06.04.2020r. Złożenie ikry przez Żałobniczkę czarną

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

06.04.2020r. Złożenie ikry przez Żałobniczkę czarną

Post autor: Arkady77 »

Witam,
przedwczoraj, tj. sobota 04.04.202r. zalałem kolejną kostkę 30 l w celu rozmnożenia Żałobniczki Czarnej. Standardowo filtracja gąbkowa, napowietrzanie, temp. ok.25,5 stopni. Na wysokości od dna ok. 6cm ułożyłem bardzo szczelny po bokach ruszt, podobnie jak we wcześniejszym akwarium, które niespodziewanie poszło dla Zbrojników. Następnego dnia (niedziela) przeniosłem dwa samce i jedną samicę, dosyć pękatą. Dzisiaj (poniedziałek) w godzinach rannych, ok. 9-10 rano samica złożyła, rozrzuciła ikrę. Akwarium, zgodnie z wytycznymi z literatury zaciemniłem. Jajeczek na dnie jest dosyć dużo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pojawia się pytanie, czy samce zdążyły zapłodnić ikrę. Czas pokaże, będę obserwować wątek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Witam.
Dziękuję za odpowiedź.
Tak, też się nad tym zastanawiam. Zobaczymy co z tego będzie. Tak szczerze mówiąc odrazu ich nie wyłowiłem, dopiero popołudniu ok. godz. 15. Wszystkie trzy ryby były w rogu pod filtrem, spokojnie siedziały, chyba odpoczywały.
Dodam jeszcze, że kostkę do rozrodu zalałem czystą wodą RO z domieszką 10% wody z kranu.
Samica była bardzo pękata i chciałem spróbować :)
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Aktualizacja.
cały czas mam zbiornik zaciemniony, oczywiście trochę tam prześwituje, zupełnej ciemnicy nie ma.
Początkowo były białe jajeczka dość gęsto rozsiane. Dzisiaj rano o godz. 7 spojrzałem pod zasłonę ;) i zauważyłem jakby ikra napęczniała, zrobiła się pierzasta? Teraz o godz. 17 spojrzałem jeszcze raz i po krótkiej obserwacji stwierdziłem jakby ruch, skaczące coś w akwarium, po dnie, dosłownie jakieś kropki jak pół ziarenka maku. Coś się wyległo :)
Teraz się zastanawiam kiedy stopniowo bardziej odkrywać akwarium, aby trochę więcej światła wpadło do zbiornika.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Aktualizacja.
Według literatury Żałobniczki wykluwają się po ok. 1,5 dnia, a po 2-3 zaczynają swobodnie pływać. U mnie zauważyłem jak coś pływa już na drugi dzień po złożeniu ikry. Dzisiaj, tj. po 3 dniach widać dużo migających kropek w wodzie ;)
Mały narybek jest tak mały, że ciężko coś zobaczyć. Oko ludzkie dosłownie ma problem z wychwyceniem obiektu obserwacji.
Karmie 3 razy dziennie pokarmem płynnym JBL Artemia. Cały czas mam akwarium zaciemnione z lekkimi prześwitami, delikatne napowietrzanie aby nie wywołać efektu pralki, temp. 25,5 C.

Tak sobie myślę, mam jeszcze jedną samiczkę dosyć pękatą. Szkoda, że dwie nie dałem do rozrodu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zaczekaj i zobacz, czy z tego miotu co masz teraz dużo młodych się uchowa.

Temat ciekawy, czytam z ciekawością.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Aktualizacja - 6 dni po złożeniu ikry.
Widać już wyraźnie narybek. Podmieniłem ok. 10-15% wody za pomocą wężyka i gęstego sitka, aby nie wciągnąć malucha. Akwarium zaciemnione, ale do obserwacji trochę odkrywam. Parę dzisiejszych fotek. Mnóstwo narybku, wszędzie, na ścianach, przy dnie itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a to jest ruszt ikrowy jaki zrobiłem na wymiar kostki. Inna siatka, gęstsza, ponieważ ta co miała być wcześniej, a widać ją na zdjęciu w akwarium obok, okazała się za rzadka. Kilka razy ryby przepłynęły pod nią, była nieszczelna.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ruszt ikrowy jest porządny, teraz się sprawdzi lepiej niż poprzedni.

Jestem ciekawa ile młodych się uchowa. Przed Tobą jeszcze sporo pracy w tym zakresie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Super sprawa, gratulacje i oby jak najwiecej się uchowało. :brawo
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Dziękuję :) Wszystko się okaże ile się uchowa. Oczywiście chciałbym aby było jak najwięcej tylko co z taką ilością zrobić później ? Przez sytuację jak teraz panuje to w sklepach jest zastój i nie bardzo chcą przyjmować ryby.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Przez olx lub FB sprzedaż- są grupy...
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

ok, dzięki za podpowiedź.

Popatrzyłem teraz to mogę powiedzieć, że mam chmarę ryb w akwarium. Zupa rybna z tysiącem narybku ;)
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Aktualizacja 12.05.2020r.
W pewnym momencie nastąpił nagły pomór, chyba ze względu na jałowe środowisko i zanieczyszczone resztkami pokarmu dno. To co przeżyło przełowiłem do drugiej kostki ze zbrojnikami. Przypadkowo wtedy odkryłem, że w drugim akwarium pływają już nawet trochę podrośnięte 4 szt. (pewnie wężykiem do podmian wody przeszły) i one właśnie przeżyły w lepszych warunkach. Pozostałe zostały przełowione i w sumie jest 7 sztuk.

Obrazek

Obrazek

Teraz kolejny raz próba odchowania większej ilości narybku i jak do tej pory wszystko idzie ok. Dużo nie jest, ale już coraz większe. Akwarium odsłoniłem praktycznie dwa dni po wylęgu, dodałem więcej roślin, a światło dociera z obok stojącego akwarium ze zbrojnikami. Czyszczenie dna i podmianki wody co drugi dzień obowiązkowe.

Obrazek

inny sposób karmienia, aby nie zalegało za dużo na dnie. Oprócz suchego pyłu daję Artemię.

Obrazek
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

złożenie ikry przez żałobniczkę czarną

Post autor: Arkady77 »

młode Żałobniczki rosną jak na drożdżach ;)

Obrazek
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: 06.04.2020r. Złożenie ikry przez Żałobniczkę czarną

Post autor: Arkady77 »

Obrazek
ODPOWIEDZ