Glony a CO2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Glony a CO2

Post autor: macieja792 »

Pytanie,czy CO2 powoduje szybszy wzrost glonów? Wiemy jak działa na rośliny :mrgreen: wiem,ze CO2 obniża pH czego podobno nie lubią glony,ale kiedy już są,czy nie wspomaga ich we wzroście?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Glony a CO2

Post autor: MarJan »

szczerze nie myślałem nad tym, "bo ponieważ " CO2 tak bardzo podobno pomaga roślinom, że zastawiają one w tyle glona, więc jeśli roślina wygrywa walkę z glonem przy pomocy CO2 łatwiej aniżeli normalnie to chyba na glony gazowanie nie działa wspomagająco ...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Glony a CO2

Post autor: grzesi3k »

macieja792 pisze: 30 lip 2020 9:38 Pytanie,czy CO2 powoduje szybszy wzrost glonów? Wiemy jak działa na rośliny :mrgreen: wiem,ze CO2 obniża pH czego podobno nie lubią glony,ale kiedy już są,czy nie wspomaga ich we wzroście?
Jeżeli masz prawidłowe nawożenie, to CO2 pomaga zwalczać glony (wspomaga przemiane materii roślin i lekko zakwasza wodę). Rośliny lepiej zużywają składniki odżywcze i glony zanikają z głodu. Jeśli masz źle zbilansowane akwarium to nic ci nie pomoże na glony.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Glony a CO2

Post autor: mark_farina »

Powiem tak, CO2 jest katalizatorem, pomoze przyspiweszyc moetabolizm roslin przy wysokim swietle, glony biora sie z czegos innego kolego.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Glony a CO2

Post autor: chemik4 »

A ja powiem więcej, CO2 to nawóz "supermakro". Węgiel zawarty w nim jest przecież podstawowym budulcem roślin, z niego powstaje glukoza, skrobia, celuloza itd.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Glony a CO2

Post autor: macieja792 »

Ja to wszystko panowie rozumiem :) ,może tak:sytuacja tego typu: nie ma nas tydzień-padło sterowanie swiatłem,plus sąsiad przesadził z pokarmem i wysyp na maxa glonów,dozujemy by wspomóc roślinność (tą pożądana) czy wyłączamy bo wspomagamy rozwój glonów..
Żeby nie było ,że zmyślam. Spotykam wczoraj miłego starszego pana w akwarystycznym,gadka szmatka co kto ma,a on do mnie ,nie było mnie tydzień,padł sterownik ogrzewaniem (tak zrozumiałem) zagotował kilkanascie dyskowców (temp w zbiorniku 43 st C )
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Glony a CO2

Post autor: MarJan »

Czyścimy mechanicznie co się da i dozujemy CO2 jak najbardziej. A na przyszłość zostawiamy akwarium same sobie bez karmienia ryb i doglądania osób trzecich, które chcą dobrze i się nie znają, i na 90% przedabrzają- swoje akwarium zostawiałem na 2 tygodnie bez karmienia i opieki...żadnych trupków, tylko rośliny do przycinki.


...i tego, kto latem grzeje wodę?! Ja tam grzałki odłączone mam...
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Glony a CO2

Post autor: macieja792 »

Ok. Takiej odpowiedzi oczekiwałem
ODPOWIEDZ