Powrot do akwarystyki

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kzugaj
Posty: 10
Rejestracja: 16 sie 2020 17:47

Powrot do akwarystyki

Post autor: kzugaj »

Witam szanowne grono

Po kilku latach wracam do akwarystyki.
Wlasnie nabylem z drugiej reki takie akwarium https://www.universalwaterlife.co.uk/hi ... nd-cabinet

60cm wysokie 70cm scianki proste i 98.5cm scianka skosna 190l. Co do filtra nie jestem jeszcze pewien jaki jest w zestawie ale planuje filtr zewnetrzny z racji latwiejszej obslugi.

Podobaja nam sie skalary i dyskowce. Z dyskowcami mam male doswiadczenie z przed kilku lat. Czy skalary i dyskowce moga byc razem w takim zbiorniku? I jaka jeszcze obsade mozna jeszcze dolozyc? Oprocz glonojadow, neonow, gupikow, kiryskow i bocji (dyskowc mialem wczesniej w takim obsadzie)
Czy ewentualnie ducha amazonskiego mozna by dobrac?

Podobaja mi sie setupy z piaskiem zamiast zwiru. Korzen ewentualnie jakies kamienie wieksze i troszke roslinnosci.

Za wszystkie sugestie z gory dziekuje
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Powrot do akwarystyki

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to akwarium jest za małe (za krótkie) na dyskowce i ducha amazońskiego. Skalary od biedy wejdą - jedna para maksymalnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrot do akwarystyki

Post autor: owlman »

Czesc . Tiaaa ....pomarzyc mozna . Akwarium nie nadaje sie to planowanej przez Ciebie zupy rybnej . Moze byc w nim para dyskowcow lub na przyklad piec sztuk maluchow ale nic poza tym . Filtr jest malej pojemnosci dla takiej ilosci ryb jaka planujesz . Duch amazonski to wielka ryba i wymaga dwukrotnie wiekszego zbiornika ....podobnie jak dyskowce . Troche powagi wskazane .
kzugaj
Posty: 10
Rejestracja: 16 sie 2020 17:47

Re: Powrot do akwarystyki

Post autor: kzugaj »

owlman pisze: 19 sie 2020 16:25 Czesc . Tiaaa ....pomarzyc mozna . Akwarium nie nadaje sie to planowanej przez Ciebie zupy rybnej . Moze byc w nim para dyskowcow lub na przyklad piec sztuk maluchow ale nic poza tym . Filtr jest malej pojemnosci dla takiej ilosci ryb jaka planujesz . Duch amazonski to wielka ryba i wymaga dwukrotnie wiekszego zbiornika ....podobnie jak dyskowce . Troche powagi wskazane .
Dzieki za odp. Wlasnie dlatego pytam czy takie zarybienie ma sens. Niektore zrodla np podaja litraz a nie koniecznie wielkosc samego zbiornika. Czesc np ze dla skalarow musi byc przynajmniej 50cm wysokosci a nic o dlugosci. Nie kazdy zna sie na kazdym gatunku. Z takiego wlasnie powodu zadaje sie pytania na forum aby ktos bardziej doswiadczony mogl doradzic.
No to jest chyba zdrowe i powazne podejscie a nie zakup rybek i dociekanie co sie dzieje co jest nie tak.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrot do akwarystyki

Post autor: owlman »

No to na przyklad :
20 neonow czerwonych + 6 malych skalarow ( kiedy urosna pozostawiasz tylko dobrana pare ) + jakies male glonojady cokolwiek znaczy nazwa glonojad . Moga byc male bocje lub kiryski . Wspominasz cos o dolozeniu filtra zewnetrznego . To dobry pomysl . Ten wewnetrzny ,ktory jest w zestawie moze robic jako filtr wstepny . W miejsce pompki wstawiasz wezyk od zewnetrznego .
kzugaj
Posty: 10
Rejestracja: 16 sie 2020 17:47

Re: Powrot do akwarystyki

Post autor: kzugaj »

Chodziło o zbrojnika lub dwa.
Owlman dzięki za ciekawy przykład. Do tej pory miałem zbiorniki z Gupikami, kiryskami, bocjami, neonkami, krewetkami, kosiarkami i zazwyczaj był jeden zbrojnik. Na kilka mies przed sprzedażą ostatniego zbiornika(ok 250l) mieliśmy kilka Paletek (4-5szt).
Powiem szczerze że znudziły mnie gupiki dlatego chęć spr czegoś nowego np Skalary. Ale to nie koniecznie muszą być Skalary czy Paletki.
Podobają mi się zbiorniki z mniejszą ilością roślinności i jak najbardziej zróżnicowane kolorystycznie jeżeli chodzi o obsade.
Dziś będąc w zoologicznym widziałem Neonki czerwone, Innesa, zielone i te z czarnym paskiem i nawet przeszło mi przez myśl czy nie spr np zbiornika z samymi neonkami ale różne odmiany. Oczywiście z kilkoma czyścicielami jak kosiarka, bocja, zbrojnik czy kiryski.
Brzany też potrafią być kolorowe jednak z nimi styczności nie mialem.
Teraz jest dostep do tyłu gatunków ryb, zwirkow, piasków, dekoracji itp że ciężko się zdecydowac.
Zbiornik będzie z drugiej ręki więc zobaczę dokładnie co w komplecie i będziemy to powoli konfigurowac. Filtr np jest wewnętrzny co zabiera miejsce w zbiorniku dlatego planuje zmiane na zewnętrzny np Tetra ex1200 (wiem że wiekszy) lub 2x ex800.
Na tą chwilę wszystkie sugestie i podpowiedzi mile widziane
Dzieki
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrot do akwarystyki

Post autor: owlman »

Jedno stado ryb lawicowych prezentuje sie lepiej niz mieszanka . Ponadto zapoznaj sie z wymaganiami poszczegolnych gatunkow . Na przyklad neony innesa maja inne wymogi niz neony czerwone . Kosiarki odradzam . Jezeli nie chcesz miec duzo roslin zaloz tzw czarne wody .
ODPOWIEDZ