Pytanie AKWABARTEK

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AKWABARTEK
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwie 2020 13:12
Lokalizacja: Zgorzelec

Pytanie AKWABARTEK

Post autor: AKWABARTEK »

Witam.
jestem początkującym akwarystą mam baniaczek 122l dwa filtry podpięte szeregowo Aqua Nowa, belka jest ledowa ale nie znam dokładnych parametrów bo robiona na zamówienie. Podłoże to ziemia. Baniak ma 3 miesiące. Dodaje CO2 dwa bąbelki na s
Mam podobny problem jak kolega ale z Dużym Heńkiem gnije mi i odrasta.
I Rotala rotundifolia staneła nie rośnie mi w czym problem ? I powiedzcie przy okazji co zmienić w parametrach ?

moje parametry to:
Fe- 0,01 (od 4 dni leje bo jest troszkę go za mało )
NO3-20
pH-6,8
KH-16,8
GH-28
Po4-0,25
Ca-60mg/l
Mg-12mg/l
K-8mg/l (od 4 dni leje i wzrosło mi z 5mg/l do 8mg/l
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Fosforu za mało moim zdaniem, zły stosunek do NO3.
N : P : K – 10 : 1 : 20
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

AKWABARTEK pisze:Witam.
jestem początkującym akwarystą mam baniaczek 122l dwa filtry podpięte szeregowo Aqua Nowa, belka jest ledowa ale nie znam dokładnych parametrów bo robiona na zamówienie. Podłoże to ziemia. Baniak ma 3 miesiące. Dodaje CO2 dwa bąbelki na s
Mam podobny problem jak kolega ale z Dużym Heńkiem gnije mi i odrasta.
I Rotala rotundifolia staneła nie rośnie mi w czym problem ? I powiedzcie przy okazji co zmienić w parametrach ?

moje parametry to:
Fe- 0,01 (od 4 dni leje bo jest troszkę go za mało )
NO3-20
pH-6,8
KH-16,8
GH-28
Po4-0,25
Ca-60mg/l
Mg-12mg/l
K-8mg/l (od 4 dni leje i wzrosło mi z 5mg/l do 8mg/l

Twój post wydzieliłam w osobny temat. Proszę zakładaj własne tematy.

Nie wierzę w przedstawione wyniki testów. Masz twardość wody jak beton i odczyn kwaśny? Testy robiłeś albo przeterminowanymi odczynnikami albo niewiarygodnymi testami paskowymi.

Moim zdaniem w większości przypadków kłopotów z roślinami przyczyną jest niewłaściwe oświetlenie.
Zacznę więc od szczegółowych pytań:
Jakie stosujesz oświetlenie? Jakie jest źródło światła, moc i barwa? Jak długo świecisz? Niestety ale opis "belka ledowa" nic nie mówi. Być może rośliny nie rosną bo nie zapewniasz im odpowiedniego światła niezbędnego do przeprowadzenia fotosyntezy. Na nic nawożenie przy złym i słabym świetle.
Proszę postaraj się podać nam szczegóły.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No dosyć dziwne te parametry wody, coś chyba źle robiłeś te testy, albo na oko :lol: :lol:
AKWABARTEK
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwie 2020 13:12
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: AKWABARTEK »

Znalazłem.
Oświetlenie ledowe 21w 8500k + deep red, mówi to coś wam ? Mam w tej belce zamontowane białe i czerwone ledy.
Świece po 8h
A jeśli chodzi o testy to są to kropelkowe nie paskowe z ZOOLEK
Dzisiaj zrobie jeszcze raz te testy i podeśle wyniki.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem masz za słabe światło, o niewłaściwej barwie i świecisz za krótko.
Wspólczynnik 0,5 W na litr jest dla niewymagających roślin, a Ty posadziłeś rośliny światłolubne, więc powinieneś mieć więcej. Dodatkowo czas świecenia powinien wynosić ok 12 godzin, bo tyle trwa dzień tropikalny. Przy tym co masz teraz nawożenie nie ma sensu, rośliny nie przerobią tego, co im podajesz, bo nie prowadzą prawidłowej fotosyntezy.

Proszę sprawdź jeszcze raz testy na pH i twardości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AKWABARTEK
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwie 2020 13:12
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: AKWABARTEK »

Nie opisywałem bo zarobiony chłopak jestem;)
Lampe robiłem na zamówienie od chłopaka który klepie to zawodowo jak dobrze pamietam to nazywa się EMILED barwa powinna się zgadzać a co do mocy to pewnie macie racje że za słabę więc jeśli kupie drugą taką samą to nie bdzie za dużo tego światła?

za czołem świecić 12h troszkę ruszył duży heniek ale wydaje mi się że za mało:/

co do testów wyglądają teraz tak :
Fe - 0,01
K-8
Po4 - 0,25
NO3- 20
Ca -90
Mg- 18
KH- 160. ( i tu mam pytanie stosuje testy zoolek wyszło mi 9 kropli i tą liczbę pomnożyłem przez 17,84 to jest ta skala niemiecka dobrze to zrobiłem i tak samo z GH )
GH-196,24
pH-6,2
Testy nie mogą być przeterminowane bo są nowe i robie je dokładnie nie na ciumciam się.

I jeszcze jedno dodałem węgiel do filtra bo wode miałem bardzo mętną a teraz jest kryształ.

I od 2 tygodni na roślinach pojawia się ciemny osad . nie są zielone tylko prawie brązowe co to może być?

Za miesiąc kupie Filtr RO ale do tego czasu czy moge lać np 10l (nie wiem czy tyle wystarczy na 122l baniak) wody demiralizowanej ?


Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

AKWABARTEK pisze: co do testów wyglądają teraz tak :
Fe - 0,01 mozesz smialo ladowac mikro, w takiej twardej wodzie jego dostepnosc jest niemal zerowa
K-8 tu jest tragedia, w tym momencie rosliny nie pobieraja potasu wiec nie maja ochoty zyc, proponuje podjechac do 40mg/l na poczatek, potem bedzie korekcja bo wydaje mi sie wiecej go bedzie potrzeba...
Po4 - 0,25 mozna podjechac do 1mg/l bez obaw, nizszy fosfor pozwala na wyzsze mikro ale to inny temat
NO3- 20 moze byc
Ca -90 beton ale to nie twoje nerki tylko neonow hehe
Mg- 18 lekko mozna podbic ale nie koniecznie, mysle ze powinno dac rade
Pytales wiec podpowiadam :)

Powodzenia
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przy bardzo dużej twardości wody pH nie może być 6,2 (ostatni wynik) lub 6,8 (wcześniejsze dane).

Wyniki do siebie nie pasują.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ