Kilka pytań początkującego

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Wasio
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2020 21:10

Kilka pytań początkującego

Post autor: Wasio »

Dzień dobry. Chciałbym rozpocząć przygodę z akwarystyką. dostałem w spadku akwarium 25 litrów z pokrywą i żarówką 25W i wydawało mi się, że na start już coś mam. ale czytając fora i przekopując internet zauważyłem, że większość osób 25 litrów nie uznaje za akwarium :) Dlatego zacząłem się zastanawiać nad większym 50-60 litrowym. I tu moje pytania:
1. Jakiej mocy i firmy filtr?
2. Czy muszę mieć termometr i grzałkę?
3. Co na dno? Żwirek? Piasek?
4. Ile roślin maksymalnie powinno być w takim akwarium?
5. Co jaki czas powinno się wymieniać część wody przy tak małym akwarium?
6. Marzą mi się posiadanie gupików, neonków, kiryska, glonojada i ślimaka. Ile maksymalnie z wymienionych rybek może być w takim akwarium?
7. Na jaki koszt zakupu musiałbym się nastawić przy tym większym akwarium. Może ktoś rzucić przykładowe oferty?
8 a może te 25 to jednak nie jest zły pomysł :)

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Ginuha »

1. Ja mam kaskadę aquael FZN-2 - fajnie daje radę
2. To zależy jakie chcesz mieć ryby, gupiki napewno będą potrzebować grzałkę. Pytanie też jaką masz temperaturę w domu. Generalnie bezpiecznie mieć grzałkę, nawet na wypadek jakiejś choroby i konieczności utrzymania wyższej temperatury.
3. Musisz zdecydować co Ci się bardziej podoba i dobrać podłoże do ryb które chcesz mieć
4. To zależy na jakie ryby się zdecydujesz. Niektóre potrzebują gąszczu, a inne żyją w biotopach w których nie rosną żadne rośliny
5. Zwyczajowo podmienia się 20% wody raz w tygodniu
6. Gupiki i neonki nie pasują do siebie pod względem wymagań, więc nie poleca się trzymania ich razem. Kiryski sa stadne więc potrzebujesz minimum 6 i na dnie powinien być piasek. Popularne gatunki glonojadów rosną raczej duże i nie napalałabym się do małego akwarium. Zdecyduj się może na jeden gatunek w toń np neonki i jeden na dno - kiryski
7. Jakiś podstawowy zestaw aquaela (Aquael Classic Box 60 PAO LT) to nie całe 200 zł, do tego filtr np Aquael fan1 plus - 60 zł, grzałka Jeneca z termostatem 17 zł.
Podłoże 20kg piasku do piaskownic z Castoramy - 8 zł, roślin poszukaj na OLX i lokalnych grupach akwarystycznych, dostaniesz za darmo, albo za jakieś śmieszne pieniądze. korzeni i kamieni poszukaj w lesie.
8. Nie, o ile zdecydowałbyś się na bojownika (1 szt)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: BARA »

Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ