Umierające cryptokoryny

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Umierające cryptokoryny

Post autor: Łukasz87 »

Mam w akwarium kilka naście cryptokoryny i ich liście od jakiegoś czasu stały się blade tracą chlorofil w oczach i nie wiem co jest powodem tego nie pytajcie o parametry bo nie mam czym zmęczyć ale od restartu minĄł rok podłoże sam żwir jałowe do tej pory zero nawozów tylko to co było wodzie i do tej pory było ok rosły zajęły prawie całą taflę wody a teraz zaczęły umierać był okres przed restartem gdzie przez długie miesiące nie robiłem w akwarium nic kompletnie . Jedyne co teraz zrobiłem to zaczęłam nawozić i zwiększyłem światło .

Proszę dziel swoją wypowiedź na zdania i używaj znaków przystankowych, bo Twój post się zlewa w jedno i ciężko jest zrozumieć treść. MOD BARA
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

To czekaj,nawożenie powoli. Zrzucają liście?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Posadziłeś je teraz w jałowym żwirku, to co się dziwisz. Daj im chociaż kulki nawozowe w okolice korzeni. Poza tym zwartki potrafią wymienić wszystkie liście w nowym środowisku. A to obecne jest dla nich nowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

tak tylko ze one nie są tam tydzień dwa tylko ponad dwa lata w tym jałowym podłożu i skoro jest takie jałowe to czemu tak długi czas się mnożyło i rosło super ?? .
co do zrzucania liści to zauważyłem w innym zbiornikiem ale tam już jest na ziemi ogrodowej ale to inna bajka i inna para kaloszy . teraz próbuje uratować to co jest tam .
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Sluchaj Barbary, ma doswiadczenie w tych roslinach, wie co mowi. Ja mialem zwartki kilka razy w zyciu, klÓcilem sie ze potrafia zyc z tego co oferuje woda i to prawda, u ciebie jest tkz 2tyg kwarantanna heheh niech sie ziele przystosuje, zrzuci co ma zrzucic i zacznie rosnac od nowa. Jesli jestes zdesperowany to daj cos pod korzen pewnie pomoze...

Ja do tematu roslin podchodze na luzie :)
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

tak to wygląda obecnie https://www.fotosik.pl/zdjecie/4e7ec59a2d11f863
czy dadzą sobie radę jak bym je przesadził do akwarium z ziemią ogrodową i światłem słonecznym .
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Łukasz87 zwartki na jałowym rosną bez problemów. Zmieniłeś im warunki to zareagowały. Poczekaj, powinny odrosnąć.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

Tak czytając wasze odpowiedzi na moje pytanie doszedłem to takiego właśnie wniosku co zaobserwowałem teraz a wcześniej tego nie było to zaczęły poszczać bańki powietrza do wody poczekamy i zobaczymy co przyniesie los . Dziękuje za wasze odpowiedzi .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Usuwaj te zniszczone i słabe liście regularnie.

Ale jest jeszcze jedna kwestia: z Twojej wypowiedzi, którą ciężko jest mi zrozumieć od razu, może wynikać fakt, że rośliny trzymasz w małym akwarium od długiego czasu. Tak? Rok od restartu? W jakim litrażu?
Może podłoże jest w tej chwili przerośnięte korzeniami zwartek i to jest przyczyną ich słabego rozwoju?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Łukasz87
Posty: 184
Rejestracja: 21 cze 2007 22:05

Post autor: Łukasz87 »

Akwarium 160 L 100x40x40 , problem zaczął się w momencie podawania nawozu micro i makro nazwa to "system nawożenia Aquaflora complete drops " .
Obecnie zaprzestałem nawożenia .
Czekam aż wszystko wróci do normy liczę na to że tak właśnie będzie .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, podmieniaj wodę i nie zmieniaj już warunków w akwarium.
Kryptokoryny to rośliny o mocnym systemie korzeniowym i jak już coś to lepiej jest im dawać nawożenie w podłoże, a nie w toń wody.

Mam nadzieję, że wszystko wrócić do normy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ