Agresja prętnika powodem śmierci 3 ryb

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Agresja prętnika powodem śmierci 3 ryb

Post autor: gienq »

Tydzień temu podmieniłem 20 litrów wody w zbiorniku 125 litrów brutto (netto około 100). Zaraz po podmianie samiec prętnika karłowatego zaczął ganiać za innymi rybami (neonami i razborami klinowymi). I jestem pewny, że przez to zginęły trzy razbory klinowe. Na dodatek tak sterroryzował pozostałe stworzenia, że nie chciały nic jeść. Wczoraj wlałem witaminy Tetra Vital i dzisiaj neony oraz razbory zaczęły nieśmiało jeść.

Czy to normalne u prętnika? W zbiorniku też jest samica, która także ganiała się z nim, ale ona przynajmniej jadła.
Samiec nie buduje gniazda aktualnie, ale przed podmianą prawdopodobnie budował, bowiem była kupka fragmentów roślin, glonów, ogólnie takie błotko.

Przygotowałem już kolejną porcję wody RO na podmianę i obawiam się że znowu coś mu odwali. Woda z RO ale zmineralizowana i ustabilizowana. Nie leję od razu zmineralizowanej tylko czekam jak wyrówna się temperatura i ustali się pH.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Agresja prętnika powodem śmierci 3 ryb

Post autor: BARA »

Prętniki to labiryntowce dosyć terytorialne. Zmiana parametrów wody pobudziła prętnika do zachować tarłowych, więc stał się agresywny do innych ryb w akwarium. Jeżeli zbiornik jest zarośnięty, to ryby będą miały gdzie uciec i się schować. Ale jeżeli w akwarium brakuje dużej ilości roślin i korzeni, co zmień wystrój akwarium jak najszybciej.

Wodę podmieniaj, ale sprawdzaj parametry wody w akwarium, żebyś nie robił gwałtownych skoków odczynu i twardości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ