Problem z roślinami - włoskowaty nalot - prośba o pomoc

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
PiotrZ
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2020 16:36

Problem z roślinami - włoskowaty nalot - prośba o pomoc

Post autor: PiotrZ »

Witam,
mam akwarium od 3 miesięcy. Jest to 34 litrowy Fluval Flex.
Od niedawna rośliny zaatakowało jakieś choróbsko. Czym niżej od lustra wody tym gorzej. Liście żółkną plus dodatkowo pojawił się włoskowaty nalot widoczny na 2 ostatnich zdjęciach.
Stan wody sprawdzam listkami Tropicala 6 w 1 i z testów wynika, że wszystko jest OK.
W akwarium jest zainstalowany korzeń, który w dalszym ciągu wydziela biały nalot (przypominający pleśń). Korzeń przed zainstalowaniem został wygotowany.
Proszę o pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Problem z roślinami - włoskowaty nalot - prośba o pomoc

Post autor: oldmike »

Widzę dwa niedobory makro i nadmiar mikro.
Na oko to jakieś podłoże jono. Jakie?
Napisz jak nawozisz. Szkoda kasy na testy bo więcej one mieszają niż pomagają. Ale nie odpowiadaj proszę, dwa kliki makro i jeden klik mikro bo to kompletnie nic nie mówi. Jakie konkretnie sole wlewasz?
Jak mineralizujesz wodę? Parametry kranówy jaką dajesz przy braku mineralizacji.

I najważniejsze pytanie. Szczyty obciąłeś czy Ci zgniły?
Pozdrawiam
Michał
PiotrZ
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2020 16:36

Re: Problem z roślinami - włoskowaty nalot - prośba o pomoc

Post autor: PiotrZ »

Dziękuję za pierwsze wskazówki.
Podłoże to: „AQUA SUBSTRATE PRO”.
Odnośnie nawożenia to stosowałem: „Planta Gainer PRO Micro” - nawóz mikroelementowy dla roślin oraz dodatkowo nawóz potasowy: „KAL-AR”.
Jakiś czas temu zarzuciłem (nie wiem czy słusznie) stosowanie tych specyfików, gdyż w mojej ocenie nie przynosiły żadnych efektów.
Wodę stosuje prosto z kranu (warszawska sieć wodociągowa).
Aha, szczyty obciąłem, gdyż były powyżej lustra wody (pokładały się).
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Problem z roślinami - włoskowaty nalot - prośba o pomoc

Post autor: oldmike »

Nie dziękuj bo nie ma za co.
KAL-AR= nie znalazłem informacji z jakiej soli to pochodzi. Aczkolwiek jak napisałeś, że cięcie było spowodowane dojściem do lustra z lekka mnie uspokoiło. Bo nie było to efektem gnicia.
Dwa niedobory to fosfor (oki) i potas (nie oki). Pytanie nie było podchwytliwe, bo potas z KCl by Ci rozmiękczał stożki. Stąd moje pytanie.

Proponuję Ci podmianę bez mikro. Zamiana w przyszłości na mikro z podanym składem. Niech AquaArt nawozi własne rośliny swoim nawozem i się chrzani. Musisz znać skład czym nawozisz.

Na dziś moja recepta to podnoszenie potasu kosztem mikro czyli podmiany z K bez mikro. Ca do Mg (proporcje) zobaczymy za jakiś czas. Dziś nie jestem w stanie tego zobaczyć.

Edit:
Najlepszym źródłem potasu jest KNO3 lub w ostateczności KHCO3. Żadnych siarczanów czy chlorków.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z roślinami - włoskowaty nalot - prośba o pomoc

Post autor: BARA »

Chcę tylko dodać, że masz za małe akwarium na trzymanie w nim ryb, a widzę neony i jarzeńce....
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ