Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Iluzjonista75
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2020 10:17

Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Iluzjonista75 »

Witajcie.
Chciałbym założyć na początek kostkę o wymiarach 40x40x40. Akwarium na razie miało by posiadać filtr zewnętrzny, oświetlenie LED oraz instalacje CO-2.
Akwarium chciałbym aby miało roślinność drobną, na pewno marzy mi się ładny "dywanik", mam dwa nie duże korzenie mangrowca. Ryby to głównie neony lub inne drobne rybki oraz para bojowników ale to jeszcze kwestia do obgadania. Posiadanie krewetek to podstawa i nie podlega dyskusji. :D
To tak z grubsza...

Proszę o opinię co do niżej wymienionego sprzętu:
Ponieważ mieszkam w Niemczech to bazuję na nazewnictwie z mojego regionu

System CO-2 DENNERLNE EINWEG 300 QUANTUM
Filtr EHEIM classic 150 lub EHEIM eXperience 150 - który będzie lepszy?
Oświetlenie SERA daylight sunrise 360
Podłoże Tetra Complete Substrate lub Sera floredepot - które lepsze?

Co do roślin myślę o Eleocharis, Hemianthus, Pogostemon, Limnophil. To tylko propozycje, nie muszą być wszystkie.

Pozdrawiam
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Mike122 »

A jak bojownik zje krewetki ? No i para bojowników w takim małym akwarium ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: MarJan »

Opowieści o bestialskim pochłanianiu krewetek przez ryby proponuję między bajki włożyć, jakoś tak nigdy nie zdażyło mi się tego zaobserwować, nie twierdzę że to się nie zdarza, ale mi nigdy, znajomym też, trzeba mieć szczęście na rybkę z żyłką do polowań we krwi...który z hodowców karmi żywym pokarmem?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: grzesi3k »

^^ powiedz to moim "najspokojniejszym z pielęgniczek" ;) zastanawiałem się dlaczego krewetek nie przybywa tak jak wcześniej. No i przyuważyłem, że sobie zrobiły snack-bar z maluchów ;)
Iluzjonista75
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2020 10:17

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Iluzjonista75 »

Widzę koledzy piszą dużo ale nie na temat mnie interesujący. Bojowników nie będzie ponieważ koncepcja zbiornika jak i jego wielkość się zmieniła. Ponieważ udało mi się przekonać małżonkę to stanęło na zbiorniku 112 litrów.
Dziś zakupiłem podłoże 12L DENNERLE scapers soil.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: grzesi3k »

I spoko, beda mialy gdzie ryby plywac ;) bierz eheim classic powinien byc tanszy a roznicy nie odczujesz
Iluzjonista75
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2020 10:17

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Iluzjonista75 »

grzesi3k pisze: 31 lip 2020 18:55 I spoko, beda mialy gdzie ryby plywac ;) bierz eheim classic powinien byc tanszy a roznicy nie odczujesz
Po akwarystyce morskiej nauczyłem się, że na sprzęcie się nie oszczędza... Oczywiście bez przesady ale raczej na 90% kupię JBL CristalProfi e702. Ale mam obawy czy czasem to nie za mocny filtr do Aquascapingu?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: grzesi3k »

Bedac w de to az szkoda nie brac eheima.
Iluzjonista75
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2020 10:17

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Iluzjonista75 »

grzesi3k pisze: 31 lip 2020 21:19 Bedac w de to az szkoda nie brac eheima.
Eheim Classic mi się zbyt nie podoba. A wersja professional jest na zbiornik 112 litrów chyba zbyt za mocne. Kiedyś miałem JBL-a i byłem z niego bardzo zadowolony.
Jutro jadę kupić oświetlenie SERA Daylight Sunrise 660 plus sterownik. Czy jedna taka belka starczy?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: owlman »

Czesc . A czy nie lepiej zainwestowac w kompletny zestaw Dennerle nanocube 60 na przyklad ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: grzesi3k »

Iluzjonista75 pisze: 31 lip 2020 21:50 Eheim Classic mi się zbyt nie podoba. A wersja professional jest na zbiornik 112 litrów chyba zbyt za mocne. Kiedyś miałem JBL-a i byłem z niego bardzo zadowolony.
Ja w swoich 180 litrach mam EHEIM2217, zgodnie z tabliczką ma 1000l/h mocy, a szczerze to myślę że u mnie jest w sam raz, a i tak wszystko jest w szafce, więc nie martwie się o jego mało "trendy look" ;) Poza tym, zawsze możesz skręcić zaworem. Kolega dzisiaj pisał, ze wziął EHEIM-250 (ale nie wiem z jakiej serii). Chcesz coś z wyższej półki zerknij na EHEIM professionel 4+ 250. Będzie w sam raz z nadwyżką filtracji i ma możliwość redukcji.

Światło zależy od tego co tam chcesz mieć w środku i jaki efekt uzyskać. Chłodniejsze ale mocniejsze - Chihiros, bardziej kolorowe/cieplejsze ale droższe - Fluval. Słabsze ale z możliwością dostawiania JBL czy Aquael (tylko potem masz choinkę nad akwarium). SERA fixture, daje ci możliwość własnego set-up'u, tylko nie wiem czy jest na twoją długość.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: macieja792 »

Dziś wziąłbym tetra bodajze ex 600( mój nabytek to eheim 2213 ),droższy 0 11 e ,ale ma zawory na węże.Na opakowaniu tetry zaznaczono ,ze nadaje się do zbiorników 120 l maks,eheim do 250 l. Pytanie,siła filtra zewnętrznego to ilość wody na godzy czy pojemność kubła?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: grzesi3k »

Przeplyw na pustych koszykach.
Iluzjonista75
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2020 10:17

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Iluzjonista75 »

Chcę spróbować sił w aquascaping. Na razie dużo czytam i oglądam na You Tube. Już kupiłem podkład ale z tego co widzę to zdecydowanie za mało. Jutro dokupię jeszcze 8l DENNERLE scapers soil
Iluzjonista75
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2020 10:17

Re: Powrót do akwarystyki słodkowodnej po 10 latach

Post autor: Iluzjonista75 »

Witajcie.
Możliwe, że już w tą sobotę będę tworzył aranżację wnętrza i zalewał zbiornik. Większość już zakupiłem, czekam na parę drobiazgów.
Zbiornik to 112 litrów o wymiarach 70x40x40.
Będzie oświetlany przez SERA LED X-Change Tube 660mm 16 Wat, 868 Lumenów.
Filtr EHEIM 4+ Professional 250
Podłoże to: JBL Pro Scape Volcano Mineral 6l
Posypany będzie JBL Pro Scape Volcano Powder oraz JBL Pro Scape Plant Start
A na to pójdzie Dennerle Scapers soil 20 l.
Dekoracja to korzeń + kamienie w jego sąsiedztwie.
Woda filtrowana przez RODI, po pomiarze 002 TDS
CO2 bedzie z własnej bimbrowni ale to tylko na okres max dwóch miesięcy zanim kupię coś bardziej profesjonalnego.
Do mierzenia parametrów wody mam:
JBL PRO Aquatest Permanent CO2 plus pH
JBL PRO Aquatest NO3
JBL PRO Aquatest PO4
Seachem Ammonia Alert
Seachem pH Alert
Automatyczna dolewka Aqua Trend EYE Levelautomatic

Chcę jeszcze dokupić Chihiros 3rg Generation

Proszę o opinie o sprzęcie jaki posiadam, czy dobrze dobrałem i o czym zapomniałem. Najbardziej interesuje mnie opinia na temat oświetlenia. Czy nie za mało?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ