220L zakładane na ziemi ogrodowej

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Koniu
Posty: 58
Rejestracja: 19 lut 2010 23:40
Lokalizacja: Elbląg

220L zakładane na ziemi ogrodowej

Post autor: Koniu »

Cześć,
słowem wstępu po dłuższej przerwie zabieram się ponownie za akwarium roślinne 220L. Wcześniej miałem okazję już się takim zajmować, jednak przeprowadzka dopiero teraz pozwoliła mi na kontynuację projektu.
-Akwarium będzie na podstawie ziemi ogrodowej, zasypane tradycyjnie piaskiem
-Filtracja: filtr wewnętrzny gąbkowy + filtr zewnętrzny JBL e900
Tutaj moje pytanie, czy nadal te wkłady to dobry pomysł? Od dołu ceramika-ceramika-keramzyt-wata. Tak miałem wcześniej, czy nadal jest to dobry sposób?
-Oświetlenie LEDowe, wartości poznam po instalacji (nie mam wglądu, ale tutaj spokojnie)
-Początkowo będzie lane Carbo w płynie, później butla, mikro i makro.
Z mojej pamięci umknęły mi tylko początkowe podmiany wody. Jak zaleje całość to pierwszą podmianę i w jakich % mam zrobić? Nie wiem czy ziemia ma tutaj wpływ, na właśnie te pierwsze podmiany. Prosiłbym o pokierowanie mnie w tym temacie.
Czy wszystko zaplanowałem ok? Poproszę o rady właśnie odnośnie podmiany wody i czy odpowiednio ułożyłem wszystko w filtrze :)

Z góry dziękuję za pomoc :)
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Re: 220L zakładane na ziemi ogrodowej

Post autor: Tadek »

hej, jako, że mam właśnie takiego ziemniaka to podzielę się z Tobą moją opinią. Pierwsze pytanie - wkłady filtra, keramzyt często zatwardza wodę, a watę często będziesz musiał zmieniać/ płukać. U mnie lepiej sprawdzają się tradycyjne gąbki. (też JBL e901). Filtr wewnętrzny to tylko dodatkowy kłopot. Jeśli obawiasz się, że filtracja będzie niewystarczająca to lepiej wziąć większy zewnętrzny.
W pierwszej fazie zakładania akwarium do wody jest uwalniane dużo różnych substancji z ziemi. Na początku zdecydowanie odradzałbym Ci lanie carbo i w ogóle czegokolwiek. (U mnie ta faza trwa półtora roku :D ) Dobrze jest wrzucić do ziemi trochę kulek G-T. Pierwsze podmianki robiłem mniej więcej co tydzień około 20 %. Teraz rzadziej i mniej. Przy zalewaniu bądź ostrożny, uważaj żeby nie odkryć warstwy ziemi, może to spowodować uwolnienie dużej ilości substancji odżywczych i wysyp glona na samym początku.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ