Czy easy carbo jest konieczne?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: szakal »

Witam

Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. Oświetlenie 2 x 24 wat t5. Filtr tetra ex800. Rośliny to proste niewymagające za dużo gatunki. Nawoże easy life profito i easy life potas. Nie mam butli z CO2 ani żadnej bimbrowni. I tu mam pytanie. Czy koniecznie musze lać easy carbo do mojego baniaka??? No bo rośliny to żabienica amazonka, hygrofilia, moczarka, nurzaniec. Wszystko w miare ładnie rośnie.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: Neurochirurg »

Lanie carbo nie jest konieczne w żadnym wypadku.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: MarJan »

Żadne nawożenie nie jest konieczne, to zawsze zależy od Ciebie przecież, obserwujesz/prowadzisz akwarium, więc sam sobie odpowiedz co i ile suplementować- rośliny pokażą po czym jest lepiej, czy w ogóle jest lepiej lub gorzej przy nawożeniu jednego czy drugiego.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: szakal »

Nawoże easy life profito i potas. Rośliny rosną ale mam też często glony krasnorosty. I dlatego zastanawiam się czy nie zrezygnować w ogóle z nawożenia. NO2 mam 0, NO3 też 0, obydwa mierzone serą dla pewności, skończył mi się test na Po4, ostatnio było w granicach 1-1,5 fosforanów.
Także poradzcie czy to dobry ruch zrezygnować z nawożenia. Chce wyeliminować glony a jak obserwuje baniak to mam wrażenie że nawozami je tylko karmie. Roślin nie mam wymagających i rosną one ale gdzie niegdzie pojawiają się glony krasnorosty.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: BARA »

Ja nie nawożę w żaden sposób poza niewielką ilością ziemi w podłożu (akwarium stoi bez restartu 6 rok) i rośliny rosną jak szalone. Czerpią pokarm z odchodów ryb i resztek jedzenia, odmulam dosyć oszczędnie. Mam podłoże z przemieszanego żwirku z dużą ilością piasku i warstwą piasku na wierzchu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
AriRaph
Posty: 67
Rejestracja: 13 paź 2015 8:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: AriRaph »

szakal pisze: 03 paź 2020 22:03 Oświetlenie 2 x 24 wat t5. Filtr tetra ex800.
...
Nawoże easy life profito i easy life potas. Nie mam butli z CO2 ani żadnej bimbrowni.
Moim skromnym zdaniem nie umiesz się zdecydować na żadną technikę.
Masz stosunkowo dużo światła (ok. 0,5 W na litr) i lejesz nawozy.
Ile godzin świecisz?
Lejesz na oko czy robisz testy kropelkowe? Jeśli tak to podaj wartości Azotu Potasu i Forsforu.
Carbo w płynie nie zastąpi C02 a w dużej ilości może zaszkodzić. Lepiej nie lej.
Krasnorosty są pewnie efektem światła i nawozów a bez CO2 rośliny nie są w stanie tych nawozów skonsumować.
Jak mówiłem Carbo w płynie nie rozwiąże tego problemu - prędzej popalisz rośliny i ryby albo przynajmniej zatrzymasz wzrost roślin.
Pozdrawiam,

Akwarium roślinne, towarzyskie 180l
Akwarium roślinne to nieustanna nauka na własnych błędach
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy easy carbo jest konieczne?

Post autor: szakal »

Nie miałem 0,5 wata na litr przy dwóch świetlówkach 2 x 24. Przy akwarium 112 litrowym wychodzi dużo mniej. Zakupiłem chichiros A601 ledy. Pale światełko 10 godzin dziennie. Easy carbo leje 1 ml dziennie a nawozy zgodnie z zaleceniem na opakowaniu czyli 10 ml na tydzień. Fosforu mam obecnie 1 (mierzone sera kropelkowa). Potasu nie wiem bo nie mam testu,musze kupić.
Jak pisałem wcześniej nie leje już EC oraz profito i kalium.
Co do CO2 ja bym to już dawno kupił i stosował ale w Łodzi brakuje miejsc gdzie moge taką butle nabić tzn. są miejsca ale ja nie mam samochodu żeby zawieżć i nabić, a komunikacją miejską bałbym się taką np. 5 kilogramową butle wozić. Jak by coś to można wysoką kare zapłacić bo nie wolno przynajmniej w Łodzi przewozić autobusami takich rzeczy.
pozdr

szakal
ODPOWIEDZ