartością żeby je oczyścić? Węże i deszczownica będzie nowa

Druga sprawa to taka że w akwarium koniecznie będą żywe rośliny, marzy mi się od przodu niska ładna trawa A z tyłu coś troszkę dłuższego plus jakieś podwodne drzewko przypominające Bonsai. Widziałem kilka grafik ale nie odnalazłem nazw owych roślin oprócz tej trawy Ponikło Maleńkie. No i potrzebuje waszych porad z czego zrobić takie podłoże krok po kroku i jak te rośliny tam wsadzić. No i oczywiście jakie światło dobrać i dawke CO2.

A rybki zostawiam na sam koniec bo najpierw chce stworzyć dla nich ładny dom :(

Pozdrawiam i czekam na Wasze sugestie, jeżeli to nie odpowiedni dział to przepraszam i proszę o przeniesienie w odpowiedni
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Co stało się żółwiem ?
dominik20212
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2020 7:18

Post autor: dominik20212 »

Przeniesiono go do oczka bo był za duży na akwarium i z czasem zniknął. Prawdopodobnie wydostał się i poszedł do pobliskiego stawu Ale pewności nie mam bo nigdy już go nie widziałem
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

trochę żartowałem :wink:
sprawdz parametry wody i dobierz obsadę,poczytaj o cyklu azotowym
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hej, 2 świetlówki to prawdopodobnie za mało światła dla trawniczka...

Żadnym wrzątkiem nie traktowałbym elementów filtra- są z plastiku, wrzątek odkształci coś i będzie problem...
dominik20212
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2020 7:18

Post autor: dominik20212 »

A da radę jakieś mocniejsze wstawić albo dodatkowe ? I czy można np paski ledowe dodać pod pokrywę i np żeby były w wodzie ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Gołych pasków nie dawałbym, przecież nie ma ochrony przed wilgocią, a tam jakby nie było jest prąd...celowałbym w takie coś (aukcja poglądowa):
https://allegro.pl/oferta/promocja-swie ... 6163520682
masz pasek w tubie, zapewniona szczelność (chociaż sprawdź co daje ta klasa szczelności, bo pod wodą używać też nie można tego oświetlenia), są wypisane informacje jak moc i barwa- to ważne dane, które nie powinny być pominięte przy zakupie, no i masz zaczepy, żeby wkręcić w pokrywę, zawsze można też na trytkę to zamocować do elementów już istniejącego oświetlenia...nie trzeba nic po za gniazdkiem, aby podłączyć

świetlówek raczej mocniejszych nie wstawisz, bo to wiąże się z rozmiarami świetlówki, pamiętaj też, że po roku czasu takie świetlówki też już nie dają tyle światła co nowe- trzeba je wymieniać
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Dobra świetlówka,można nawet " trytkami " do świetlówki przypiąć
dominik20212
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2020 7:18

Post autor: dominik20212 »

Dzięki wielkie za pomoc. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ