Brązowy nalot na roślinach

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Brązowy nalot na roślinach

Post autor: sosnak »

Witam,
Jaki może być powód powstawanie tego osadu/glonu na roślinach

Pojawiły mi się lekkie brązowe naloty czy to moze miec zwiazek z tym ?

Generalnie mam problem ze wzrostem roślin ponieważ rotala np w ogóle nie rośnie w górę a rośli myriophyllum jak widać na zdj jest rzadki w igiełki i też dosyć wolno rośnie.

Akwarium 30L
Oświetlenie belka power led 25w
Nawożenie gotowymi nawozami sole mikro i makro podawane według producenta
CO2 z butli


https://ibb.co/b7JrR8g

https://ibb.co/c2x1LyB
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Usmiercasz te rotale podajac CO2. Pedziesz rosliny, zmuszasz do wzrostu a biedne cierpia na brak pokarmu i do tego jest jeszcze widoczna jakas blokada niewiem czy mikro czy wapnia ale okrzemki to przy tym jest male piwo. Przebadaj se wode jesli chcesz dalej prowadzic zbiornik jak nalezy :)
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

mark_farina pisze:Usmiercasz te rotale podajac CO2. Pedziesz rosliny, zmuszasz do wzrostu a biedne cierpia na brak pokarmu i do tego jest jeszcze widoczna jakas blokada niewiem czy mikro czy wapnia ale okrzemki to przy tym jest male piwo. Przebadaj se wode jesli chcesz dalej prowadzic zbiornik jak nalezy :)
Z testów jakie posiadam
NO3 10-15
Po4 1.5
Robie co tydzień podmianki do 30% do tego akwarium stoi na ziemi ogrodowej

W jaki sposób uśmiercam rotale, nigdy nie miałem problemów z nią ?
Generalnie w kranie mam dosyć twardą wodę "CaCO3/L 290-340 mg"
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli wystapila blokada mikro a jest to konsekwencja blokady wapnia to pompujesz gaz w wode i roslina jest zmuszona do wzrostu nie majac pokarmu. Jesli zblokuje sie wapn to wszystkie inne pierwiastki rowniez. Wapn jest niemalze najwazniejszy. Przyczyny te mogo miec podloze w zlych stosunkach magnezu do potasu i magnezu do wapnia. Czy masz dane na temat tych pierwiastkow?
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

Niestety co do magenzu i potasu nie mam testów.
Czyli póki nie kupię testów nie jestem w stanie nic zrobić?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Generalnie nawozenie zaczyna sie od ustawienia Mg do Ca i K do Mg, potem jest zabawa z NO3/PO4 i mikro.
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

Ok, dzisiaj zamówiłem testy Ca Mg oraz K jak dojdą pochwale sie wynikiem :D
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

Ok z tego co wyszło a używałem testów zooleka
K-20
GH-28.7
Ca-130
Mg-45
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To jest beton a nie woda przy tych wartościach GH i KH. Zacznij używać w dużej ilości wody demineralizowanej/destylowanej żeby zmniejszyć twardości.

masz w kranie tak ogromnie twarda wodę czy coś w akwarium ją zatwardza? masz jakieś skałki wapienne? Grys? Muszle?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Beton jak beton, neonów nie polecam w tej wodzie trzymac hehe ale do sedna sprawy. Testy mówia wiele i w zasadzie odkrywaja prawde ekranu, prawde akwarium itd.

K-20 - tu jest dramat na calej lini
Ca-130 - jest okej mimo ze jest wysokie
Mg-45 - jest za wysokie ale dalej daje nam proporcje ~ 1:3 Mg:Ca i da rade to ogarnac

Okej, wiec jesli chcesz ruszyc ten baniak to z ta woda jaka jest magnez i wapn jakos dadza rade, natomiast potas musi poszybowac w okolice 85-95mg/l i wtedy dopiero zacznie sie cos dziac w tym zbiorniku. Oczywiscie pilnujesz NO3 i PO4. Bedzie trzeba ladowac konskie dawki nawozów ze by ten zbiornik dzialal ale da rade :)

Powodzenia
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

BARA pisze:To jest beton a nie woda przy tych wartościach GH i KH. Zacznij używać w dużej ilości wody demineralizowanej/destylowanej żeby zmniejszyć twardości.

masz w kranie tak ogromnie twarda wodę czy coś w akwarium ją zatwardza? masz jakieś skałki wapienne? Grys? Muszle?
Witam na śląsku gdzie wszędzie jest biały kamień, także w kranie :D

mark_farina pisze: Czesc

Beton jak beton, neonów nie polecam w tej wodzie trzymac hehe ale do sedna sprawy. Testy mówia wiele i w zasadzie odkrywaja prawde ekranu, prawde akwarium itd.

K-20 - tu jest dramat na calej lini
Ca-130 - jest okej mimo ze jest wysokie
Mg-45 - jest za wysokie ale dalej daje nam proporcje ~ 1:3 Mg:Ca i da rade to ogarnac

Okej, wiec jesli chcesz ruszyc ten baniak to z ta woda jaka jest magnez i wapn jakos dadza rade, natomiast potas musi poszybowac w okolice 85-95mg/l i wtedy dopiero zacznie sie cos dziac w tym zbiorniku. Oczywiscie pilnujesz NO3 i PO4. Bedzie trzeba ladowac konskie dawki nawozów ze by ten zbiornik dzialal ale da rade Smile

Powodzenia

Czyli zwiększyć dawkę makro i dowalić do tego potas, dzieki za radę
Generalnie myriophyllum już mi praktycznie zdechło :/
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Adiko96 »

sosnak pisze:Witam na śląsku gdzie wszędzie jest biały kamień, także w kranie :D
W Katowicach mamy miękką wodę w kranie (GH 8,KH 5),więc nie cały Śląsk! :D
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

No nie cały, u nas na wyżynie krakowsko-częstochowskiej jest tragedia, jakby co to robiłem podmianki z wodą ro wiec w kranie jest pewnie jeszcze gorzej
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wszystko od Opola po Kraków i Czestochowe lezy na wapieniu i jest masakra z twardoscia wody. Sa wyjatki i nie mozna sie z tym klÓcic ale trzeba miec farta zeby trafic na ujecie z miekka woda. Kojarze ze Radek z Krakowa ma swietna wode u siebie poprostu idealna pod Holendra, ale juz dzielnica obok jest beton.

Ja sie czasem zastanawiam czy nie posadzic baniaka na karnowicie gdzie wapn jest 180mg/l ze znikomym magnezem no ale jeszcze nie doroslem do takich decyzji :)
sosnak
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2014 17:51

Post autor: sosnak »

A generalnie do tego zbiornika 30L z CO2 nawożonego krewetki były bo dobrym pomysłem? nigdy nie trzymałem krewet w akwa z CO2 szczegolnie tak małego
ODPOWIEDZ