problem z roślinami/nawożenie akwarium

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Tejo
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2020 14:52
Lokalizacja: Radom

problem z roślinami/nawożenie akwarium

Post autor: Tejo »

Witam. Mam problem z akwarium 72l otóż zakładałem je jakieś 3 miesiące temu gdy byłem kompletnie zielony w kwestiach akwarystyki (nadal jestem początkujący) więc zamiast użyć podłoża aktywnego lub ziemi ogrodowej po prostu wysypałem ~5/6 centymetrową warstwę czarnego Żwirku bazaltowego I na górę wrzuciłem trochę zeolitu dla ozdoby. Posadziłem rośliny podłączyłem filtr 600l/h i grzałkę. Dodałałem bakterie w płynie I czekałem około 3-4 tygodni (chyba jedyna rzecz jaką zrobiłem dobrze). Od pewnego czasu zacząłem dozować co² z bimbrowni. Odkąd używam CO² rośliny są w lepszej kondycji czyli nie gniją, rozrastają się I mają trochę ładniejszy kolor, jednak dalej nie jest to co chciałbym osiągnąć. Stąd moje pytanie - czy lepiej by było zresetować akwarium i zrobić od początku na lepszym podłożu, od razu z co² czy lepiej jakoś ratować mój baniak? Gdybym miał restować zbiornik to dochodzi sprawa przetrzymania ryb (mam jeszcze drugie akwarium około 25l jednak panują tam całkiem inne warunki) Myślałem nad zakupem nawozów ale zupełnie się na tym nie znam i nie wiem jakie składniki powinien zawierać dobry nawóz. Do tego boję się że jeśli bede nawoził akwarium to zwiększy sie ilość glonów których w końcu udało mi się prawie pozbyć, zostały tylko na żwirku.
Moja obsada to:
10 neonków (5 inessa, 5 czerwonych)
4 kosiarki
2 żałobniczki
2 danio pręgowane
Moja obsada w drugim akwarium 25l:
3 molinezje
3 gupiki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: problem z roślinami/nawożenie akwarium

Post autor: BARA »

Tejo pisze:Witam. Mam problem z akwarium 72l otóż zakładałem je jakieś 3 miesiące temu gdy byłem kompletnie zielony w kwestiach akwarystyki (nadal jestem początkujący) więc zamiast użyć podłoża aktywnego lub ziemi ogrodowej po prostu wysypałem ~5/6 centymetrową warstwę czarnego Żwirku bazaltowego I na górę wrzuciłem trochę zeolitu dla ozdoby. Posadziłem rośliny podłączyłem filtr 600l/h i grzałkę. Dodałałem bakterie w płynie I czekałem około 3-4 tygodni (chyba jedyna rzecz jaką zrobiłem dobrze). Od pewnego czasu zacząłem dozować co² z bimbrowni. Odkąd używam CO² rośliny są w lepszej kondycji czyli nie gniją, rozrastają się I mają trochę ładniejszy kolor, jednak dalej nie jest to co chciałbym osiągnąć. Stąd moje pytanie - czy lepiej by było zresetować akwarium i zrobić od początku na lepszym podłożu, od razu z co² czy lepiej jakoś ratować mój baniak? Gdybym miał restować zbiornik to dochodzi sprawa przetrzymania ryb (mam jeszcze drugie akwarium około 25l jednak panują tam całkiem inne warunki) Myślałem nad zakupem nawozów ale zupełnie się na tym nie znam i nie wiem jakie składniki powinien zawierać dobry nawóz. Do tego boję się że jeśli bede nawoził akwarium to zwiększy sie ilość glonów których w końcu udało mi się prawie pozbyć, zostały tylko na żwirku.
Moja obsada to:
10 neonków (5 inessa, 5 czerwonych)
4 kosiarki
2 żałobniczki
2 danio pręgowane
Moja obsada w drugim akwarium 25l:
3 molinezje
3 gupiki
Na początku zrób porządek z obsadą.
neony Innesa to ryby chłodnolubne, wymagają wody miękkiej i kwaśnej
Kosiarki wymagają litrażu 300l i więcej, to gatunek stadny, rosną do ponad 15 cm - Twoje akwarium jest znacząco za małe!
żałobniczki to gatunek stadny, należy trzymać minimum 6 sztuk, ciepłolubne, wymagają wody miękkiej i kwaśnej
danio pręgowane to gatunek wybitnie stadny i bardzo chłodnolubny!

Molinezje wymagają litrażu od 112l, są wybitnie ciepłolubne, wymagają wody twardej, zasadowej, wręcz słonawej
Gupiki są wybitnie ciepłolubne, wymagają wody twardej i zasadowej, litraż minimum 54l

Moim zdaniem zresetuj akwarium, daj prawidłowe podłoże - poczytaj co piszemy o nim na Akwaforum.
Pokaż nad zdjęcie swojego zbiornika, proszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ