Zarybienie po restarcie zbiornika.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: komisarz »

W związku z odnawianiem salonu, postanowiłem również zrestartować swoje akwarium i odsunąć je od zachodniego okna, ponieważ padające na najdłuższą szybę słońce powodowało dosyć szybkie tworzenie się na jej powierzchni glonów w postaci zielonych kropek (zwłaszcza latem).
Ale moje pytanie jest związane z inną sprawą, a mianowicie: po jakim czasie mogę zarybić akwarium po restarcie narybkiem tego akwa sprzed (6 szt Molinezji, 2 zbrojnikami złotymi, 5 szt tetry szklistej, jeżeli:

1. Dno akwarium wymieniając od spodu, zasypałem: warstwą kermazytu i zeolitem, to dociążyłem 2 cm drobnego żwirku ceramicznego, następnie 8 litrami substratu aktywnego ISTA Premium Soil i na koniec jeszcze raz cieniutką warstwę czarnego żwirku ceramicznego (dosłownie tylko tyle, aby przykryło substrat), dla widoku dna bardziej "cieszącego oko" niż leżący na wierzchu substrat i posadziłem rośliny.

2. Akwarium zalałem 10 litrami wody sprzed restartu, którą przetrzymałem przez 3 dni razem z roślinami i pracującym filtrze na wkładach również sprzed restartu, pozostałe około 90-100 litrów kranówką.

3. Do akwarium po restarcie włożyłem tenże filtr z wkładami sprzed restartu.

4. Testy mam tylko paskowe JBL Easy Test i dzisiaj dokładnie po 24 godzinach od zalania wszystkie parametry, które mam na pasku mieściły się w dopuszczalnych normach, a mianowicie w baniaku miałem: NO3 całkiem białe, więc w okolicach 0, NO2 około 0,2-0,3, GH - 4, KH - w okolicach 6 może 7, pH - 6,8 i Cl2 około 0, 2 mg/l. Odczyt po 1 minucie od zanurzenia paska.

Akwarium, które restartwałem to baniak 130 litrowy o wymiarach: 100x30x40 [cm].
Zdjęcie, akwarium tuż po restacie w załączniku.
Załączniki
Po restarcie.jpg
Po restarcie.jpg (939.75 KiB) Przejrzano 2509 razy
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: Neurochirurg »

NO2 0,2-0,3 to nie jest norma. Ma być 0. Na starym filtrze pewnie szybciej dojrzeje ale nie pozostaje nic innego jak badać poziom NO2.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Re: Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: komisarz »

Neurochirurg - pomyliłem NO2 z NO3. To NO2 mam wartość zerową, a NO3 w okolicach 0,3. Dzisiaj rano czyli po 48 godzinach od startu, to się nie zmieniło, ale niepokojąco spadły mi inne paramatry, a mianowicie KH do około 30 i pH do 6,6 (te dwa według testów poniżej normy). Spadło też GH do około 80 (ale to jeszcze trzyma się norm). Prawdopodobnie to spowodował substrat, który to jak wyczytałem ma za zadanie utrzymywać niskie pH wody. Czy w takie warunki nie zaszkodzą opisanym powyżej rybom, czy muszę działać, aby unormować za niskie parametry?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: Neurochirurg »

Nie wiem co to za jednostki na tych testach. Korygować cokolwiek na podstawie testów paskowych jest nierozsądne. Kup sobie podstawowe testy kropelkowe, bo jak się będziesz sugerował wynikami obecnych to narobisz bałaganu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Re: Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: komisarz »

Jeżeli chodzi o jednostki to na tych testach twardości podane są w ppm i stopniach niemieckich. Ja podałem te w ppm.
Dzisiaj po 72 godzinach od restartu podmieniłem 15 litrów wody. Do tego po restarcie dolałem 15 litrów z tej przed restartu. Ta została mi jeszcze w 30l akwarium zastępczym, do którego na czas restartu przeniosłem obsadę rybek wraz z wodą przed restartu. Ubytek w akwarium zastępczym uzupełniłem tą wodą po restarcie, aby w jakimś stopniu zacząć adoptować ryby do niższych parametrów KH i pH, od tych które miały dotychczas.
Po podmianie wody w akwarium po restarcie poziom NO2 pozostał zerowy, NO3 około 20 (tu widać mam od początku zachowaną stabilizację w normie, pewnie dzięki restartowi na starym filtrze i częścią wody z akwarium sprzed restartu). Twardość GH wzrosła do około 125 ppm, pH podniosło się do 7 i KH wzrosło również do około 90 ppm. Wnioskuję, że twardości i pH będą mi cały czas spadać do niższych wartości za sprawą substratu, którego użyłem.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: owlman »

Masakra . ppm ??? Podmiany , przelewanie , nalewanie , uzupelnianie i ppmy . Niech mi to ktos przetlumaczy ..,prosze
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Zarybienie po restarcie zbiornika.

Post autor: chemik4 »

Ppm to mg/l ale nie zmienia to faktu, że w Polsce używamy stopni niemieckich do wyrażania twardości. 1*n to ~18ppm, więc masz GH ~7*n a KH 5*n.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ