Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

Hm. Nie wiem na 100%. Najgorzej wygląda 2 zdjęcie, bo to liść w miarę świeży.
Widzę, że jako źródło potasu masz KCl. Mam o Cl jak najgorsze zdanie.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: BARA »

Piszemy o prostych w uprawie roślinach, nie wymagających nawożenia w toń wody. Być może problemem jest zastosowanie w podłożu kwaśnego torfu (po co?) a nie ziemi ogrodowej. Nie trzymasz roślin o wybitnych potrzebach. Moim zdaniem to całe nawożenie jakie stosujesz to pic na wodę i fotomontaż. Podmieniaj wodę, nie lej chemii, pozwól roślinom się zaaklimatyzować, jeżeli to możliwe to w jakiś sposób usuń torf albo jego część, dodaj ziemi w podłoże (wykonalne bez restartu!) lub wyjmij rośliny i posadź je w doniczkach w zbiorniku, użyj żwirku, piasku i ziemi.

Nie lubię HT, od lat prowadzę akwaria bezproblemowe, nie bawię się w zerkanie na listę Mendelejewa, rośliny rosną mi jak szalone...

W tej dyskusji zabrał głos Chemik i całkowicie się zgadzam z jego wypowiedzią.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: chemik4 »

I jak tu się nie zgodzić z Basią ;)

U mnie nawozy to zawsze był dodatek gdy czegoś brakowało, większość substancji potrzebnych roślinom powstaje w akwarium, to się nazywa równowaga biologiczna.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Dziękuję za wszystkie porady i opinie! Niestety mam nauczkę po zastosowaniu tego removera akwarium wybuchło z opóźnionym zapłonem, wszystko obrosło jakimiś glutowatymi glonami/bakteriami. Ryby ledwo dyszaly i czerpały powietrze a parę neonek padło. Zdecydowałem się na natychmiastowy restart. Wyszło co było źródłem PO4 - torf pod piachem cuchnął okropnie i leciały z niego bąble jakieś. Teraz jest sam piach a pod korzenie po 2 kulki GT. Przy okazji pozmieniałem parę rzeczy które mi nie pasowały.
Co do waszych opinii najbardziej jednak przychylam się do akwarium LT i to co pisze BARA żeby nie lać chemii, potwierdza też to moje własne doświadczenie z czasów szkoły kiedy to w 112 litrów miałem parę kryptokoryn, 5 skalarów i 1 glonojada i wszystko chodziło samo bez podmian przez rok czy dwa i tylko czasami czyszczenie filtra lub usunięcie nadmiaru roślin.
Poczytałem też "Rośliny w akwarium", Diana Walstad jednak to dopiero po restarcie a szkoda bo spodobał mi się motyw z glebą. BARA pisałaś że można dodać ziemi bez restartu, jaki jest na to patent? Pomysł z doniczkami też jest niezły, bo w każdej chwili można wyciągnąć takie coś. Z drugiej strony mam opory - po tym torfie gnijącym boję się że się zrobi podobnie ;)

Kolejne pytanie mam, czy jeżeli chcę przygotowywać wodę RO i mineralizować ją solami to czy to też jest lanie chemii? Gdzie jest granica? Nie ufam wodzie wodociągowej, jest ekstremalnie twarda (32 GH) i tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo co tam jest i w jakich proporcjach. Teraz przygotowałem taka wodę: 100% RO oraz taki mineralizator:
5g CaCO3 dla dostarczenia wapnia i ustawienia KH na 2 stopnie, resztę wapnia to 9g CaCl2, 30g MgSO4 oraz 6g KCl - wagowo wychodzi więcej siarczanów. Te sole na 1500ml wody. Tak przygotowanego roztworu daje 100ml na 10l wody do akwarium. Zmętnienie spowodowane CaCO3 powoli mija w miarę jak chodzi bimbrownia. Azot i fosfor będzie pochodził od ryb i gnijących szczątek roslin. Czy takie przygotowanie wody to jest stosowanie chemii? Ja wiem że więcej chemii mam w krańcówce.

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: wężowakolumna »

krzysiekakwariowy pisze: 11 lip 2020 19:52 Kolejne pytanie mam, czy jeżeli chcę przygotowywać wodę RO i mineralizować ją solami to czy to też jest lanie chemii? Gdzie jest granica? Nie ufam wodzie wodociągowej, jest ekstremalnie twarda (32 GH) i tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo co tam jest i w jakich proporcjach. Teraz przygotowałem taka wodę: 100% RO oraz taki mineralizator:
5g CaCO3 dla dostarczenia wapnia i ustawienia KH na 2 stopnie, resztę wapnia to 9g CaCl2, 30g MgSO4 oraz 6g KCl - wagowo wychodzi więcej siarczanów. Te sole na 1500ml wody. Tak przygotowanego roztworu daje 100ml na 10l wody do akwarium. Zmętnienie spowodowane CaCO3 powoli mija w miarę jak chodzi bimbrownia. Azot i fosfor będzie pochodził od ryb i gnijących szczątek roslin. Czy takie przygotowanie wody to jest stosowanie chemii? Ja wiem że więcej chemii mam w krańcówce.
Tak to również jest stosowanie chemii, ale w czym problem? Jeśli woda za twarda to trzeba sobie radzić. Ja prowadzę LT, ale okazuje się, że mikro muszę dodać bo Wąkrotka słaba i Limnobium dziurawe ;)
Szymon871
Posty: 38
Rejestracja: 05 lip 2020 12:13

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: Szymon871 »

Przeczytałem kilkanaście tematów już o roślinach w LT i rozumiem, że jedyną metodą na zbadanie mikro makro to obserwacja roślin?
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: wężowakolumna »

Szymon871 pisze: 12 lip 2020 13:22 Przeczytałem kilkanaście tematów już o roślinach w LT i rozumiem, że jedyną metodą na zbadanie mikro makro to obserwacja roślin?
A kto zabroni zrobić testy? ;)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: mark_farina »

wężowakolumna pisze: 13 lip 2020 6:27 A kto zabroni zrobić testy? ;)
Powinienes obserwowac rosliny i po niedoborach stwierdzac braki, testy sa beee :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: BARA »

krzysiekakwariowy pisze: 11 lip 2020 19:29 BARA pisałaś że można dodać ziemi bez restartu, jaki jest na to patent? Pomysł z doniczkami też jest niezły, bo w każdej chwili można wyciągnąć takie coś.
Dodanie ziemi do podłoża bez robienia restartu jest możliwe i już to opisywałam. Można skorzystać (mój patent) z długiej butelki PET po napoju min. 1,5l, jak najbardziej równej, bez przewężeń. Obcinam obie końcówki z butelki tworząc rurę, nieco spuszczam wody z akwarium, żeby poziom wody był niższy i nie wlał się do butelki (rury) postawionej w pionie, a potem wkładam butelkę i dociskam ją przez podłoże do samej szyby dolnej. Potem usuwam z butelki podłoże, jakie chcę wymienić (ja to robiłam wygiętą łyżeczką na długim trzonku i ręką), na miejsce usuniętego podłoża wsypuję warstwę piasku, potem trochę ziemi, na to żwirek przemieszany z piaskiem na na samą górę sam piach. Operację powtarzałam na całym obszarze dna akwarium. Pracochłonne? Owszem. Ale skuteczne. Można również w ten sposób zmienić część podłoża w akwarium, a nie wszystko.

Używałam butelki PET po napoju Helena 2l o przekroju prostokątnym, równej na całej swojej długości.

W chwili obecnej część roślin trzymam w swoich akwariach z doniczkach zrobionych z przepołowionych skorup kokosa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Dzięki za odpowiedź! Niezły ten patent :)
Głosowałbym za tym, aby takie rzeczy były opisane w osobnym temacie i przyklejone gdzieś na forum aby każdy mógł się na to łatwo natknąć.

W sumie ja u siebie przynajmniej na razie mógłbym taką operację przeprowadzić w zasadzie w 2-3 miejscach tam gdzie mam żabienice.

No dobra, tylko po podmianie podłoża wewnątrz butelki woda mętnieje od ziemi podczas jej wprowadzania, gdy się wyciągnie butelkę to ta woda zmiesza się z wodą w akwarium. Może by unieść lekko butelkę ponad podłoże a od góry włożyć wąż od filtra aby zaciągnął bezpośrednio zamuloną wodę?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: BARA »

Wodę z butelki możesz spuścić wężykiem odmulacza. Oczywiście, że i tak potem woda w akwarium nie będzie klarowna jakiś czas, ale w końcu się wyczyści.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Zrobiłem inaczej, bo już nie chciałem brudzić wody.
Zrobiłem własne kulki gliniano-ziemiowe (600g ziemi i 200g gliny), wysuszyłem w piekarniku, powtykałem gęsto w okolicach roślin. Jakie będą efekty - zobaczymy później.
ODPOWIEDZ