Potrzebuję porady

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Grzesiekk
Posty: 13
Rejestracja: 24 gru 2020 2:23

Potrzebuję porady

Post autor: Grzesiekk »

Witam,
Jestem poczarkujacym akwarysta, posiadam bojownika w 7,5 litrowym akwarium (bez CO2, odzywek i takich tam). Zalozylem oswietlenie 10/20W oraz stosuje uzdatniacz bettaPLUS. Chciałbym rybce dodac troche otuchy sadząc kryptokoryne oraz jak najszybciej założyć grzałke. Więc mam do Was 2 pytania: Czy mogę do akwarium zamontować grzałke z termostatem 25W? Oraz czy mogę zastosowac nawozona ziemie ogrodową jako podloze pomiedzy piaskiem kwarcowym a grysem 3-10mm do wyzej wspomnianej roslinki
Prosze, nie krzyczcie z powodu, ze mam za male akwarium (obecne zakupilem pod wplywem impulsu, a na większe nie mam pieniedzy)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Potrzebuję porady

Post autor: BARA »

Bez filtra i grzałki i większego litrażu po prostu męczysz rybę. Bojowniki mają swoje wymagania, poczytaj o nich.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Ginuha »

Grzesiek zapytaj znajomych czy nie mają gdzieś na strychu niepotrzebnego akwarium. Ja w taki sposób dostałam dwa akwaria (50 i 20 litrów, a trzecie 40l kupiłam na OLX za paczkę kawy). Naprawdę da się zdobyć bez większego zachodu akwarium o akceptowalnej pojemności :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Potrzebuję porady

Post autor: grzesi3k »

Jezeli chcesz robic ziemniaka (na ziemi ogrodowej) to na takiej bez zadnych dodatkow ;)
Grzesiekk
Posty: 13
Rejestracja: 24 gru 2020 2:23

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Grzesiekk »

Udało mi się zakupić większe akwarium, a grzałke mam w drodze. Obecnie chce sobie poradzic bez filtra(czasem filtruje cala wode recznie). Posiadam kamyczki 3-8mm oraz siatke budowlana. Niedługo zakupie ziemię i pytanie brzmi czy mogę wykorzystac te kamyczki co mam jako przykrycie ziemi czy musze zakupic piasek/bazalt?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Potrzebuję porady

Post autor: grzesi3k »

oj kolego kolego... brak filtra? filtrowanie ręczne? w ogole wspominasz cos o kaleczacym ryby bazalcie? oj oj ;)
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Peter007 »

Filtr pracujący 24h to podstawa i jeśli z jakiegoś powodu nie możesz go teraz zakupić to odłóż marzenia o akwarium. Albo robimy to jak należy albo wcale
***** ***
Grzesiekk
Posty: 13
Rejestracja: 24 gru 2020 2:23

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Grzesiekk »

W takim razie zakupie filtr (gdzies wyczytalem, ze bojownik go nie potrzebuje, a rowniez chcialbym jakos ładnie to zmiescic). Mniejsza, jak juz zamontuje filtr i grzalke to chcialbym zabrac sie za posadzenie rosliny na bazie ziemi ogrodowej. Najlepiej chciałbym wykorzystać to co mam, czyli ziemia z doniczki siatka budowlana i na to drobne kamyczki. Czy bezpiecznie bedzie wziąć ziemie z doniczki czy lepiej przejść się i kupić swieza?

I bym zapomniał, czy po przygotowaniu od razu moge wpuscic rybke czy lepiej zrobic pozniejsza podmianke wody

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". MOD BARA
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Potrzebuję porady

Post autor: grzesi3k »

Grzesiekk pisze: 03 sty 2021 19:08 I bym zapomniał, czy po przygotowaniu od razu moge wpuscic rybke czy lepiej zrobic pozniejsza podmianke wody
poczytaj o cyklu azotowym w akwarium
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Neurochirurg »

Barwniak czerwonobrzuchy
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Grzesiekk
Posty: 13
Rejestracja: 24 gru 2020 2:23

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Grzesiekk »

Witam, w ostatnich dniach zauważyłem, że mojej rybie odpadają płetwy - dosłownie leżą czarne kawałki na dnie. Ostatnio miałem problem z bodajże śluzowcami pochodzącymi z korzenia (były wszędzie). Po czyszczeniu zobaczyłem "głębsze skutki" odpadających płetw. Dodam, że ryba jest aktywna, regularnie podmieniam wode, ma stałą temperaturę oraz bardzo delikatną filtrację. Czy to tzw. martwica płetw? Poniżej zdjęcie przed z 15 stycznia, a dziś
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Potrzebuję porady

Post autor: BARA »

Nadal akwarium 7l? Przecież już pisaliśmy o tym, że w tym akwarium nie utrzymasz ryby w zdrowiu...

Martwica płetw spowodowana złymi warunkami.

Gdzie są rośliny? Gdzie miejsce w którym bojownik może się schować, odpocząć? Stały stres i złe parametry wody prowadzą do choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Grzesiekk
Posty: 13
Rejestracja: 24 gru 2020 2:23

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Grzesiekk »

Jest większe - 15l. Roślin niestety nie posiadam, ponieważ nie mogę dorwać zadnych epifitów. W internecie wyczytałem, że pozostają promienie po zjedzeniu przez martwice, a w moim przypadku tych promieni nie ma. No cóż, jak się pogorszy to skontaktuje się z jakimś specjalista
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Potrzebuję porady

Post autor: BARA »

Daj temu bojownikowi kilka roślin, nawet posadzonych w dno, żeby mógł odpocząć. Jak jesteś z Białegostoku i okolic to chętnie coś Ci oddam za darmo. Szkoda ryby. Wrzuć mu coś na powierzchnię (wgłębkę, rogatka, pistię...)
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Grzesiekk
Posty: 13
Rejestracja: 24 gru 2020 2:23

Re: Potrzebuję porady

Post autor: Grzesiekk »

Dziękuję, ale niestety jestem z pomorskiego. Nie wiem bardzo co mogę wrzucić w piasek bez nawozów, ale porozglądam się za roślinami pływającymi, a jak znajde mikrozorium albo anubiasa to szybko mu wrzucę. Dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ