Nowa zajawka, nowe akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Malcanor
Posty: 55
Rejestracja: 03 lut 2021 0:09

Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Malcanor »

Hejka
Mega mi się spodobało hodowanie roślinek oraz rybek w akwarium
Zakupiłem sobie zestaw 60x30x40, Aquael Turbo 500, pokrywa ledowa, grzałkę też w zestawie jakąś i mam do tego parę pytań.
Żwirek przepłukałem z 10x. Włożyłem wszystko i zacząłem lać wodę. Filtr i grzałka zamontowana. Mam wrażenie że filtr jest za głośny - 60dB kiedy wyjmę te końcówkę od rurki zewnętrznej, dlatego trochę włożyłem i jest ciszej, jednak dla pewności w poniedziałek pojadę do sklepu i zobaczą.
Wlałem uzdatniacz tyle ile kazali w sklepie. Zasadziłem 3 roślinki. Głębokość żwirku to tak 4-5 cm i też niby to jest w porządku. Roślinki włożyłem tak starając się, żeby nie wypływały ku górze. Mam parę pytań.
Woda ciągle mętna, czy ona będzie mega przeźroczysta po jakimś czasie ?
Mam taki efekt "lustra", od przodu akwarium jest dla oka mało szerokie, i ściany. Czy to normalne
Mam wrażenie jakby roślinki po bokach listków robiły się jakieś nie wiem brązowe albo mi się wydaje, kupiłem specjalny preparat jakiś do tych roślin, że niby odżywia roślinki, jak na to patrzeć.
Czasami rybki niektóre pływają góra dół ale to nie często, czy to normalne?
Chcę robić pomiary wody, żeby wiedzieć czy jest "zdrowa", jak to się robi ?

Chciałbym posadzić jakąś trawę czy mech, żeby ładniej to wygalało, tylko po jednej roślince już miałem problem bo wylatywała ku górze.
Dacię jakieś porady na początek? :) (szukałem parę postów).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: BARA »

Wpuściłeś ryby do niedojrzałego akwarium? Czytałeś o zakładaniu zbiornika słodkowodnego?
Znasz parametry wody?
Jakie ryby w tej chwili masz u siebie? Czy znasz ich wymagania i czy je spełniasz?

Podmieniaj wodę w ilości 15% codziennie do momentu aż poziom azotynów będzie wynosić zero, bo inaczej zabijesz ryby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Malcanor
Posty: 55
Rejestracja: 03 lut 2021 0:09

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Malcanor »

BARA pisze: 04 lut 2021 11:21 Wpuściłeś ryby do niedojrzałego akwarium? Czytałeś o zakładaniu zbiornika słodkowodnego?
Znasz parametry wody?
Jakie ryby w tej chwili masz u siebie? Czy znasz ich wymagania i czy je spełniasz?

Podmieniaj wodę w ilości 15% codziennie do momentu aż poziom azotynów będzie wynosić zero, bo inaczej zabijesz ryby.
Znajomi przywieźli molinezje i nie chciałem, żeby ciągle były w słoiku.
Sprawdzam wymagania, temperature jaką wymagają, rozmiary itd.
Dziś zrobię test wody --> (edit). Test zrobiony i jest wszystko w normie :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: MarJan »

pewnie, że lepiej rybom w niedojrzałym szkle jak w słoiku...jednak obserwuj codziennie akwarium, podmieniaj wodę co najmniej raz na tydzień w ilości 15l najmniej, jeśli zauważysz dziwne zachowanie molinezji, np. pływanie przy samym filtrze, czy wylocie filtra lub pływanie tuż nad taflą to od razu podmieniaj połowę wody, dojrzewający zbiornik ma taki niebezpieczny moment dla życia ryb, kiedy kumulują się niebezpieczne związki, po ich zaistnieniu pojawiają się bakterie nitryfikacyjne, które neutralizują te związki, podmiany wody wydłużą cały proces, ale też złagodzą co ma na celu zachować molinezje w zdrowiu;
dobrze, że to żyworódki- bardzo prawdopodobne, że woda kranowa o odpowiedniej temperaturze jest dla nich idealna, a na przyszłość raczej myśl o rybach wielkości gupików, molinezjom lepiej w dłuższym szkle
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: BARA »

Co to znaczy że test jest w normie? Czy możesz podać konkrety? Co badałeś? Czym?

Podmieniaj wodę obowiązkowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Malcanor
Posty: 55
Rejestracja: 03 lut 2021 0:09

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Malcanor »

MarJan pisze: 04 lut 2021 20:23 pewnie, że lepiej rybom w niedojrzałym szkle jak w słoiku...jednak obserwuj codziennie akwarium, podmieniaj wodę co najmniej raz na tydzień w ilości 15l najmniej, jeśli zauważysz dziwne zachowanie molinezji, np. pływanie przy samym filtrze, czy wylocie filtra lub pływanie tuż nad taflą to od razu podmieniaj połowę wody, dojrzewający zbiornik ma taki niebezpieczny moment dla życia ryb, kiedy kumulują się niebezpieczne związki, po ich zaistnieniu pojawiają się bakterie nitryfikacyjne, które neutralizują te związki, podmiany wody wydłużą cały proces, ale też złagodzą co ma na celu zachować molinezje w zdrowiu;
dobrze, że to żyworódki- bardzo prawdopodobne, że woda kranowa o odpowiedniej temperaturze jest dla nich idealna, a na przyszłość raczej myśl o rybach wielkości gupików, molinezjom lepiej w dłuższym szkle
Dzieki za porady :D staram się wszystko dobrze robić. Teraz próbuję ogarnąć swiatło dla roślinek. Będę sadził trawę i ozdoby jakieś ogarnę :D
Rafał ~
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2021 16:12

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Rafał ~ »

Hej....mi się zdaje że zwyczajnie szybko Wales wodę i wzburzyło się dno,włączyłeś siltr z napowietrzaniem i jest tornado które nie ma jak osiąsc,z tym dwutygodniowym dojrzewaniem wody i jej dostawaniem przez wiele tygodni aby zrobić podmianie to to w dużej mierze teoria,wyobraź sobie że ja założyłem swoje pierwsze akwa 60l bez kakiejkolwiek wiedzy i nie przeczytałem nic na ten temat bo nagle dostałem akwa i jak to ja w w gorącej wodzie kąpany zrobiłem tak jak sobie wyobrażałem,użyłem do wody z kranu eskalarin i antychlor dałem kilka roślinek parę kamieni podłączyłem wszystko do prądu i siup bybki,wodą była wręcz krystalicznie czysta i nie zdechła mi żadna rybka ,dziś robię to troszkę bardziej fachowa ale napewno nie odczekuje tych wszystkich tygodni i nigdy nie zrobiłem żadnego testu wody,kontroluje temp.,robię podmianki,odmulam dno i czyszze szyby w akwa aby ładnie było i żadnych strat......polecam oczywiście robić wszystko ze sztuka bo wtedy można się nazwać akwarystą ale jak widać można i na przekór 😊
Ziemiojadek
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2021 14:23

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Ziemiojadek »

Rafał ~ pisze: 02 lip 2021 9:27 tym dwutygodniowym dojrzewaniem wody i jej dostawaniem przez wiele tygodni aby zrobić podmianie to to w dużej mierze teoria 😊
Niesamowite. Przebiegłem na czerwonym świetle dwa razy w ta i z powrotem. Udało mi się nawet z zamkniętymi oczami.
Powinienem to opisać?
Rafał ~
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2021 16:12

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Rafał ~ »

Mnie o to nie pytaj ,jeśli czujesz taka potrzebę i regulamin na to pozwala to opisz! Od tego jest internet
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: Peter007 »

Człowiek jak zamieszka w oborze czy innym chlewie też przeżyje. Ale czy nie będzie się męczył i będzie szczęśliwy? Psy na łańcuchach też żyją... Zachowaj swoje durne rady dla siebie
***** ***
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowa zajawka, nowe akwarium

Post autor: BARA »

Rafał ~ pisze: 02 lip 2021 9:27 Hej....mi się zdaje że zwyczajnie szybko Wales wodę i wzburzyło się dno,włączyłeś siltr z napowietrzaniem i jest tornado które nie ma jak osiąsc,z tym dwutygodniowym dojrzewaniem wody i jej dostawaniem przez wiele tygodni aby zrobić podmianie to to w dużej mierze teoria,wyobraź sobie że ja założyłem swoje pierwsze akwa 60l bez kakiejkolwiek wiedzy i nie przeczytałem nic na ten temat bo nagle dostałem akwa i jak to ja w w gorącej wodzie kąpany zrobiłem tak jak sobie wyobrażałem,użyłem do wody z kranu eskalarin i antychlor dałem kilka roślinek parę kamieni podłączyłem wszystko do prądu i siup bybki,wodą była wręcz krystalicznie czysta i nie zdechła mi żadna rybka ,dziś robię to troszkę bardziej fachowa ale napewno nie odczekuje tych wszystkich tygodni i nigdy nie zrobiłem żadnego testu wody,kontroluje temp.,robię podmianki,odmulam dno i czyszze szyby w akwa aby ładnie było i żadnych strat......polecam oczywiście robić wszystko ze sztuka bo wtedy można się nazwać akwarystą ale jak widać można i na przekór 😊

Dopiero zacząłeś przygodę z akwarystyką, z innego tematu wiem, ze masz fatalnie założone akwarium, pełne plastykowych roślin i obsadę, która nigdy nie powinna być ze sobą trzymana.
Nie wiesz co to są parametry wody ani jakie wymagania mają poszczególne gatunki ryb. Proszę, nim zaczniesz się wypowiadać jako ekspert akwarystyczny, nabierz nieco wiedzy...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ