akwarium 145

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
przemekU
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020 11:40

akwarium 145

Post autor: przemekU »

Witam,

jestem nowy na forum, raczej z podstawową wiedzą akwarystyczną, więc chciałbym zasięgnąć Waszych porad :D

uruchomiłem akwarium 145L (96x50x32), filtr zewnętrzny HW-303B, podłoże JBL MANADO. Akwarium zalane od miesiąca.
Posadziłem kilka anubiasów i żabienic z roślin, a ozdoby to korzeń i kamienie.

po sprawdzeniu twardości wody w akwarium i w kranie wyszło mi pH-8, więc muszę teraz wybrać odpowiednią obsadę. Interesuje mnie akwarium towarzyskie.
-jakie rybki polecacie przy takich parametrach i litrażu do akwarium towarzyskiego (myślałem o barwniakch, neonach inesa, kirysach panda,....)?
-jakie rośliny polecacie do takiego pH?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: akwarium 145

Post autor: wojtass9 »

Przy tym podłożu to na dno raczej krewetki a nie kiryski no i barwniaki raczej też odpadają ,pH to raczej pod tanganikę :) Może jakieś żyworódki .
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: akwarium 145

Post autor: MarJan »

Hej, anubiasów się raczej nie sadzi, a wiąże/przykleja do dekoracji.
podłoże bardzo ogranicza wybór rybek, bo przydenne lub kopiące to tak średnio w te kulki, a tak zostały w sumie żyworódki...co nie znaczy, że to jakoś źle, obadaj gupiki, molinezje, zmienniaki plamiste...z tych rybek zrobi się wesołe, kolorowe towarzystwo, tylko też bardzo płodne ;)
żeby nie podłoże to by tam mogła być jaka parka pielęgnic z "Ameryki Środkowej"...
jakie jeszcze rośliny...próbuj i tyle, rośliny potrafią zachowywać się inaczej w tej samej wodzie, ale w innych akwariach ze zbliżonym oświetleniem...
przemekU
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020 11:40

Re: akwarium 145

Post autor: przemekU »

dzięki za podpowiedzi :-)

-może w takim razie próbować obniżyć pH do 7,5-7 i później to kontrolować, żebym miał szersze pole wyboru obsady?
-możecie polecić jakieś sposoby (chemiczne, naturalne)?
-obniżać pH w akwarium, czy lepiej robić to w wodzie, którą odstawiam do podmian?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: akwarium 145

Post autor: MarJan »

Z pH wiąże się twardość, skoro masz wysokie pH to GH też masz wysokie, wodę można korygować bez problemu, ale żeby obniżanie pH miało sens to twardość ogólna też nie może być wysoka. Twardość zmniejszamy mieszając kranówkę z wodą RO lub destylowaną, a pH kwasem. Nie mieszamy wody nigdy przy obecności zwierząt- niepotrzebne ryzyko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: akwarium 145

Post autor: BARA »

Poczytaj proszę tematy w dziale Woda, sporo tam znajdziesz gotowych informacji na temat obniżania pH i zmian parametrów wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemekU
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020 11:40

Re: akwarium 145

Post autor: przemekU »

ok, dzięki Wam za rady :-)

czyli barwniak lub neon innesa może nie dać sobie rady w moim pH? nic innego poza tym co MarJan podał nie uda się wymyślić (nie licząc ryb typowo malawi)?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: akwarium 145

Post autor: BARA »

Neon Innesa potrzebuje pH poniżej 7.0. Większość ryb akwariowych nie toleruje pH 8.0 i więcej, w tym barwniaki. Ewentualnie popatrz w stronę molinezji, lubią twardą i zasadową wodę, wręcz słonawą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: akwarium 145

Post autor: Ginuha »

do takiego pH to może jeszcze być:
Dario Dario, Babka złota, Tęczanka niebieska, Żółtaczek indyjski

A jak by się udało zbyć trochę pH tak do 7,5 to ja bym sobie zrobiła zbiornik z Głowaczykami Barwnymi i Modrookami Słonecznymi :D
przemekU
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020 11:40

Re: akwarium 145

Post autor: przemekU »

ok, dzięki -- coś sobie wybiorę :-)
ODPOWIEDZ