Akwarium 84l na ziemi ogrodowej - początki, pytania

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ATR
Posty: 8
Rejestracja: 04 lis 2019 15:17

Akwarium 84l na ziemi ogrodowej - początki, pytania

Post autor: ATR »

Dzień dobry

Założyłem pierwsze akwarium, wymiary 60x35x40 (dł x sz x wys), Filtra Aquale FZN - 3, belka LED Sinkor 60.

Podłoże to ziemia ogrodowa najzwyklejsza i żwir rzeczny 1-4 mm. Po około 4 cm od ścian wyłożony żwir, w środku ziemia ogrodowa, warstwa około 2 cm, na to moskitiera i żwir. Całość podłoża to około 8 cm.

Mam kilka pytań odnośnie startu, bo w różnych źródłach znalazłem różne i sprzeczne informacje. Roślin wydaje mi się, że posadziłem sporo, część mam od osoby, od której kupiłem zbiornik, część In Vitro. Ryb wiadomo nie wpuszczam przez pierwsze 2 - 3 tygodni.

1) Filtr, że działa 24h ale czy powinien być ustawiony na dużą moc czy na mniejszą na początek?
2) Podmiany wody jak często i ile %? tutaj też na jednej stronie że w LT na ziemi ogrodowej nie robić podmian wody często, na innej, że na ziemi ogrodowej na początku przez pierwszy tydzień co 2 - 3 dni robić spore podmiany 30 - 40 %, na jeszcze innej, że raz na tydzień 20%. To jak w końcu?
3) Czas świecenia. Też na jednej stronie żeby do 12 h, na innej żeby na początek krótko, max 6 h i stopniowo wydłużać,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium 84l na ziemi ogrodowej - początki, pytania

Post autor: BARA »

Filtr ustaw na minimalny przepływ i potem go odkręcaj z miarę spadku przepływu wody spowodowanego kolonizowaniem wkładó filtra przez bakterie nitryfikacyjne.
Podmiany wody 20% co tydzień.
Moim zdaniem należy świecić 12 godzin na dobę, tyle trwa dzień tropikalny.

Żwirek radzę przysypać piaskiem, który wypełni w nim wszelkie szczeliny. I jeżeli planujesz jakieś ryby denne to piasek będzie im niezbędny.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ