Powrót do akwarystyki

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mrk
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2020 15:23

Powrót do akwarystyki

Post autor: mrk »

Cześć.
Tak jak wspomniałem w powitalni, po kilkunastu latach przerwy chcę mieć akwarium i liczę na Waszą pomoc i ocenę moich poczynań.
Kupiłem zestaw juwel rio 240.
Dość długo wahałem się co tam będzie – konkretnie pomiędzy zbiornikiem ogólnym a malawi. Na chwilę obecną postawiłem na ogólny.
Teraz moje rozterki/pytania:
1. Tło. Bardziej podobają mi się strukturalne ale mają też wady (zabierają miejsce, trzeba je przymocować – trudniej zmienić przy zmianie koncepcji). Postanowiłem jednak okleić tylną szybę – juwel ma dosyć fajne błękitne lub czarne.
Tu moje pytanie: czy ten klej juwela (poster fix) da się bezproblemowo usunąć?
2. Podłoże. Chciałbym mieć rośliny. Wymyśliłem sobie, że zastosuję pod żwir jakiś substrat – tylko jaki? Może coś polecicie. Żwir wolałbym drobny – a może piasek?
Rozumiem, że warstwa wierzchnia będzie na tyle gruba, że ryby nie dokopią się do substratu? (nie przewiduję zapalonych kopaczy ale jednak coś przydennego trzeba wpuścić)
3. Wystrój. Macie jakieś sprawdzone źródło (dostawcę) kamieni, korzeni?
4. Ryby. Nad obsadą jeszcze pomyślę ale mam pytanie odnośnie wysyłki ryb kurierem. Czy jest to sprawdzony i bezpieczny sposób? Może jakiś godny polecenia sprzedawca?
5. Testy. Kiedyś działało bez testów, teraz chciałbym bardziej świadomie kontrolować zbiornik. Będę wdzięczny za podpowiedź co kupić.
Filtracja i oświetlenie na razie pozostanie bez zmian.
Odnośnie obsady i roślin będę dopytywał później.

Pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Powrót do akwarystyki

Post autor: owlman »

Czesc . mozesz rzucic okiem w nasza galerie forumowa . Na tlo najlepsza jest folia samoprzylepna ,jednobarwna , kolor wg uznania
Podloze hmmm...: zarowno piasek jak i drobny zwir maja zwolennikow
Pod warstwe wierzchnia mozna zastosowac ziemie ogrodowa albo podloze dedykowane znanego producenta
W testy lepiej sie zaopatrzyc. Przynajmniej podstawowe
Co to za wersja Juwela ? Nowa, stara ?
mrk
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2020 15:23

Re: Powrót do akwarystyki

Post autor: mrk »

Nie bardzo wiem czym się różni wersja stara od nowej. Zakładam, że moja to jednak nowa, gdyż jest na stronie producenta https://www.juwel.pl/produkty/akwaria/rio-240-led-bialy
Galerię przeglądam. Powoli kompletuję sprzęt.
Obecnie zastanawiam się nad substratem pod podłoże i chemią (testy, bakterie na start i sam nie wiem co tam jeszcze będzie mi potrzebne). Stosujecie coś takiego jak środki do uzdatniania wody (np. tetra AquaSafe)?
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Re: Powrót do akwarystyki

Post autor: gienq »

Klej Juwela to taka emulsja, schodzi łatwo ręcznikiem papierowym.
ODPOWIEDZ