[200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

[200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Cześć!
Mam akwarium 200l od ponad 2 lat. Dotychczas były tam tylko 2 rośliny (zapomniałem nazwy) i generalnie koncentrowałem się na rybach a nie roślinach. Jakiś czas temu stwierdziłem że zainteresuję się tematem roślin i ulepszę swój zbiornik o kilka niezbyt wymagających roślin, w związku z czym zaopatrzyłem się w dodatkową świetlówkę i instalację CO2. Dosypałem też grubszą warstwę żwiru (JBL Manado Dark). Niestety mimo że początkowo rośliny rosły jak szalone to teraz poza szybkim wzrostem obserwuję też brązowiejące liście, głównie od dołu roślin - tak jakby roślina rośnie, wypuszcza intensywnie zielone liście a po jakimś czasie te marnieją, a wyżej rosną już kolejne. Poniżej sytuacja w szczegółach:
Zbiornik (dł szer wys) - 100 x 40 x 50 (200l)
Oświetlenie - 2 świetlówki białe diversa LED expert 24W (strumień 2550 lumenów) i 1 świetlówka diversa LED expert kolor 24W (1615 lumenów)
Instalacja CO2 z butli - dawkowanie około 35 bąbelków na minutę,
Temperatura - około 27-29 stopni
Parametry wody:
pH - około 7,0
KH - 2 *d
NO2 - około 0,07ppm (wiem że sporo, ale akurat dzisiaj wieczorem wypada mi dzień podmianki a wolałem sprawdzić wodę przed zalaniem świeżą)
NO3 - około 40ppm
K - mój test JBL pokazuje że jest ok, ale bez konkretnej wartości (woda stała się całkowicie nieprzezierna)
Fe - 0,2 lub 0,3ppm
PO4 - 0,5pp
Więcej testów nie mam, ale jeśli to niezbędne to mogę kupić.
Używam nawozów Planta Gainer Aqua Art Classic, Macro green, ferro+ i K+.
Poniżej zdjęcia jak wygłąda sytuacja, w tym zdjęcie indykatora CO2:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: owlman »

Czesc . Za wysokie NO3 . Powinno byc ok 10
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

Czy na 3 zdjęciu od góry widać kikuty roślin?
Pozdrawiam
Michał
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

oldmike pisze: 29 cze 2020 5:53 Czy na 3 zdjęciu od góry widać kikuty roślin?
Nie, to korzeń ozdobny. Rośliny mają normalne łodygi a brązowieją tylko liście.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

Jest na to rozwiązanie aczkolwiek pracochłonne i kosztowne. Innego pomysłu by pomóc Twoim roślinom nie znam.
Pozdrawiam
Michał
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

oldmike pisze: 29 cze 2020 9:39 Jest na to rozwiązanie aczkolwiek pracochłonne i kosztowne. Innego pomysłu by pomóc Twoim roślinom nie znam.
Ok, a jakie to rozwiązanie? Myślałem że to kwestia braku jakichś mikroelementów albo złego światła.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

peter884 pisze: 28 cze 2020 15:26 Używam nawozów Planta Gainer Aqua Art Classic, Macro green, ferro+ i K+.
Otwórz PW.
Nie jestem zwolennikiem nawozów bez podanego składu. Wręcz jestem tego przeciwnikiem. Żaden nie ma podanego składu stąd jeżeli chcesz mieć rośliny musisz wiedzieć co wlewasz.
Stąd pojawia się koszt zakupu soli KNO3 oraz nawozu mikro o podanym składzie.
Ja bym poszedł w nawóz mikro który ma proporcję Fe do Mn bliższe 2:1. Dla przykładu:
http://www.aqua-rebell.pl/mikro-basic/m ... enger.html
lub
Tropica Plant Growth Premium Fertiliser

Skład Tropici znajdziesz tu:
https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

KNO3 to znajdziesz wszędzie. Ja bym poszedł w sole "czyste". "Czyste do analiz" są droższe ale mają mniej zanieczyszczeń.
To są koszty które poniesiesz.

Poziom NO3 masz wysoki. Florze to nie szkodzi aczkolwiek wysoki poziom NO3 szkodzi faunie. Przyznaję bez bicia, że fauną nigdy się nie zajmowałem. Ale poziomy powyżej 50ppm były szkodliwe dla np. otosków.

Jeżeli chodzi o pracę na dziś bym wymienił 50% wody. Pozbędziesz się makro i mikro z wody. Podnosząc potas musisz mieć pewność, że nie wejdą Ci toksyczne stężenia metali. Cały problem polega na tym, że już masz je w roślinie. Tego podmianą nie zlikwidujesz. Dlatego podnosząc potas może się odezwać żelazo (sczernieją Ci rośliny) lub bor (spali się stożek). To są uroki nadmiarów mikro i zwiększania potasu.

Po pierwszej podmianie dodajemy KNO3 (1-2ppm NO3 dziennie co daje 0,63/1,26ppm K) tylko po to by zwiększyć poziom potasu. Mikra nie dodajemy ono jest w roślinie. I tu jest wymagana cierpliwość i obserwacja roślin. Światło ustaw najmniejsze z możliwych. Tu nie chodzi o pędzenie wzrostu roślin ale roślina przy niskim świetle kompletnie inaczej rośnie.

Fosforu nie dodawaj. Widzę, że go masz. Krzywo Ci rosną rośliny.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2020 6:31 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Dzięki za odpowiedź.
Podmiankę zrobiłem jak co tydzień, ale faktycznie trochę większą (około 50l). Jutro zrobię test jak wygląda Fe, NO2 i NO3.
Co do samych nawozów to jako początkujący czuję się trochę zagubiony, bo sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż myślałem.

Jeśli dobrze rozumiem to proponujesz przejście na Tropica premium fertiliser lub Aqua Rebell Eisenvolldunger plus KNO3.
Dwa pytanka:
- jak dawkować takie KNO3?
- czy oprócz jednego z tych nawozów powinienem dołożyć jakiś nawóz z makroelementami lub coś innego?
Jako że dopiero raczkuję w temacie roślin prosiłbym o jakąś instrukcję dla totalnego laika jak zadbać o dobre nawożenie.

Z góry wielkie dzięki!
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

Zrób test na NO3. Zobaczymy ile można dozować KNO3.

Brakuje Ci jednego testu, no chyba, że znasz parametry swojej wody z kranu. KH=2 to mało węglanowa woda. Jakie masz GH? Kwestią jest, że możesz mieć sporo siarczanów czy chlorków w wodzie.

Wstrzymaj się na razie z kupnem mikro. Tropica ma podbitą miedź a Rebell lepszą proporcję jeżeli chodzi o molibden. Teraz na 100% masz sporo mikro w wodzie, no i w roślinach.
Pozdrawiam
Michał
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Cześć!
Wykonałem ponownie testy:
NO2 - około 0,04ppm
NO3 - około 15ppm
Kupiłem też test GH i wyszło aż 32*d. Coś czuję że w tym też leży problem.
Wyprzedzając pytania - generalnie mieszkam w bloku i mam bardzo mało miejsca, w związku z czym nie mogę sobie pozwolić na filtr odwróconej osmozy. Woda w kranie ma u mnie pH ponad 8, więc żeby zbić do około 7,0 wodę do podmiany zmiękczam preparatem JBL pH/KH minus.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

peter884 pisze: 01 lip 2020 17:53 Woda w kranie ma u mnie pH ponad 8, więc żeby zbić do około 7,0 wodę do podmiany zmiękczam preparatem JBL pH/KH minus.
Dość ważna informacja. Nie wiem na jakiej bazie jest ten środek (kwasu solnego czy siarkowego), dlatego podnosiłbym stopniowo potas. 2ppm NO3 dziennie i wpada 1,26ppm K. Jeżeli miałeś 40ppm NO3 i ryby czuły się dobrze to jak dojedziesz do 30ppm NO3 zrobisz pierwszą podmianę.

Jeżeli potas zacznie wchodzić w roślinę, ludwigie powinny generować sporo korzeni (masz fosfor w wodzie). Wtedy trzeba obserwować szczyt rośliny czyli nowe przyrosty.
GH=32 to sporo wapnia. Wapń blokuje bor. Niedobór boru to takie coś
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... l?start=50
Łodyga puchnie aż do pęknięcia. Nie wiem czy ludwigia takie coś pokazuje. Tutaj jest erectus, a u mnie tak reagowała rotala nanjenshan.

Po podnoszeniu potasu może pojawić się wszystko. Obawiam się, że pierwsze co może się pojawić to chlorozy. Nie, potas tego nie robi, wpuści po prostu fosfor który Ci zblokuje Fe. Ale zobaczymy. Ale naprawdę, podnosząc potas musisz obserwować rośliny. Jak wpuścisz chlorki to będzie po akwa.
Pozdrawiam
Michał
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Cześć!
KNO3 zamówione, myślę że dostanę je najpóźniej w poniedziałek.
W weekend kolejna podmianka, nawozów nie podawałem więc pewnie NO3 spadnie jeszcze trochę.
Uważasz że mogę bazować na tym kalkulatorze, który znalazłem w internecie? Wychodzi mi, że potrzebuję 8ml roztworu dziennie.
Obrazek

Ludwigia repens nie ma napuchniętej łodygi, póki co problem jest tylko z liśćmi.

Czy powinienem zająć się obniżeniem GH?

Odnośnie preparatu JBL pH minus to producent pisze tylko "Zalety Preparatu do uzdatniania wody JBL: Szybkie obniżenie wartości pH dzięki naturalnemu ekstraktowi dębowemu, bez fosforanów". Nie wiem czy to przydatna informacja.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

Kalkulator jest dobry.
@Peter884. Są rośliny wskaźnikowe. Jedne szybciej pokazują niż inne.Ja tylko napomknąłem, że Ludwigia nie pokazała mi niedoborów boru. Również nie pokazała mi nigdy nadmiarów.
Odnośnie preparatu JBL to jest podkreślane to, że nie jest na bazie kwasu ortofosforanowego.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: Trex »

Kalkulator jest ok jak kolega wyżej napisał, ale w 200 l akwarium na pewno nie będziesz miał netto 200 l wody. Wchodzi mniej litrów i jak to zmienisz w kalkulatorze na prawidłową wartość, to zmienią Ci się także stężenia związków które będziesz dozował. W tej chwili jak będziesz lał z Twoich wyliczeń, to będziesz w rzeczywistości podawał większe dawki nawozu.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: mark_farina »

U siebie w 240L brutto robie sobie nawozy na 180L i dawki ustawiam tak aby miec dzien przerwy na ''dojedzenie'' nadmiarów, ktore paradoksalnie i tak w jakims stopniu beda lub nie beda. Rosliny wskaznikowe sa spoko i jest ich duzo, ale trzeba powiedziec jasno ze nie kazdy potrafi czytac z lisci i lodyg i nie uwazam tego za powod do dumy lub chwalenia, a raczej efekt uboczny doswiadczenia wynikajacego z prawidlowego prowadzenia zbiornika roslinnego.
ODPOWIEDZ