dojrzewanie akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

dojrzewanie akwarium

Post autor: Mike122 »

Będę miał nowe podłoże i nowe rośliny, ale wodę z innego dojrzałego akwarium. Jaki to ma wpływ na dojrzewanie nowego zbiornika ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: dojrzewanie akwarium

Post autor: MarJan »

Najdłużej dojrzewa podłoże, woda w sumie jest niewiele istotna, robimy tygodniowe podmianki i tak...w wodzie nie masz bakterii nitryfikacyjnych, one osadzają się na elementach "stałych" najlepiej z przepływem wody, więc trzymaj rękę na pulsie- nie traktuj szkła jako dojrzałe.

będziesz miał starą wodę, czyli masz dostęp do 'starych" gąbek z tamtego akwa- wyciśnij je do nowego szkła- to rzeczywiście może bardzo przyspieszyć dojrzewanie, bo nowy filtr zassa stare bakterie i powinny one tam szybciej się kolonizować...
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: dojrzewanie akwarium

Post autor: chemik4 »

Zostaw stary filtr (nieczyszczony) to znacznie przyspieszy dojrzewanie akwarium. Albo wypłucz w nowym akwarium gąbkę z dojrzałego filtra.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: dojrzewanie akwarium

Post autor: Mike122 »

Mam drugie funkcjonujące akwarium z filtrem Juwel Bioflow. Mam wypłukać któryś z jego wkładów w nowym akwa ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: dojrzewanie akwarium

Post autor: MarJan »

Tak, w nowym akwa możesz wręcz zrobić "gnojówkę" wypłukując gąbki z dojrzałego filtra, nowy filtr oczyści wodę i od razu będzie zaszczepiony bakteriami.
ODPOWIEDZ