Pasmo dla roślin.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Witam. Po długich negocjacjach z kolegą, udało mi się go przekonać, aby pozwolił mi wrzucić część swoich badań na to forum. Danych kolegi nie mogę podać, to Jego warunek.

Rozwijam temat barwy światła dla roślin po rozmowie z przyjacielem Profesorem Ichtiologiem, który z zamiłowania jest akwarystą od ponad 30lat. Wklejam poniżej teksty z rożnych maili,ale sami zobaczycie że to bardzo ciekawe. Dodam ze później miałem wiele pytań, ale dalsze wnioski musimy sami wyciągnąć. Wszystko poniżej wrzucone to cytaty z jego maili i pracy.

""Od czego by tu zacząć? Hmm... Jakie jest najczęściej zadawane pytanie gdy przymierzasz się do założenia swojego pierwszego podwodnego świata,kiedy to już dojdziesz etapu kompletowania sprzętu i Twoim kolejnym etapem jest wybór oświetlenia? Brzmi ono "jaka jest odpowiednia barwa światła dla roślin"? A ja wtedy zapytam,co masz na myśli pisząc odpowiednia,to ze rośliny szybko rosną,to ze liście są soczyste,aby w akwarium nie było glonów, itd itd. Tu zazwyczaj pojawiają się problemy. Daniel,to pytanie powinno brzmieć tak:" Jaka barwa światła jest NAJZDROWSZA dla roślin wodnych".
Postawiliśmy 5 identycznych akwariów ( 30l,temp wody stała 25C,ten sam filtr,grzałkę,woda o takich samych parametrach,CO2 plus komputer, w tafle te same ilości soli, bo po prostu sole mamy pod ręką), jedyna różnica to taka, ze w każdym zbiorniku zamontowaliśmy Ledy o innej barwie,jedna barwa na jeden zbiornik czyli,w jednym sama biała zimna, ciepła żółta, czerwona, zielona i niebieska. Do badania posłużyła nam roślina Anubias beteri Nana...
Jak zbadać roślinę która w sumie nawet od jednego sprzedawcy może być inna od poprzedniej. Kupiliśmy 5 sadzonek,aby badać ich rozwój co do oświetlenia,oderwaliśmy tyle liści z każdej sadzonki aby pozostały na każdej po 4 listki. Później z każdym kolejnym nowym listkiem odcinaliśmy jeden stary,aż docelowo miały być tylko znów 4 nowe liście. Każdy nowy liść który później jeszcze wyrastał zostawał obcięty, tak abyśmy obserwowali tylko nowe 4 liście a proces fotosyntezy nie rozchodził się na kolejne. I obserwacja i notowanie.
Wyniki były ciekawe,ale podam Ci konkrety w końcowym etapie,wiesz dlaczego. Co ciekawe anubias w akwarium z barwa niebieska najgorzej się zaaklimatyzował,liście malutki i gdy w innych akwariach już mieliśmy 4 nowe listki,tu były 2 bardzo mizerne. W akwarium z barwa żółta za to rosły najszybciej,ale nie były tak pięknie i soczyście zielone jak w przypadku barwy czerwonej,choć tu o wiele wolniej rosły. Natomiast przy barwie białej liście znów były szersze niż w pozostałych ,a przy barwie zielonej najdłuższe.
I tak to trwało,nowe liście odcinaliśmy i pozwoliliśmy tej czwórce sobie żyć. A po co zapytasz? Aby zobaczyć drugie zjawisko: gdzie i kiedy najwcześniej zaczną gnić liście. W miedzy czasie,anubias w zbiorniku z niebieska barwa przy 2 listkach zgnił. Krotko,najdłużej utrzymała się roślina z barwa żółta,czerwona,biała i zielona,w takiej kolejności. Musisz mnie zrozumieć,gdy tylko zaczęły się objawy obumierania listków badaliśmy wodę i same listki,ale tych danych nie mogę podać.
Później z 4 barw zrobiliśmy mieszane oświetlenie do swoich domowych akwariów Holenderskich. Ja od lat stosuje mieszanie barwy białej z żółta plus plus 10% zielonej,drugi autor badań ma białą z czerwona plus 10% zielonej. Oboje nie mamy problemów z roślinami.
Teraz muszę trochę podsumować: z badan wynika ze każda barwa prócz niebieskiej( dodam ze przy niebieskiej zmienialiśmy sadzonkę i efekt ten sam) jest barwa, którą pochłaniają rośliny w mniejszym czy większym stopniu. Ale niektóre barwy zmniejszaj żywotność takiej rośliny, gdyż starzenie się i opadanie liści jest elementem ontogenezy.

Prywatnie powiem Wam tak,te 4 barwy można mieszać do woli a i tak rośliny będą w świetnej kondycji,różnica polega na tym ze jedne będą częściej zmieniać liście na nowe.Daniel,wiesz dlaczego nikt nie daje samej barwy żółtej czy czerwonej do akwarium,tylko zawsze miesza barwy? Bo czy byłbyś w stanie codziennie oglądać takie akwarium? NIE. Macie na czym myśleć jak i wyciągać wnioski. Bez podania naszych dowodów większość nie uwierzy,zwłaszcza Ci początkujący jak i "eksperci" którzy produkują i sprzedają zestawy oświetlenia,będą się z Wami kłócić,choć nawet nie wiedzą, że każdy ma po części racje.

Twój kolega zapytał Cię o określenie światła, które wybraliśmy do badań, poszliśmy na łatwiznę,czyli Wikipedia :) , wklej ten link:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatu ... rature.svg

Z chęcią będę śledził Wasze poczynania. Powodzenia! :D ""

I co Wy na użytkownicy forum 8) ?

P.S Krzysztofie,proponuje przykleić temat.

Temat przyklejony, ponieważ porusza ciekawą sprawę.
MOD krzych_100
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Fajnie, chociaż przypomina mi wynajdywanie koła na nowo. Kolega profesor chyba powinien mieć świadomość że po jednej roślince to nie jest żadna grupa badawcza zapewniająca jakiekolwiek naukowe wyniki. Trzeba było poupychać tych Anubiasów ile się dało w akwarium, ew użyć jakiegoś lepiej rosnącego gatunku. Nie wiem czemu akurat anubias, skoro sami stwierdziliście, że to specyficzna roślina?
Czy akwaria były wyciemnione, że faktycznie tylko jedna barwa światła docierała do wszystkich roślin?
Czy zmierzyliście częstotliwość światła emitowanego przez diody?

Każdy kolor światła ma jakąś swoją funkcję w roślinie. Obstawiam, że nie zrobiliście obserwacji czy w nowych liściach prawidłowo wykształca się chlorofil, czy z braku światła odpowiedniego koloru są tylko etioplasty?

Moim zdaniem to ma dużo więcej sensu kiedy fizjologowie roślin badają rośliny, ichtiolodzy chyba powinni zostać przy rybach bo na tym się znają i do tego mają sprzęt.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

D. Walstad książce "Rośliny w akwarium" (str.169) opisuje, jakie przypuszczalnie barwy światła są wykorzystywane w wodzie przez rośliny. Temat dyskusji powstał na skutek stwierdzenia, że barwy czerwona i niebieska to "pasmo dla roślin". Nie do końca to potwierdzę, używam w akwarium diod barwy białej (ciepłej, neutralnej i zimnej) oraz diod barwy zielonej (480nm, 510-530nm). Nie używam diod barwy niebieskiej i czerwonej ponieważ udział tych barw w świetle białym jest znaczny - wynika to z widma diod.
Proponuję nie skupiać się na szczegółach "dlaczego nie robiono tego tak, a tak" - skoro używamy do oświetlenia diod, to sami możemy przeprowadzać takie doświadczenia i dzielić się spostrzeżeniami.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Możemy, chociaż w pojedyńczym akwarium ciężko przeprowadzić takie doświadczenie, bo jakie wnioski da się wyciągnąć bez próby kontrolnej?

Doświadczenie żeby miało sens i dało jakiekolwiek wiarygodne wyniki musi być po pierwsze dobrze zaprojektowane i przeprowadzone.
Ciekawe jest to że rośliny przy barwie zielonej wytrzymały dłużej niż przy białej, zastanawiające jest to, że i tak na koniec wszystko zgniło. Jak dla mnie wynika z tego tylko tyle, że zbyt wąskie spektrum jest niewystarczające dla wzrostu roślin.

Ale dlaczego przy białym świetle które w teorii zawiera w sobie wszystkie barwy i tak roślina zgniła? Patogeny, zbyt mało światła ogółem, nie takie warunki wody?

Nie twierdzę, że czerwono-niebieskie światło jest najlepsze, ale dla mnie wyniki tego doświadczenia pokazują, że nic nie udało się stwierdzić.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Proponuję nie skupiać się na szczegółach "dlaczego nie robiono tego tak, a tak" - skoro używamy do oświetlenia diod, to sami możemy przeprowadzać takie doświadczenia i dzielić się spostrzeżeniami.
Na podstawie tego co przeczytałem pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Otóż bardzo fajnie, że ktoś przeprowadził takie doświadczenie, natomiast od strony metodologicznej niestety wygląda to na "garażowy" eksperyment i raczej nie nadaje się do naukowej publikacji czy wyciągania daleko idących wniosków. szamanka ma tutaj sporo racji. Wyjaśniam dlaczego:

1. Nie ma informacji czy akwaria miały dostęp do innego światła np. słonecznego. Jeżeli miały to mamy efekt doświetlania większą ilością światła danego typu a nie oświetlaniem takim światłem. Rozwiązanie - ciemne pomieszczenie.
2. Doświetlano diodami, o których charakterystyce nic nie wiemy oprócz mało dokładnej informacji i temperaturze barwowej. O widmie nie wiemy nic, możemy się go domyślać.
3. Wybór rośliny też kulawy. Można było użyć czegoś szybciej rosnącego gdzie można obserwować wzrost na długość, krzewienie itd.

Nie neguję wartości tego doświadczenia ale każdy w wolnymi zbiornikami, zasobami i czasem może sobie przeprowadzić takie doświadczenie sporo lepiej od strony metodologicznej. Od wykładowców i pracowników akademickich wymaga się więcej.

Pozdrawiam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Neurochirurg pisze: natomiast od strony metodologicznej niestety wygląda to na "garażowy" eksperyment i raczej nie nadaje się do naukowej publikacji czy wyciągania daleko idących wniosków
Mariusz, to przeprowadź doświadczenie bardziej dokładniejsze w sensie metodologii prowadzenia doświadczeń i upublicznij wnioski.
Udostępniono nam pewien fragment wniosków z przeprowadzonego eksperymentu odnośnie "pasma dla roślin", w którego coś wynika:
Kross pisze:Bez podania naszych dowodów większość nie uwierzy,zwłaszcza Ci początkujący jak i "eksperci" którzy produkują i sprzedają zestawy oświetlenia,będą się z Wami kłócić,choć nawet nie wiedzą, że każdy ma po części racje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

krzych_100 pisze:Mariusz, to przeprowadź doświadczenie bardziej dokładniejsze w sensie metodologii prowadzenia doświadczeń i upublicznij wnioski.
Krzysiek, ale teraz użyłeś argumentu typu "Jak Ci się coś nie podoba w danym aucie to zbuduj własne i sprzedawaj ludziom ulepszoną wersję". Nie wiem jak mam na niego odpowiedzieć. Wskazuję na to co wg. mnie jest problemem.
krzych_100 pisze:Kross napisał:
Bez podania naszych dowodów większość nie uwierzy,zwłaszcza Ci początkujący jak i "eksperci" którzy produkują i sprzedają zestawy oświetlenia,będą się z Wami kłócić,choć nawet nie wiedzą, że każdy ma po części racje.
:) Tak gadają obrońcy wszystkich teorii spiskowych. Takie luźne, humorystyczne skojarzenie z tego typu argumentacją.

P.S. Nie zrobię tego eksperymentu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Też nie zrobię.

Btw żaden z waszych Anubiasów nie przeżył, więc chyba jedyne co udowodniliście, to to, że mieliście złe warunki hodowlane. Ew że Anubiasy powinny być trzymane po ciemku bo światło im szkodzi. Nonsens.

Życzę powodzenia w publikacji wyników w jakimś naukowym czasopiśmie, bo do tego się z tego co wiem sprowadza ukrywanie dokładnych wyników.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Oj, mnie chodzi o obalenie "mitu" pasma dla roślin, jako argumentu marketingowego, a przy okazji podzieleniem się wnioskami z obserwacji - w tym przypadku w przeprowadzonym doświadczeniu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

krzych_100 pisze:Oj, mnie chodzi o obalenie "mitu" pasma dla roślin, jako argumentu marketingowego, a przy okazji podzieleniem się wnioskami z obserwacji - w tym przypadku w przeprowadzonym doświadczeniu.
No to się nie udało. Rośliny w akwariach często mimo łykania przez ich właścicieli marketingowej papki o czerwono-niebieskim świetle żyją latami i dobrze się mają. Wasze anubiasy są martwe. Dla mnie wynik tego doświadczenia jest prosty do zinterpretowania.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

szamanka Martwe. Bo to był celowy zabieg,aby coś innego pokazać. Ja nie mam prawa więcej pisać,jutro spotykam się z kolegą i zobaczę co powie. Takze dyskutować należy.

Na tą chwilę jedno się potwierdza co mi mówił: "zamiast wyciągać wnioski lepiej jest krytykować działania innych".
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Krzysiek, wnioski z obserwacji mamy napisane, problem w tym, że to nijak nie odnosi się do "mitu", o którym mówisz, bo na podstawie tego co zostało przekazane takich wniosków wyciągnąć nie możesz.

W opisanym doświadczeniu używa się tylko określenia "barwy światła". Skąd mam wiedzieć co to znaczy? Niebiesko świecąca dioda ma jakąś charakterystykę, jakąś temperaturę barwową, jakiś konkretny wycinek widma? Gdyby była mowa o tym ostatnim to moglibyśmy to odnosić do rzeczonego "mitu". Jeżeli jednak jest to tylko temperatura barwowa to mam co do tego spore wątpliwości, bo jak ktoś świeci "białą diodą" np. 6500K to zazwyczaj taka dioda ma również w charakterystyce widma czerwony i niebieski". Chyba, że to specjalnie spreparowana dioda z konkretnym wycinkiem widma, o czym nikt tu nie wspomina i w co wątpię, czytając opis reszty doświadczenia.

Reasumując, nie krytykuję tego dla zabawy, tylko to co zostało napisane jest, delikatnie mówiąc, mało precyzyjne i niewiele wnosi do naszej dyskusji.

Edit:
Na tą chwilę jedno się potwierdza co mi mówił: "zamiast wyciągać wnioski lepiej jest krytykować działania innych".
@Kross. Jeżeli autor uważa, że coś w mojej krytyce jest nieuzasadnione, nich to łaskawie wskaże. Być może się mylę, ale wolałbym dostać informację w czym i dlaczego.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Wyciąganie wniosków na podstawie niepewnych danych samo w sobie jest błędem.

Btw wkleiłeś chyba zły link, bo temperatura barwowa nie do końca ma przełożenie na kolor światła. W podanej skali brak choćby zieleni.

Dla ułatwienia przeklejam link z powyżej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatu ... rature.svg

Rozumiem że waszym problemem badawczym było zbadanie wpływu określonej barwy światła na starzenie się roślin? Czy jednak znalezienie optymalnego koloru do wzrostu?
Nie do końca rozumiem też udział krzych_100 w tej rozmowie, chyba że też brał udział w tym doświadczeniu?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

szamanka możesz mieć rację co do linku,ja tylko skopiowałem to co mi przysłał,może się pomylił. Dam znać.

Sądzę że jak to opisał, które światło jest najzdrowsze dla roślin.

Neurochirurg co do wątpliwości czy to barwa światła,czy widmo czy temperatura,jutro ma mi dać odpowiedź.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Wnioski podane przez Krossa potwierdzają moje obserwacje w temacie przydatności temperatury barwowej światła w akwarium.
krzych_100 pisze:Oj, mnie chodzi o obalenie "mitu" pasma dla roślin, jako argumentu marketingowego, a przy okazji podzieleniem się wnioskami z obserwacji - w tym przypadku w przeprowadzonym doświadczeniu.
Zgadzam się z Tobą Krzysztofie.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
ODPOWIEDZ