720l i pytanie w jakim kierunku iść

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Łukasz 1984
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2021 21:20

720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: Łukasz 1984 »

Witam. Mam na imię Łukasz, jestem na forum od kilku tygodni i dopiero teraz przemogłem się do opisania tego co mnie nurtuje już od dłuższego czasu. Obecnie mam swoje ukochane 112l szczęścia i nieszczęścia (błędy przy zakładaniu zbiornika, źle dobrana obsada,nieprawidłowo choć systematycznie i wytrwale prowadzona pielęgnacja) ale powoli przymierzam się do czegoś większego, czyli jak w tytule 720l(200x60x60). Generalnie tym razem chciał bym ograniczyć błędy do minimum. Akwarium biotopowe, ogólne. No chyba że jakoś dam się przekonać do gatunkowego choć sprawa nie będzie łatwa. Po swoich kilku miesiącach że 112l nie jestem określony do końca z jakim biotopem chciał bym się związać. Wiem napewno co bardzo lubię w swoim, czyli zieleninę. Przeglądając forum ciągnie mnie głównie w kierunku Ameryki i Azji. Roślinki, kamyki, korzenie i inne naturalne ozdoby bardzo mnie pociągają. Jako posiadacz Red Cherry i Amano nie wyobrażam sobie innej drogi. Teraz pytanie o poradę w jaką stronę się ukierunkować z biotopem tak żeby pogodzić kilka spraw, mianowicie w miarę bujną różnorodna roślinność( nie typowy zieleniak czy holender na całego, choć aktualnie akurat w Holandii mieszkam), obsadę czyli najlepiej ławicę lub dwie rybek o ciekawym zachowaniu i średnich wymiarach, oraz obsady głównej czyli czegoś większego co by oddało potencjał 2m szkła i nie wyfedrowało po 2ch dniach wszystkiego co zasadzę. Jestem w kropce bo i ten biotop i ten ma w sobie to coś gdzie mogę się odnaleźć, choć przy 720l Azja miała by plus przy krańcówce pH ok7.2 GH ok 7-8 i KH ok 6. Ameryka kusi mnogością gatunków i terenami zalewowymi. Sam nie wiem więc liczę na pomoc lub naprowadzenie mnie na jakieś ciekawe możliwości. Z góry dziękuję za każdą jakąkolwiek podpowiedź w tym temacie. Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: 720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: MarJan »

Azja- lżej, a przy tylu litrach warto nie robić sobie pod górkę.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: 720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: owlman »

Czesc. Akwarium 720 l to nie tak wiele , jak mogloby sie wydawac . Ale ze wzgledu na wielkosc jednak duzo wieksze prawdopodobienstwo popelnienia wiekszego bledu . Nie strasze ale tak jest . Szkoda ,ze nie przemogles sie wczesniej bo obdarowalbym Cie roslinami na ten zbiornik a moze i dwa . Jesli chodzi o obsade rybna to moze zaczac od czegos latwego i znanego ?
Gurami mozaikowy + rasbora klinowa
Skalar + rodostomus
Rosliny jakies proste w uprawie jak mikrozorum pteropus , mech jawajski ,zwartki ,nurzaniec nana , lotos, blyxa japonska .
Nie wiemy co sie szanownemu podoba .
Łukasz 1984
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2021 21:20

Re: 720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: Łukasz 1984 »

Heh ale fajnie że ktoś zareagował. Dzięki wielkie za wasze opinie i podpowiedzi. Generalnie akwarium jest jeszcze w głowie a nie na stole więc wszystko przede mną. Wiem że akwarium niestety maleje z czasem ale przesiadka z 112l to spora różnica. Idąc tropem podpowiedzi jednak kieruje się w stronę Azji, a dokładniej wolno płynące rzeki i rozlewiska. Nie urażając nikogo bo wiem jak różne biotopy istnieją, ale nie wyobrażam sobie akwarium bez zieleniaka. Java mos, nurzaniec i zwartki są mi znane, plus kilka innych gatunków na których się uczę. Rośliny tak jak napisałeś powinny być proste w moim przypadku ponieważ nie mam doświadczenia i jedyne co stosuje to lekkie nawożenie CO2. Bardzo miła propozycja z roślinami tylko problem z dojazdem, mieszkam na stałe w Niderlandach. Obsada brzmi naprawdę fajnie choć trochę się boje o zwinnika czy pasowało by mu pH w okolicach 7+. Na początku celowałem w zimne wody ale patrząc na dobranie do tego obsady która by mi pasowała było by to co najmniej trudne. Generalnie celowałem w brzanke Denisona i babkę tęczową ale to chyba za wysokie progi i nie wiem co by do tego dobrać dla urozmaicenia. Tak czy owak zostałem nakierowany w wydaje mi się rozsądnym kierunku i w nim będę układał plan działania. Poczytam, pomyśle i jeżeli można podrzucę do oceny. Btw czy sump ze starej 112 nie będzie za mały? Może lepiej zainwestować w coś ok 200l ze względów bezpieczeństwa w wypadku awarii i przelania? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: 720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: Neurochirurg »

Popatrz na duże odmiany tęczanek.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: 720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: owlman »

Sump nie jest potrzebny . Wystarcza dwa zewnetrzne z duzymi gabkami na zasysie . Najwazniejszym medium filtracyjnym jest podloze a w zasadzie jego konkretna warstwa . Uwazaj bo utrzymanie niskiej temperatury wody moze nastreczyc wiekszych problemow niz wysokiej . Czy bedziesz mial filtr RO ? Jaka wode masz w kranie ? Nie zastanawiaj sie nad jakimis wyszukanymi gatunkami ryb ani roslin . To ,ze cos jest popularne nie znaczy brzydkie .
Łukasz 1984
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2021 21:20

Re: 720l i pytanie w jakim kierunku iść

Post autor: Łukasz 1984 »

Na obecną chwilę mam chińczyka o przelocie 1000l/h, pojemność chyba 8l z prefiltrem 1.8l plus mała kaskada ok 200l/h. Patrząc na to że co tydzień przy podmianie czyszczę kaskadę (choć wydaje mi się to normalne) i prefiltra to boje się że przy dużym jak dla mnie baniaku będzie jeszcze więcej sprzątania, a przy tylu litrach to może być wyzwanie. Sump wydał mi się prostszym wyjściem z sytuacji. Co do zimnych wód to też o tym myślałem, akwarium będzie stało w salonie w miejscu nie nasłonecznionym lecz nawet zimą w pogodne dni nagrzewa się tam od słońca do nawet 24C. Ogrzać nie problem, schłodzić trochę trudniej. Filtra RO nie mam i jak narazie nie planuje. A w kranie jest ok 7.2 pH, GH między 7-8 i KH ok6. W kranie nie stwierdzono chloru choć wodę odstawiam na co najmniej 24h i nie wlewam wszystkiego z powodu instalacji w miedzi. Co do podłoża to to wolał bym chyba ziemię ogrodowa przykryta piaskiem kwarcowym i żwirkiem, choć patrząc na obecne akwarium zbyt duża gradacja raczej nie pomoże w utrzymaniu czystości. Dalej jak już wcześniej pisałem korzenie, otoczaki, kokosy, jakieś kryjówki z ceramiki i rośliny. Przy tym ostatnim po tym jak żabienica amazońska wyszła mi z baniaka to będę musiał trochę poplanować co i gdzie żeby nie było zaskoczenia.
ODPOWIEDZ