akwarium 80l kilka pytań

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

akwarium 80l kilka pytań

Post autor: haker_dream »

Mam akwarium 80l, które stoi już jakiś czas puste jest tam woda, rozrośniętę rośliny kilka muszli 2 zamki grzałka z termostatem, pompa(do wymiany), termometr. Mam zamiar kupić pokrywę 75x30 ale nie mogę nigdzie znależć takiej pokrywy pomimo że jest to akwarium kupione ze sklepu. Pierwsze pytanie czy ktoś poda może jakiś link z poktywą o tych wymiarach? Pytanie drugie, akwarium jest nie napowietrzone jest kilka podgnitych roślin choć roślina jest bardzo rozrosła i są też glony, więc co mam zrobić aby odnowić akwarium. Kolejne pytanie jak je obsadzić lubię neonki i kiryski co więcej dorzucić i w jakich ilościach? Czy mógł bym zarywykować i wpuścić brzanki sumatrzańskie, są to moje ulubione ryby choć agresywne i nie wiem czy nie będą drażniły innych ryb? No i ostatnie pytanie jaki odmulacz kupić? Chodzi mi o czyste akwarium. Nie używałem kiedyś odmulacza i po dnie pływały rybie "kupki". Chcę temu zapobiec.
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

1. Wyciągnij muszle i zamki z akwarium.
2. Wyciągnij rośliny, poobrywaj ogniłe korzenie.
3. Weź szczotkę i wyczyść glony w akwarium.
4. Odmul dno, podmień wodę 50% (ja za odmulacz używam zwykłej rurki, można ja kupić w każdym sklepie akwarystycznym)
5. Kup porządny filtr np. http://www.allegro.pl/item287718087_fil ... _szut.html

Co do obsady to ja proponuje:
5x Kirysek
10x Neon Czerwony
2x p. ramireza/kakadu
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Dodam, że orginalnej pokrywy o tych wymiarach raczej nie kupisz. Ale możesz ją zrobić sam. Zajrzyj do działu "autorskie rozwiązania".

A z obsady to może same brzanki 10sztuk.
Michał

Obrazek
haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

Post autor: haker_dream »

michal_1m pisze:Dodam, że orginalnej pokrywy o tych wymiarach raczej nie kupisz. Ale możesz ją zrobić sam. Zajrzyj do działu "autorskie rozwiązania".

A z obsady to może same brzanki 10sztuk.
założyłem temat w innym dziele i pomogli mi doszłem do wniosku że akwarium ma 74x29 i takiej pokrywy potrzebuję.

Co do filtra zgadzam się na dniach kupię filter i pewnie pokrywę, no i wyczyszczę akwarium.

I ponawiam pytanie o brzanki sumatrzańskie.
Ewentualnie jakie ryby mogę z nimi trzymać
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Jeżeli brzanki sumatrzańskie to polecam w akwarium gatunkowym. W tym litrażu ok 12 sztuk mógłbyś spokojnie hodować. Jeśli jednak nie chcesz akwarium jednogatunkowego to mogą tam być ryby które lubisz, czyli neonki 15 sztuk + kiryski np. pandy 6 sztuk.

Powodzenia w hodowli!
Michał

Obrazek
haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

Post autor: haker_dream »

Mam jeszcze takie pytanie czy woda, która stała kilka miesięcy niefiltrowana będzię dobra czy zmienić jednak całość? I czy przypadkiem nie zaszkodzi to rośliną. I czy jak zdecyduję się na kupno neonkó a mam zamiar je nabyć, to czy wpuścić je zaraz czy woda ma odstać i być przefiltrowana przez jakiś czas?
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

50% starej wody i 50% z kranu.
haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

Post autor: haker_dream »

wodę wymieniam jutro a rybki kupuję w sylwestra więc czy od razu kupować rybki i wpuszczać?
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

Powstrzymaj sie z zakupem rybek co najmniej 2 tyg. Woda w akwarium musi dojrzeć mimo to że połowę bierzesz starej. Może i nic by się nie stało ale lepiej nie ryzykować a potem żałować.
haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

Post autor: haker_dream »

A gdzie lepiej umocować pompę? Przy dnie czy jak najwyżej?
Zawsze usytułowałem ją jak najwyżej ale nie wiem czy to nie błąd.

http://www.allegro.pl/item289740785_pok ... 4x29_.html
I czy zakup tej pokrywy jest słuszny?
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

U mnie pompka leży obok akwarium, na wysokości dna akwarium.

Pokrywa jest dobra.
haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

Post autor: haker_dream »

Więc zobsadą się wstrzymam, a czy jakieś pyszczaki można trzymać z neonkami i kiryskami?
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Absolutnie nie!
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

Pyszczaki w 80l :evil:

To o wiele za małe akwarium na te ryby, a po 2 pyszczaki a kiryski i neonki żyją w odmiennych biotopach.
haker_dream
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2007 0:08

Post autor: haker_dream »

Wiem że akwarium to jest za mała pytałem się tylko z ciekawości bo gdzieś na jakimś filmiku nayou tubie widziałem taką mieszankę, sam nie chcęnarazie mieć pyszczaków w akwarium.

Wracam do pytań jaki odmulacz kupić możecie podać linki z allegro?
Ponieważ na allegro są odmulacze po 5 a są takie po 50 to pytam czy jest jakaś różnica. Nie chodzi mi o cene bo to drugoplanowa rzecz chodzi mi o dobre i skuteczne działanie.
ODPOWIEDZ