Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: EZRA »

Witam. Mam nowe akwarium 125 L Rio od Juwela. Zostało zalane w ten piątek. pH 8 twardość 279 ppm. Po jednym dniu woda stała się mleczna i to nie ustaje. Pojawił się też dziwny szary nalot na wszystkim począwszy od korzenia przez żwir, rośliny, kamienie, obudowa filtra i na szkle. Nie wiem czy jest to bakteria, grzyb czy może pierwotniak. Co myślicie? Dziękuje za rady z góry. Dołączam zdjecia.
Załączniki
FF18549F-42F4-4EB4-BC74-0B3E2B4D546F.jpeg
FF18549F-42F4-4EB4-BC74-0B3E2B4D546F.jpeg (29.71 KiB) Przejrzano 2463 razy
ED822B29-1F87-4693-941A-23EB646192F0.jpeg
ED822B29-1F87-4693-941A-23EB646192F0.jpeg (28.13 KiB) Przejrzano 2463 razy
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: 100%amator »

woda stała się mleczna i to nie ustaje
Pierwotniaki, włącz napowietrzanie jeśli możesz z czasem i po podmiankach zejdzie.
szary nalot
Pleśń z korzenia tak samo jak wyżej z czasem zejdzie.
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: EZRA »

Jak często podmieniać wode w takim akwarium?
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: 100%amator »

Jeśli masz podłoże aktywne lub substrat podżwirowy to co 2-3 dni zależy od producenta. Ja podmieniałem co 3 dni 20/30% bo zaczęły mi pylić szyby później rzadziej aż dojdziesz do podmianek raz w tygodniu. Jak nie masz nic pod żwirkiem to też zrób po 3 dniach od zalania, nie będzie poprawy znowu po 3 dniach. Możesz włączyć napowietrzanie jeśli jest taka możliwość u ciebie w zbiorniku. Jeśli planujesz docelowo krewetki w baniaku to najzwyklejsze redki wcinają pleśń, sprawdzone :wink: Tylko jeszcze za wcześnie na ich wpuszczenie.
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: EZRA »

Nie mam nic w żwirze, tylko te pałeczki na lepsze ukorzenienie roślin. Wyciągnąłem ten korzeń skoro on jest przyczyną, wygotowałem w solance i odczekam z jego wsadzeniem aż zamknie się cykl Azotowy. Dzięki za pomoc 😀
Ps. Napowietrzanie chodzi cały czas a światło 6h dziennie narazie. Mam nadzieje że po tej pladze nie pojawi sie glon.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: chemik4 »

Mam nowe akwarium 125 L Rio od Juwela. Zostało zalane w ten piątek. pH 8 twardość 279 ppm. Po jednym dniu woda stała się mleczna i to nie ustaje. Pojawił się też dziwny szary nalot na wszystkim począwszy od korzenia przez żwir,
Nie przejmuj się, na początku takie rzeczy się dzieją. Rób podmiany wody (20-30%) co kilka dni, samo przejdzie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: EZRA »

Martwie sie jedynie o rośliny, czy ten pierwotniak,grzyb czy protist nie utrudnia im Fotosyntezy i wymiany składników z wodą.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: Ginuha »

u mnie pierwotniak utrzymywał się tak długo, że zdechło wszystko poza anubiasami. Ustąpiło samo (po chyba 2 tygodniach), ale rośliny musiałam dosadzać od nowa.
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: EZRA »

Po podmianie 30% wody i dodaniu bakterii zaniknęło zmętnienie wody prawie do zera, korzeń wyciągniętny, zdezynfekowany w solance. Teraz trzeci dzień po wymianie znowu mleko.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: chemik4 »

Cierpliwości, to samo odpuści gdy akwarium dojrzeje, trwa to 2-4 tygodnie. Nie masz się czym przejmować.

Drugi temat usuwam, pisz w tym, będzie wszystko w jednym miejscu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
EZRA
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2020 12:59

Re: Problem z szarym/białym włosowatym natotem

Post autor: EZRA »

Chciałbym dopomnieć że podmiana wody w takim przypadku nie jest wskazana. Mówię o akwarium bez rybnej obsady i chodzi o wode z kranu. To dokarmi tylko pierwotniaka i bardziej zaszkodzi niż pomoże. Skontaktowałem się ze specjalisą i powiedziano mi że w tym przypadku dodawanie bakterii codziennie rozwiąże problem w tydzień. Ponieważ bakterie rozłożą związki które są spożywane przez pierwotniaki. Wiec podmiana wody i dostarczanie tych związków jest bezcelowe chyba że używamy do podmian wody RO. Dziękuje 😀
ODPOWIEDZ