podłoże- potrzebne czy nie

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Szymon717
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2020 17:03

podłoże- potrzebne czy nie

Post autor: Szymon717 »

hej moim pytaniem jest czy jest konieczne podłoże w moim akwarium ja takiego nie posiadam ponieważ sam fajny czyszczenia dna mnie przeraża czy jednak trzeba takowe mieć ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: podłoże- potrzebne czy nie

Post autor: BARA »

Podłoże jest niezbędne dla ryb kopiących i roślin. Dodatkowo w podłożu zachodzi wiele procesów nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych wspomagających oczyszczanie wody ze związków azotowych. Jest siedliskiem bakterii prowadzących rozkład produktów przemiany materii, dostarcza niezbędnych związków budulcowych dla roślin.
Prawidłowe podłoże pozwala się odmulać bez problemu.

Nie wiem jakie posiadasz akwarium. W naturze zawsze ryby mają jakieś podłoże.

Oczywiście jeżeli masz duży zbiornik z np. ślepczykami jaskiniowymi to nie ma sensu nawet pisać o podłożu...
:wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: podłoże- potrzebne czy nie

Post autor: MarJan »

Mam podłoże- nie czyszczę dna.
Nie wiem czy potrzebujesz podłoża- zależy od ryb, dla dennych czy kopiących jak pielęgniczki jest ono wymagane. Podłoże daje też większe możliwości w kwestii obsadzenia roślinami. Akwarium z podłożem wygląda lepiej jak bez niego i ogólnie kupy, syfki bez podłoża na gołym szkle są chyba bardziej widoczne.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: podłoże- potrzebne czy nie

Post autor: Sabella »

Nie wyobrażam sobie brak podłoża, zero efektu dekoracyjnego i każdy syfek będzie widać. Ja przy każdej podmiance wody oczyszczam tylko przód, tam gdzie widzę z paprochów, kupek, resztek roślin, tzm wężykiem wciągam paprochy jak odkurzacz ;)
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Re: podłoże- potrzebne czy nie

Post autor: Certyfikat »

Odpowiadajac na pytanie zalozyciela tematu - podłoże nie jest niezbędne do prawidłowego działania akwarium. Jednak brak podłoża wymusza rozwiązanie kilku kwestii:
1. Bakterie nitryfikacyjne - są w podłożu i w filtrze.
2. Rośliny - musisz skorzystać z takich, które nie potrzebują podłoża
3. Ograniczenia w doborze obsady - nie będziesz mial w akwarium ryb kopiących, musisz też rozwiązać kwestię kryjówek dla ryb, krewetek czy co tam będzie żylo.

Aktualnie mocno się przymierzam do przeranżowania klasycznego zbiornika na taki bez podłoża. Żeby miało to ręce i nogi planuję po usunięciu podłoża zostawić w akwarium sporo keramzytu schowanego w kokosie (bakterie), przejść na anubiasy, mchy i rośliny pływające plus może jakieś pojedyncze rosliny w szklanych doniczkach albo łupinach kokosa, a na dno - żeby ograniczyć widok gołego szkła dam liście, pokruszone kokosy, drewno, korzenie itp. Za jakieś dwa tygodnie zobaczymy jak wyjdzie, ale jestem dobrej myśli.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: podłoże- potrzebne czy nie

Post autor: BARA »

Certyfikat pisze: 10 sie 2020 22:15 Odpowiadajac na pytanie zalozyciela tematu - podłoże nie jest niezbędne do prawidłowego działania akwarium. Jednak brak podłoża wymusza rozwiązanie kilku kwestii:
1. Bakterie nitryfikacyjne - są w podłożu i w filtrze.
2. Rośliny - musisz skorzystać z takich, które nie potrzebują podłoża
3. Ograniczenia w doborze obsady - nie będziesz mial w akwarium ryb kopiących, musisz też rozwiązać kwestię kryjówek dla ryb, krewetek czy co tam będzie żylo.

Aktualnie mocno się przymierzam do przeranżowania klasycznego zbiornika na taki bez podłoża. Żeby miało to ręce i nogi planuję po usunięciu podłoża zostawić w akwarium sporo keramzytu schowanego w kokosie (bakterie), przejść na anubiasy, mchy i rośliny pływające plus może jakieś pojedyncze rosliny w szklanych doniczkach albo łupinach kokosa, a na dno - żeby ograniczyć widok gołego szkła dam liście, pokruszone kokosy, drewno, korzenie itp. Za jakieś dwa tygodnie zobaczymy jak wyjdzie, ale jestem dobrej myśli.
Temat jest ciekawy - proszę załóż nowy w dziale Galeria, wstaw tam opis i zdjęcia swojego zbiornika.
Sama kiedyś miałam ślimakarium bez podłoża, rośliny korzeniowe rosły w doniczkach, ale było ich niewiele. Dodatkowo trzymałam mikrosorum, wąkrotkę i wgłębkę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ