Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: szakal »

Witam

Mam 112 litrowe akwarium. Pare lat temu kupiłem sobie korzeń do akwarium w firmowym sklepie aquaela. Korzeń był fajny(cena też...) i cieszyłem się że nie barwił mi wody w akwarium. Lecz niestety zaczeły się moje boje z NO3. Posiadam filtr kubełkowy Tetra ex800 praktycznie cały zasypany ceramiką. Była walka z NO3 bo zaczeło się że NO3 skoczyło mi na 50 a wcześniej miałem 10. Wszystko mierzone serą testem. Trwało to rok czasu, w końcu się wkurzyłem i wywaliłem ten korzeń od aquaela i kupiłem w necie w sklepie roslinyakwariowe.pl korzeń mangrowca. Wprawdzie ten troche barwił wode ale jakie było moje zaskoczenie jak NO3 spadło do 0. W tym czasie nic w filtrze nie zmieniałem, wszystko oprócz korzenia było po staremu. I już 2 miesiące tak jest że NO3 mam na 0 (mierzone sera kropelkowa).

Czy to możliwe że korzeń od aquaela(nie barwiący wody) mógł tak podbijać NO3?
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: owlman »

Czesc. Do glowy przychodzi jedynie mysl ,ze ten korzen aquaela ....to nie korzen tylko imitacja z jakiegos tworzywa .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: szakal »

Dodam tylko że jak go wyjąłem z akwarium i ze 2 dni pobył na balkonie to wtedy jakąś dziwną pleśnią zaszedł.
pozdr

szakal
Kira
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2020 9:10

Re: Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: Kira »

Też miałam problem z NO. Po wyjęciu korzenia i podmianie 30% wody i dodaniu preparatu tetra safe start NO się obniżyło.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: BARA »

Poziom azotanów lub azotynów nie obniżył się ze względu na wyjęcie korzenia, ale ze względu na podmianę wody.
Aqua Safe nic nie daje, to jest czysty preparat marketingowy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kira
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2020 9:10

Re: Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: Kira »

Do BARA.
Wcześniej robiłam podmianki wody ale NO zmniejszało się na parę dni a potem to samo.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wysokie NO3 od korzenia? Czy to możliwe?

Post autor: BARA »

Kira, w Twoim akwarium przy tak ogromnym przerybieniu jakie masz, słabej filtracji i braku roślin - to poziom NO2 powyżej zera jest normą, której nie powinno być. I wcale to nie wynika z posiadania korzenia. Ale o tym piszemy w innym temacie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ