Założenie nowego akwarium pytania

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
iwonka11246
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2020 13:10

Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: iwonka11246 »

Cześć ;) jestem tu nowa. Mam kilka pytań odnośnie założenia nowego zbiornika. Założyłam nowy zbiornik akwarium 72l zalane 20.11.2020 podłoże to żwirek naturalny kolorowy o średnicy 2mm. Gęsto obsadzone roślinami na środku korzeń ze sklepu . Filtr zewnętrzny kaskadowy wkład ceramiczny. Temperatura 25 stopni . Obsada jaka jest zaplanowana to 15 gupików , 6 krewetek Amano i 6 ślimaków helmetów.
A teraz przejdźmy do pytań :
- kiedy wpuszczać rybki kiedy krewetki kiedy ślimaki ? Test 6w 1 zamówiony czekam na kuriera
- jakie parametry oznaczają dojrzałe akwarium ? Na które parametry zwracać szczególną uwagę ?
- w jakiej kolejności wpuszczać ryby ? Najpierw ryby ślimaki czy krewetki ? Jakie odstępy czasowe zachować ?
- jakie zachowac proporcje jeżeli chodzi o gupiki ile samiczek ile samców ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi ;) uprzedzam że już pierwsze akwarium mam za sobą tworzone metodą prób i błędów ... Rybki wróciły do zoologa a my zajęliśmy się tworzeniem prawdziwego akwarium ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: MarJan »

testy 6in 1 przepraszam za wyrażenie, ale dla mnie jest do (_!_) , najtańsze kropelkowe będą lepsze;

akwarium jest dojrzałe kiedy NO2=0 i jednocześnie NO3>0, oznacza to obecność bakterii nitryfikacyjnych, które zjadają NO2 i przerabiają je na NO3,
jeśli długo- dajmy na to 2 tygodnie minęły- NO2 i NO3=0 zaryzykowałbym wpuszczenie jakich ślimaków i odczekanie kolejnych 2 tygodni by pokazało się NO3, jeśli nadal nic z tego, a ślimaki miałyby się dobrze, zaryzykowałbym zarybienie, ale pomalutku i z tygodniowymi odstępami czasu;

ja bym najpierw dał ślimaki-krewetki-ryby;

proporcje zależne są od tego co chcesz:
-jeśli nie chcesz rozrodu to wyłącznie same samce;
-jeśli dopuszczasz rozród, a będzie on intensywny to wiedz, że samce są okropne dla samic i jednocześnie samica potrafi kilkakrotnie kocić się z jednego zapłodnienia....wtedy naturalnie przewaga samic nad samcami, aby panowie nie zamęczyły biednych "kobitek";

Helmetów nie polecam- srykaja duże ilości jaj wszędzie co nie wygląda dobrze, jest antydekoracyjne
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: chemik4 »

Polecam "Podręcznik akwarysty" -> http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=3099#p3099

A tak na szybko:
- testy 6w1 to badziew, nie kupuj, tylko testy kropelkowe powiedzą Ci prawdę
- NO2- musi być ZERO, reszta parametrów zależy od ryb, jakie planujesz
- najpierw ślimaki, krewetki, potem za tydzień, dwa ryby (pilnuj NO2-!)
- gupiki... może same samce, naprawdę szybko się mnożą i będzie kłopot z przerybieniem
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
iwonka11246
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2020 13:10

Re: Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: iwonka11246 »

To jak nie helmety to jakie ? Chodzi mi o czyścicieli do szyb i żeby się nie mnożyły no i zauważyłam jeszcze że na korzeniu zrobił się jakiś przezroczysty nalot korzeń był moczony wyszorowany i wyparzony czy to coś złego ? Działać coś czy samo zniknie ?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: Peter007 »

Jak będzie stabilne akwarium i odpowiednia ilość roślin to nie będzie problemów z glonami.
Nalot z korzenia zejdzie po kilku dniach, to normalne.
***** ***
iwonka11246
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2020 13:10

Re: Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: iwonka11246 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi na pewno skorzystam ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Założenie nowego akwarium pytania

Post autor: BARA »

Poczytaj proszę:
app.php/poradnik-akwarysty
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ