Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
TESIN
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2020 18:09

Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Post autor: TESIN »

Witam wszystkich,
Postanowiłem założyć małe krewetkarium 20l (25x25x30cm). Założenie jest takie, żeby nie stosować w zbiorniku CO2 ani innych nawozów. Podłoże również neutralne (żwirek ceramiczny o drobnej granulacji) wzbogacone jedynie kulkami gliniano-torfowymi. Woda kranowa, uzdatniona odpowiednimi preparatami i bakteriami. Jako oświetlenia zamierzam użyć Diversa led intenso 7,2W, filtr to klasyczny pat mini. Jakie roślinki mógłbym kupić, aby prawidłowo rozwijały się w takich warunkach? Głównie zależy mi na mchu oraz czymś większym na dalszy plan. Zastanawiałem się także nad próbą wyhodowania trawnika z monte carlo, ale nie wiem czy jest sens brać się za to bez CO2. Proszę Was o pomoc, bo nie chcę popełnić głupiego błędu już na samym starcie zbiornika

Pozdrawiam serdecznie :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Post autor: mark_farina »

Czesc

Z CO2 to najpierw powiedz nam jakie rosliny, jakie KH/GH i jakie krewetki. Cos zawsze mozna doradzic :)
TESIN
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2020 18:09

Re: Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Post autor: TESIN »

To mój pierwszy zbiornik tego typu, więc planuję krewety Red Cherry. Jeśli chodzi o parametry wody to ciężko mi coś powiedzieć, bo nigdy nie robiłem pomiarów kranówki. Co do roślin, to oprócz monte carlo myślałem nad mchem jawajskim lub gałęzatką. Tak jak pisałem chciałbym także coś większego na tył zbiornika, ale nie mam pomysłu.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Post autor: mark_farina »

Powiem tak, poczytaj o wymaganiach krewetek, ktore chcesz miec, potem poszukaj na stronie wodociagow o parametrach wody w kranie i zobacz czy sie nadaje dla nich. Mchy ok, monte carlo tez ruszy bez problemu, ale i tu tzreba wiedziec co, gdzie i jak.
TESIN
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2020 18:09

Re: Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Post autor: TESIN »

Ok, dzięki za szybką odpowiedź. Sprawdziłem parametry kranówki:
KH 3,7-4
twardość ogólna 207-221 mg/l CACO3
pH - 7,3-7,5
azotany 0,53-0,98 mg/l.
Z tego co się dowiedziałem wynika, że taka woda odpowiada RC, bo to dość tolerancyjne krewetki.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie rośliny wybrać do krewetkarium low-tech?

Post autor: mark_farina »

No wiec skoro tak, to masz juz jedna sprawe z glowy, do kazego problemu prosze podchodz profesjonalnie, sprawdz co masz, co chcesz i czy to razem bedzie grac. Do takiego malego zbiornika to polecam odmiany roslin typu ''mini'' jest tego sporo, wystarczy pogrzebac gugle.
ODPOWIEDZ