Pomoc przy doprowadzeniu akwarium do ładu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wojtaszek171
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2021 21:34

Pomoc przy doprowadzeniu akwarium do ładu

Post autor: wojtaszek171 »

Witam. Jestem początkujący. Mam niemały problem ze swoim rocznym akwarium (200l). Miałem ładne akwarium z całkiem sporą ilością roślin w bardzo dobrym stanie. Podłożem był żwir (5-8mm) i substrat pod spodem.
Niestety niedawna sytuacja zmusiła mnie do nagłej przeprowadzki. Jako, że teraz wynajmuję mieszkanie nie chciałem używać substratów (kto wie czy po roku znowu nie będę musiał wszystkiego mieszać). Użyłem jako podłoże 3-4cm piasku białego 1-3mm. Byłem zmuszony skrócić rośliny przed przeprowadzką więc jest nie za bujnie. Zakupiłem też krótką trawkę żeby zacząć przygotowywać podłoże. Wodę częściowo przeniosłem. Po tygodniu liście zrobiły się przezroczyste i zaczęły znikać. Zacząłem chodzić po rady do sklepów akwarystycznych (nie ogólnie zoologicznych) i zacząłem dozować makroelementy, węgiel i kupiłem paczkę kulek torfowych (wydajność około pół roku). Niezwłocznie również uruchomiłem reaktor CO2.

Jestem troszkę załamany tą sytuacją ponieważ wydałem całkiem sporo pieniędzy a akwarium jest w coraz gorszym stanie.

Druga sprawa to obsada. Chodząc do sklepów akwarystycznych zawsze prosiłem o radę w doborze kolejnej rybki. Niestety jak czytam na forach mam niezbyt dobraną obsadę. Nie mogę narzekać na stan rybek. Wszystkie są żywotne, żadne nie są agresywne, mają straszny apetyt (karmię 2 razy dziennie), nigdy nie chorowały (może poza gupikami które się skrzyżowały w jednej rodzinie i je pokrzywiło). Codziennie rano wstaję i skalary już pływają za mną w oczekiwaniu na jedzenie.
Jako, że jestem początkujący sugerowałem się zawsze pH i temperaturą której wymaga rybka. Potem jednak zawsze konsultowałem to w sklepie. Nigdy nie kupowałem jednak ich w sklepach zoologicznych, jedynie akwarystycznych.
Aktualna obsada:
2021-02-12 22_06_58-Rybki - Dokumenty Google.png
2021-02-12 22_06_58-Rybki - Dokumenty Google.png (15.22 KiB) Przejrzano 1603 razy
Planowałem dobrać jeszcze 4 bystrzyki żeby było ich trochę więcej ale w tej chwili się wstrzymałem aby nie marnować pieniędzy i doprowadzić akwarium do porządku.

Proszę o pomoc. Akwarium dawało mi dużo radości lecz teraz zaczynam tracić ochotę kontynuować opiekę nad nim.

Akwarium:
- 200l
- 2 lampy (plant i sunny)
- 24°C
- filtr aquael turbo 1000
- grzałka 200W
- pH 7.4 (jeśli nie spadnie po CO2 zbiję je specyfikiem do 7.0)
- NO2 na poziomie 0,025 (do końca tygodnia powinno być ok)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomoc przy doprowadzeniu akwarium do ładu

Post autor: BARA »

Masz źle dobraną obsadę.

Mieczyki wymagają wody twardej, zasadowej i są bardzo ciełolubne.
Neony Innesa wymagają wody miękkiej, kwaśniej i są chłodnolubne,

Jakie są parametry wody w zbiorniku?
Co jest podłożem? Tylko piasek?
Jakie są wymiary akwarium?
Nie masz kirysów ale kityski...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wojtaszek171
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2021 21:34

Re: Pomoc przy doprowadzeniu akwarium do ładu

Post autor: wojtaszek171 »

BARA pisze: 15 lut 2021 8:52 Jakie są parametry wody w zbiorniku?
Co jest podłożem? Tylko piasek?
Jakie są wymiary akwarium?
Nie masz kirysów ale kityski...
Temperatura: 24°C
pH jest na poziomie 7,4
NO2 się wyzerowało.
Przebadałem w tamtym tygodniu wodę pod kątem GH no i niestety wyszła bardzo bardzo twarda. Dziś/jutro będę stosował woreczki zmiękczające jak do mnie dotrą.
Wymiary akwarium to 100x40x50.
Co do "kirysów" to ma pani rację. Świadomie je tak nazwałem i zapomniałem zmienić zanim tutaj wysłałem.

Podłożem jest tylko piasek oraz suplementuje go kulkami torfowymi. Rośliny zaczynają puszczać młode łodygi i korzenie czyli jednak powoli się przyjmują w nowych warunkach.

Co do mieczyków to je i tak spisałem na straty ponieważ mi z nimi nie wyszło. Miałem 2 samice i samca. Zrobily się z tego 3 samce. Dokupiłem chociaż 2 samice żeby nie było wojny strasznej w akwarium. Jeden postanowił znowu zostać samcem. Jedyne straty w tym akwarium to 2 mieczyki ponieważ ze sobą walczyły. Załatwiłem nawet dwóm przeniesienie ale następnego dnia się porozbijały.
Dodatkowo. Wczoraj okociła mi się samica mieczyka. Udało mi się oddzielić około 10 młodych. Nie wiem co z nimi zrobię jak się wychowają. Może znajdę sklep który ode mnie je weźmie.

Skalary za chwilę złożą 3 raz w ciągu 2 miesięcy jaja.
ODPOWIEDZ