Nowe roślinki padają

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mlody87
Posty: 23
Rejestracja: 18 lip 2020 20:12

Nowe roślinki padają

Post autor: Mlody87 »

Hej,
zaczynam powoli popadać w rezygnację. Powiedzcie mi proszę co robię źle.
Zasadziłem nowe roślinki ale po paru dniach zaczynają padać, obgryzają je gupiki.
Kryptokorynie żółkną liście, jeden się skręcił. U innej roślinki części robią się brązowe i obgryzają to ryby. Zauważyłem dzisiaj, że jeden liści krypto jest obgryziony a wygląda na zdrowy...
Akwarium 30L, mam 5 gupików.

Wszystko stoi na substracie JBL Aquabasis plus i nie dodaje póki co nic poza tym.
Światło to niestety sunny 7W, 6500K, 900 lumenów. W drodze jest dodatkowa ta:
https://aqua-light.pl/o-dlugosci-ok-40c ... linna.html

Mam niestety akwarium 30L o długości 40cm więc ciężko dopasować coś do pokrywy.
Najlepsze by były pewnie te: https://www.aquael.pl/produkty/akwaryst ... -retrofit/
ale wersja plant jest odrobinę za długa :(

Pomóżcie proszę. Da się to jakoś uratować? Zacząć coś dodatkowo nawozić? CO2? Może to jednak kwestia światła? Jakie najlepiej w takim wypadku wybrać do tak małego zbiornika?

Roślinki wyglądają tak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2020 16:38 przez Mlody87, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nowe roślinki padają

Post autor: owlman »

Czesc . Daj zdjecie calosci . Kryptokoryny maja to do siebie ,ze po zasadzeniu w nowym miejscu marnieja . Jest to normalne zjawisko .....ale nie zawsze . Jaka wysokosc ma zbiornik ? Normalnie ta 7 mio watowa lampka powinna wystarczyc .
Mlody87
Posty: 23
Rejestracja: 18 lip 2020 20:12

Re: Nowe roślinki padają

Post autor: Mlody87 »

Dorzuciłem fotke. Akwarium ma wysokość 30cm (41x25x30).
Generalnie widzę, że roślinki marnieją. Tylko łodygowce w tle i te czerwone jakoś się trzymają.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nowe roślinki padają

Post autor: owlman »

Niepotrzebnie posadziles rosliny w takim scisku . Jak wiesz .....potrzebuja swiatla . Porozsadzaj je troche bo beda tracic liscie u dolu . Ile jest centymetrow jbl a ile zwiru na nim ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowe roślinki padają

Post autor: BARA »

Przypominam, że kryptokoryny w nowym środowisku potrafią wymienić wszystkie liście i dostosować swój pokrój do nowych warunków. Więc to, co widzę z ich liśćmi, to jest normalny proces mogący trwać nawet trzy tygodnie i więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ