rozmnożenie cierniooczków

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

rozmnożenie cierniooczków

Post autor: BARA »

Mam miłą niespodziankę, w moim akwarium rozmnożyły się cierniooczki Myersa czyli Pangio Myersi.

Na razie nie wiem dokładnie, ile jest maluchów i nie wiem, ile z nich przeżyje. Wstawiam poniżej zdjęcia, rybki mają długość ok. 3,5 - 4 cm - na jednej z fotek spaceruje dorosła krewetka, więc trochę skalę widać.
Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia z przyłożeniem linijki.

Tutaj maluch wśród podanych płatków pokarmu, słabo wybarwiony i chyba nieco wystraszony:
Obrazek

Poniżej maluch siedzący przy korzeniu, nieco bardziej śmiały niż jego brat/siostra:
Obrazek

Widok przy przedniej szybie akwarium:
Obrazek

Akwarium 128l (80x40x40)
GH 14
KH 8
pH 7,2

Zbiornik stoi bez restartu od 4,5 roku, ma bardzo dużo kryjówek dla cierniooczków, pięć skorup kokosa schowanych pod korzeniami, gąszcz roślin i cały tył zbiornika ocieniony mchem na korzeniach i wgłębką pływającą. Odmulam czasami tylko przednią część akwarium i okolice filtra wewnętrznego. Wodę podmieniam co tydzień w ilości ok 40 litrów, w ciągu tygodnia dolewam wodę z RO w celu uzupełnienia odparowanej. Oświetleniem sterują programatory dając poczucie świtu, pełnego dnia i zmierzchu (opisywałam to w innym temacie).
Podłożem jest żwirek przemieszany z piaskiem z dodatkiem ziemi. Wierzchnia warstwa podłoża z tyłu zbiornika to dosypywany cyklicznie najdrobniejszy piaseczek (mączka) pozyskiwany przeze mnie z wykrotu leśnego.

Pozostała obsada w akwarium na chwilę obecną: sześć sumików szklistych, dziewięć razbor klinowych, cztery cierniooczki, dwa stare kiryski spiżowe i cztery otoski. Kiryski trzymają się tylko przedniej strefy zbiornika i nie wpływają na teren cierniooczków.
Oczywiście dodatkowo mam w akwarium masę krewetek.

Rozmnożenie cierniooczków jest przypadkowe i nie wymagało z mojej strony jakichkolwiek zabiegów. Ten gatunek ryb trzymam u siebie od 14 lat, najstarszy osobnik jaki pływa w tej chwili ma ponad 10 lat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Gratulacje to wręcz niespotykane i z tego co się dowiadywalem nie wiadomo jak tego dokonać, a tu proszę.

A temperatura w akwarium?

Żałuję, że nie zainwestowalem w pioch w swoim akwarium :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Biniu, to jest spotykane, ale sporadycznie. O rozmnożeniu cierniooczków pisał choćby Chemik w roku 2013.
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0
(polecam filmik zamieszczony w powyższym temacie, na kolejnej stronie)

Temperatura w akwarium to jest ok. 25-26 stopni. Około, ponieważ w nocy spada delikatnie do 24 stopni, w dzień się nieco podnosi. Za regulację temperatury odpowiadają dwie grzałki: stała 5W i grzałka z termostatem 25W. W nocy pokój ma otwarte okno na balkon (żeby kot mógł wychodzić) i jest w nim nieco chłodniej. Być może ta lekka fluktuacja temperatury jest czynnikiem pobudzającym tarło u cierniooczków. Samicę pełną ikry widziałam już wcześniej i nawet opisywałam ją na forum. Być może tarło było wielokrotnie, ale dopiero teraz uchowały się młode.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Gratulacje, fajne maluchy.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Gratulacje :brawo

Żeby to tak dało się je odłożyć na tarło i odchować więcej małych :roll:
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

super sprawa, gratulacje :brawo :brawo
ODPOWIEDZ