[200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: BARA »

Dla kirysków masz niewłaściwe podłoże.
A w czasie tarła gurami będzie się tłuc ze skalarami, masz dwie pary bardzo terytorialnych ryb w jednym zbiorniku.
Na kosiarki Twoje akwarium jest za małe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: oldmike »

peter884 pisze: 09 lip 2020 22:01 Przy okazji podmianki do małego filtra mechanicznego wrzucę ze 2-3 woreczki Zoolek Filtrax GH - czytałem że trochę pomaga i może dam radę zbić twardość wody chociaż do 15-20 stopni. Co o tym sądzicie?
Ja sądzę jedno. Na każdy jon Ca/Mg wprowadzisz 2 jony Na. Czy sód jest potrzebny roślin? Nie do końca go poznałem. Z pewnością potrzebny jest dla ryb ale zapewne w niedużych ilościach. Ale to kolejny bloker potasu który tylko w minimalnym stopniu go zastępuje. Psuje korzenie w nadmiarach. Moim zdaniem to zły pomysł.

Nadal nie widzę efektu "wow" po potasie. Nie widzę korzeni. Nie wlewałbym teraz dodatkowego mikro. Potas jest w synergii z żelazem i manganem. Jak potas w końcu się pojawi w roślinie, możesz je zatruć.

Chcesz sprawdzić czy faktycznie krzywią się od przepływu filtra? Przydław go na godzinę. Jeżeli się wyprostują stawiam whisky. Jak nie, to Ty. ;-)

Co to jest preparat K+?
Pozdrawiam
Michał
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Oldmike:

Zrobiłem kolejny test NO3 i wyszło około 30ppm (na oko trochę mniej), więc podałem kolejne 7ml roztworu KNO3. Niczego więcej nie będę podawał póki co.
Ja sądzę jedno. Na każdy jon Ca/Mg wprowadzisz 2 jony Na. Czy sód jest potrzebny roślin? Nie do końca go poznałem. Z pewnością potrzebny jest dla ryb ale zapewne w niedużych ilościach. Ale to kolejny bloker potasu który tylko w minimalnym stopniu go zastępuje. Psuje korzenie w nadmiarach. Moim zdaniem to zły pomysł.
Mimo wszystko przetestuję, bo wydaje mi się że taka woda rybom nie służy. Mieszkam w bloku i nie mam miejsca na instalację filtra RO więc jedyna inna opcja niż saszetki Filtrax to lać 50 litrów wody destylowanej tygodniowo a to ani wygodne ani tanie. Jeśli to nie zda egzaminu to chyba po prostu zignoruję ten problem bo innego wyjścia nie mam.
Chcesz sprawdzić czy faktycznie krzywią się od przepływu filtra? Przydław go na godzinę. Jeżeli się wyprostują stawiam whisky. Jak nie, to Ty. ;-)
Jutro postaram się zrobić taki eksperyment i zobaczymy co z tego będzie.
Co to jest preparat K+?
Preparat Aqua Art Planta Gainer K+.

Bara:
Dla kirysków masz niewłaściwe podłoże.
Kupiłem podłoże JBL Manado Dark. Na stronie sklepu gdzie zamawiałem jest w opisie że jest bezpieczny dla ryb dennych, nawet na opakowaniu jest narysowany jakiś kirysek.
A w czasie tarła gurami będzie się tłuc ze skalarami, masz dwie pary bardzo terytorialnych ryb w jednym zbiorniku.
Mam te ryby od wielu miesięcy i nic takiego się nie dzieje. Gurami to na 100% para bo poznaję po wyglądzie, ale nie mają ochoty na tarło. Co do skalarów to nie wiem czy to para bo nie umiem ich odróżnić - wyglądają tak samo tylko jeden jest sporo mniejszy niż drugi. Wszystkie ryby pływają ze sobą i nie widzę żadnych przejawów agresji. Może mam po prostu szczęście do spokojnych egzemplarzy albo to kwestia tego że mam je "od małego" i od początku pływały razem.
Na kosiarki Twoje akwarium jest za małe.
Fakt, doczytałem że rzeczywiście trochę za małe (minimum 120cm długości). Niemniej jednak ryby zachowują się normalnie i ganiają się wesoło między elementami aranżacji. Może po prostu nie robi im różnicy te brakujące 20cm bo zapewniłem sporo wolnej przestrzeni do pływania.
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Cześć!
Nie pisałem od ponad tygodnia bo właściwie nie było o czym pisać. Niestety codzienne aplikowanie KNO3 nie dało żadnych rezultatów. Nie wrzucam nowych zdjęć bo nie byłoby różnicy. Rośliny nadal nieźle rosną ale po paru dniach liście zmieniają kolor na czarny/ciemnozielony i niekiedy się zwijają a po kolejnych dniach potrafią nawet odpaść. W dalszym ciągu limnophila i hygrophila mają się bardzo dobrze a reszta roślin nie.
Jedyne co udało mi się dokonać to zbicie GH do 22.

Mam spróbować czegoś nowego, dodać nawóz mikro czy po prostu czekać? Zaczynam podejrzewać że być może mam zbyt wysoką temperaturę wody na niektóre gatunki.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: mark_farina »

Zapytam kolokwialnie, czy jest widoczna fotosynteza, czy rosliny babluja, czy wszystko stanelo?
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Nie bąblują. Generalnie nigdy nic takiego nie zaobserwowałem.

Zrobiłem test na fosfor - mam 0,5ppm. Wydaje mi się że to też niezbyt imponujący wynik.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: mark_farina »

0.5ppm fosforu jest okej ale w przypadku kiedy azot nie jest wiekszy niz 10ppm wiec nie koniecznie jest slabo. Jesli masz wrazenie ze rosliny stanely to warto pomierzyc jeszcze potas, tak mysle.
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: peter884 »

Mam w akwarium NO3 na poziomie 30ppm, więc chyba powinienem mieć też więcej PO4. Potas mam, niestety trudno mi powiedzieć ile konkretnie bo mam tylko odczynniki uzupełniające do testu i nie mam miarki, ale patrząc na zabarwienie wody widać na oko że jest go dużo. Jeśli będzie konieczność to po prostu kupię nowy test.

Czytałem ostatnio artykuł o niedoborach u roślin i dotarłem do informacji że jeśli marnieją stare liście a nowe nie, to znaczy że roślina "przepycha" składniki odżywcze do nowych liści, a taki transport jest możliwy tylko w przypadku kilku składników - azot, fosfor, potas, magnez, cynk, bor, molibden i nikiel. Z tego zestawienia mogę spokojnie wykreślić azot i potas bo mam ich bardzo dużo. Ostatnio dodałem do wody nawóz polecony przez Oldmike i zauważyłem że pojawił się nowy listek na sagitarii. Jest spora szansa że dalsze takie postępowanie rozwiąże problem, ale myślę że warto delikatnie dodać PO4.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: [200l] Problem z brązymi liśćmi w akwarium

Post autor: mark_farina »

PO4 tak, spokojnie na 1.5ppm podbij.
ODPOWIEDZ