5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bulbulatorek
Posty: 6
Rejestracja: 27 kwie 2021 17:48

5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: bulbulatorek »

Witam, założyłem swoje pierwsze akwarium, 5 tydzień po zalaniu nadal tworzy się delikatny film białkowy na powierzchni i zastanawiam się czy prowadzić z nim ostrą batalie czy wpuścić więcej rybek a natura sama sobie z czasem poradzi.
Akwarium 54l, temperatura wody 26 stopni, filtr aqua szut turbo 750.
Podłoże to ziemia ogrodowa zmieszana z kawałkami lawy, granulkami węgla aktywowanego i kilkoma kulkami gliniano torfowymi przysypane żwirem.
Parametry wody mierzone jedynie testem paskowym JBL: NO2-0, NO3-10mg/l, GH - >7d ale mniej niż 14d, KH - 6d, pH - 7,6, podmiana ~10l raz na tydzień. Raz dziennie lana 1 dawka carbo zooleka. Oświetlenie led: 8W aquael sunny i aquastel glass white 13W
Po dwóch tygodniach od zalania pojawił się wysyp zielonego glona ale wraz ze wzrostem roślin zanika, roślinki invitro kupione na znanym portalu jako zestaw. Z niczego nie przypominających strzępek przybrały jakąś roślinna formę jak na zdjęciu poniżej z czego jestem zadowolony. :)
20210505_215646.jpg
20210505_215646.jpg (969.3 KiB) Przejrzano 2881 razy
Po 3 tygodniach wpuściłem do zbiornika 5 otosków i 12 krewetek red cherry, jak narazie otoski buszują grupowo a krewetki szwendają się niczym małe drony.
Martwi mnie nieustające pojawianie się filmu białkowego na powierzchni, nie jest on duży ale oczekuję porady czy takie akwarium jest gotowe by przyjąć dodatkowe 10 mikrorazborek galaxy?
Docelowo w akwarium chciałbym to co jest + właśnie stadko razborek i 5 kirysków panda.
Dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: grzesi3k »

Kolego film to pikus, Ty tam masz plage sinicy wnioskujac po force.
bulbulatorek
Posty: 6
Rejestracja: 27 kwie 2021 17:48

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: bulbulatorek »

A mógłbyś powiedzieć mi które to te sinice i ewentualnie doradzić jak z nimi walczyć ? :? Jak pisałem to pierwsze akwarium wiec wole dopytać a po wpisaniu w google "sinice" wyskakują zdjęcia jakichś glutów. Dorzucam kilka fotek.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: Neurochirurg »

1 fota - zielone na kamieniu, 2 fota - zielone po prawej na korzeniu. Sprawdź czy wężykiem to ściągniesz i łatwo się odrywa. Jak tak to niewątpliwie sinice.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
bulbulatorek
Posty: 6
Rejestracja: 27 kwie 2021 17:48

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: bulbulatorek »

Wężykiem nie ma szans, może jakieś szorowanie szczoteczka do zębów by pomogło. Szczerze to myślałem że to zielenice od nadmiaru światła (wysypało się jak przeskoczyłem z 7h świecenia na 10h) bo wszystko było zapylone wraz z szybami a tam gdzie roślinki urosły zaczęło zanikać i na szybach się nawet teraz nie pojawia. Skąd takie sinice się w ogóle biorą? I rozumiem że dopóki takie coś jest to o nowych rybkach mogę zapomnieć ? :(
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: Neurochirurg »

Jak szorowanie to nie masz sinic, chyba że kolega Grzegorz widzi je gdzieś indziej.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: grzesi3k »

Kolega grzegorz widzial to samo co kolega neurochirurg wskazal.

Zobacz jeszcze to zielone na zwirku pomacaj, rozgniec I powachaj czy nie smierdzi bagnem
bulbulatorek
Posty: 6
Rejestracja: 27 kwie 2021 17:48

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: bulbulatorek »

Wyjąłem jednego zielonego kamyczka i w sumie jak kamień, tylko kolor zmienił, zapachu brak. Z tego co widzę na zdjęciach sinice są bardziej "glutowate", podobne do nich gluty tylko białe wyskoczyły na korzeniu w pierwszych dniach ale część zniknęła a resztę wciągnąłem odmulaczem bo czytałem, że to normalne. To teraz jak się dobrze z bliska przypatrzy przypomina drobny pył i myślałem ze to problem jedynie wagi estetycznej.. :(
Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021 21:09 przez bulbulatorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: grzesi3k »

No to na bank nie sinice :)
bulbulatorek
Posty: 6
Rejestracja: 27 kwie 2021 17:48

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: bulbulatorek »

Czy w takim razie nie przejmować się tym filmem białkowym i dołożyć troszkę obsady bo przestraszyliście mnie tymi sinicami i już sam nie wiem :) ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: 5 tydzien akwarium, czy wpuszczać resztę obsady ?

Post autor: grzesi3k »

Sciagnij kilka razy recznikiem kuchennym I patrz czy cos wraca. Sa rozne powody powstawania filmy, przyczyna jest jedna - zwiazku organiczne
ODPOWIEDZ