Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Post autor: Maraszenko »

Cześć wszystkim forumowiczom.
Mam problem w zbiorniku w dokładniej chodzi o glony które się pojawiają na roślinach.. szybach i nie tylko.. proszę o pomoc i pokierowanie mnie abym nie popełnił jakiś błędów.. w necie masę artykułów które czytałem i czasami jeden przeczy drugiemu.. oczywiście nie o same glony chodzi a też o stworzenie idealnych warunków dla moich mieszkańców akwa.
A więc wstępnie opiszę co i jak..
1. Wymiary akwarium 80x35x40
2. Oświetlenie AQUAEL LEDDY Slim PLANT BELKA LED
-moc: 32W 3300lm
-tempe
ratura barwy: 8000K
Światło swiecilem około 8h.. teraz zwiększyłem do 12h(10:00-22:00)
PS Miałem rośliny pływające na 1/2 powierzchni akwarium które usunąłem.
3. Podłoże to czarny żwirek 2-3mm(niestety tylko taką nazwę znalazłem w formularzu kupna)
Dodatkowo były tam informacje typu:
- w 100% bezpieczny dla wszystkich żywych organizmów!
- nie wpływa na parametry wody, nie zmienia wartości GH, KH, pH.
- nie zawiera szkodliwych substancji.
Sam jałowy żwir nie dodawałem nic pod spód.
4. Bimbrownia( 2litry wody + kilogram cukru + 2 łyżeczki drożdży)
Przyznam się że stosuję od 1,5-2tygodnia i jest to moja pierwsza bimbrownia.. odziwo działa ładnie(indykator nano wskazuje że poziom CO2 jest w granicach 20mg/l - działa przez 24h/7.
+ Posiadam też carbo w płynie ale na tą chwilę nie używam.
Bimbrownia powoli traci na mocy więc będzie trzeba zrobić nowy zacier
5. Filtracja to fluval 206(pojemność akwarium według producenta do 200l)
-moc 10W
-wydajność 780 l/h
-podnoszenie słupa wody 1.45 m
-pojemność filtra 4.6 l
6. W filtrze posiadam trzy "koszyki" na wkłady filtracyjne w których mam:
- jeden koszyk z gąbką która ma na celu wychwycić drobne zanieczyszczenia(była oryginalnie)
- w dwóch pozostałych mam ceramikę.
7. Filtr chodzi przez 24h/7 z wyjątkiem czasu na karmienie które zajmuje 5-15min dziennie
8. Temperaturę na grzałce miałem ustawiona na 20 stopni (temperatura utrzymywała się w zakresie 23-25 stopni a teraz grzałkę podkręciłem do "22 oczek".
9. Parametry wody:
- temperatura: 23 stopnie
- test pH z zakresu 4,5-9 = 7
- test pH z zakresu 6-8 = 7,1
- KH = 11
- GH = 38(tak wiem tragedia.. walczę z tym aby zbić go do 5-12 ponieważ taka woda jest najbardziej odpowiednia dla moich ryb-dolewam wody destylowanej)
- NO3 = 20ml/l
- PO4 = 0
- NO2 = 0
- Fe = 0,1
- NH3 = 0
- CO2 = zielony kolor testem na 20ml/l
Dodam tylko że stosuję testy kropelkowe firmy "zoolek"
10. Nawozów nie stosuje jedynie to CO2 z bimbrowni.
11. Kiedyś posiadałem filtr RO lecz niestety to czas przeszły i aktualnie nawet nie mam jak zamontować takowego u siebie w mieszkaniu(myślimy ze znajomym o kupnie i montażu u niego ponieważ kupno wody destylowanej z marketu jest mało opłacalne)
12. Uzdatniacze wody: Tylko przy generalnym czyszczeniu akwarium dolewam antychlor i esklarin.
13. Podmiany wody raz w tygodniu i jest to około 20-25l (woda kranowa odstana w baniakach przez 2-3 dni + od jakiegoś czasu dokupuje dodatkowo jeszcze wodę destylowana)
14. W akwarium staram się nie grzebać wcale.. ewentualne czyszcsenie szyb i wnętrza z glonów przy cotygodniowej podmianie wody.
16. Nie stosuje nic na glony aczkolwiek planowałem zakup.
17. Nie używałem ani nie używam leków do ryb.
18. Posiadam "Aquael sterylizator MINI UV" - 1W ale nie stosuje na chwilę obecną.
19. Ryby są karmione raz dziennie(najlepiej byłoby karmić częściej lecz jest to niemożliwe przez pracę)
20. Aktualnie posiadam 39 ryb:
- 4 mieczyki
- 4 molinezje
- 6 kirysek
- 2 sumiki
- 6 neonów
- 15 Danio
- 2 otoski.

Zdjęcia glonów postaram się wrzucić ale teraz wracam z pracy i nie za bardzo mam jak bo na załącznik są "za duże"..

Moim celem jest na pewno zbicie twardości wody co wstępnie planuje zrobić poprzez podmiany wody(kranowej + demineralizowanej).
No i muszę się pozbyć glonów.. najgorsze są te które porastają rośliny ponieważ nie idzie ich tak "łatwo" usunąć jak te z szyb..
Oczywiście planuje też wykluczyć pozostałe błędy o które popełniam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Post autor: BARA »

Akwarium jest przerybione, puste (brak gąszczu roślin zapewniających dla ryb schronienie i odpoczynek).

Obsada źle dobrana:
- 4 mieczyki - wymagają wody twardej i zasadowej, są ciepłolubne
- 4 molinezje - wymagają wody twardej i zasadowej, wręcz słonawej, są bardzo ciepłolubne
- 6 kirysek - wymagają piasku jako podłoża
- 2 sumiki - jakie???
- 6 neonów wymagają wody miękkiej i kwaśnej, są chłodnolubne
- 15 Danio - wymagają wody kwaśnej o odczynie obojętnym, są chłodnolubne
- 2 otoski - jak danio

Mieszasz ze sobą gatunki ryb o niedających się pogodzić wymaganiach co do parametrów wody. Zrób porządek z obsadą, nim ryby zaczną chorować i umierać.

Wywal kotnik - to tylko niepotrzebny stres dla samicy!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Re: Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Post autor: Maraszenko »

Wyczytałem na wielu stronach że każda z ryb ma pewien zakres tolerancji i wynikało z tego co sprawdzałem że zakres twardości w granicach 10-12 będzie w normie dla tych ryb. Temperatura w granicach 23-24 stopni tak samo.
No i oczywiście pH 6,5-7,5 pasuje dla wszystkich ryb.. nawet zrobiłem sobie tabele w excelu gdzie mam rozpisane "tolerancyjne" parametry dla danych ryb..
To że ryba najlepiej czuje się w pH np 6,5 okej ale było podane że toleruje zakres do np 7,5 więc skąd mieć wiarygodne źródło informacji skoro "główne strony" po wpisaniu parametrów do ryb kłamią i nie można się na nich opierać..
Moja słabość to że chciałem trzymać w głównym zbiorniku kilka gatunków ryb a nie konkretnie 1-2 i zrobić im idealne warunki ale ciężko znaleźć dokładne a przede wszystkim wiarygodne informacje na ten temat..
Niektóre strony podają że dla neona innessa pH to 5,5-7,5 twardość to 1-12 a dla np mieczyka pH 6,5-7,5 i twardość 10-30
Widać że jeden gatunek preferuję mniejsze a drugi większe wartości ale pH 7 i twardość 12(do której chciałem dążyć) mieściłaby się w tych widełkach.
A w kotniku pływają tylko młode i widoczna na zdjęciu "większa" ryba wpłynęła po prostu za kotnik przy robieniu zdjęcia.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Post autor: grzesi3k »

Zakres jak sama nazwa wskazuje określa zakres w jakim ryba będzie żyła. Nie mówi nic czy jej będzie się dobrze żyło. Poprzez porównanie, owczarek podhalański będzie żył w bloku, taki ma zakres, ale jakie to życie ;) Ten temat jest wałkowany chyba za każdym razem. ty masz ryby z różnych wód i do tego różnych temperatur.

No dobra ale zostawmy temat ryb, szukasz pomocy z glonami.
Z tego co widzę, to masz kilka problemów. Krasnorosty - najprawdopodobniej niewydajny filtr. Okrzemki - same zejdą. To zielone na kamieniach to albo zielenice czy zwykłe glony zielone nitkowe, albo (i to gorszy ale bardziej prawdopodobny wariant) - sinice. Weź na paluchy, rozgnieć i powąchaj. Śmierdzi bagnem? Sinice.

W każdym razie, jeśli chcesz trochę zwyciężać w tym boju, to poradziłbym: zbij ten beton, który masz w baniaku do jakiegoś "ludzkiego" poziomu. Masz zbyt twardą wodę. Zobacz co tam się z filtrem dzieje, bo pewnie masz za słabą filtracje biologiczną (a mając żyworódki to duża szansa, że niewyrabia z ilością kup). Zaatakowane krasnorostami nurzańce wycinaj przy podstawie, nie w środku liścia, bo tam będziesz mieć znowu tych gagatków, a liść i tak zdechnie. Wyczyść między podłożem a szybami, tam z tego co widzę niezły syf masz ;)

Lecisz na Fluvalu206. To dobry filtr, jeśli masz dobrze koszyki poukładane. Z tego co widzę masz źle ustawiony wylot (powinno falować powierzchnie).

Edit:
Masz bimbrownie i CO2? Jak podajesz CO2 to nie napowietrzasz, bo w ten sposób całe CO2 idzie w kosmos.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Post autor: BARA »

Kończąc temat obsady zwróć jednak uwagę, że poza niedającymi się pogodzić wymaganiami co do parametrów wody gatunków ryb, jakie trzymasz, dochodzi jeszcze kwestia temperatury. Danio i neony Innesa powinny pływać w maks 23-24 stopniach, molinezje i mieczyki w minimum 26 stopniach.
Nie da się tego wypośrodkować i dogodzić. Zawsze któryś gatunek będzie mieć nieprawidłowe warunki, prowadzące do osłabienia, chorób i przedwczesnej śmierci.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Re: Identyfikacja glonów w akwarium i ich zwalczenie

Post autor: Maraszenko »

grzesi3k pisze: 20 paź 2020 18:01 Zakres jak sama nazwa wskazuje określa zakres w jakim ryba będzie żyła. Nie mówi nic czy jej będzie się dobrze żyło. Poprzez porównanie, owczarek podhalański będzie żył w bloku, taki ma zakres, ale jakie to życie ;) Ten temat jest wałkowany chyba za każdym razem. ty masz ryby z różnych wód i do tego różnych temperatur.

No dobra ale zostawmy temat ryb, szukasz pomocy z glonami.
Z tego co widzę, to masz kilka problemów. Krasnorosty - najprawdopodobniej niewydajny filtr. Okrzemki - same zejdą. To zielone na kamieniach to albo zielenice czy zwykłe glony zielone nitkowe, albo (i to gorszy ale bardziej prawdopodobny wariant) - sinice. Weź na paluchy, rozgnieć i powąchaj. Śmierdzi bagnem? Sinice.

W każdym razie, jeśli chcesz trochę zwyciężać w tym boju, to poradziłbym: zbij ten beton, który masz w baniaku do jakiegoś "ludzkiego" poziomu. Masz zbyt twardą wodę. Zobacz co tam się z filtrem dzieje, bo pewnie masz za słabą filtracje biologiczną (a mając żyworódki to duża szansa, że niewyrabia z ilością kup). Zaatakowane krasnorostami nurzańce wycinaj przy podstawie, nie w środku liścia, bo tam będziesz mieć znowu tych gagatków, a liść i tak zdechnie. Wyczyść między podłożem a szybami, tam z tego co widzę niezły syf masz ;)

Lecisz na Fluvalu206. To dobry filtr, jeśli masz dobrze koszyki poukładane. Z tego co widzę masz źle ustawiony wylot (powinno falować powierzchnie).

Edit:
Masz bimbrownie i CO2? Jak podajesz CO2 to nie napowietrzasz, bo w ten sposób całe CO2 idzie w kosmos.
Wybaczcie że dopiero teraz się odzywam ale miałem masę roboty i nie dałem zajrzeć na forum..
"Masz bimbrownie i CO2? Jak podajesz CO2 to nie napowietrzasz, bo w ten sposób całe CO2 idzie w kosmos."
Posiadam bimbrownię i Carbo w płynie oraz napowietrzacz ale powietrza wcale nie puszczam aby nie wytrącać CO2 wlasnie.

A więc tak..
1. Zacznę częściej czyścić filtr aby działał na pełną moc(płukanie gąbek).
Oczywiście w wodzie z akwarium która pobiore przy podmianie wody.
2. Walczę ze zbijaniem twardości ale idzie to mozolnie.. przy podmianach wody(kranówka odstana 2-3 dni) + dodaje wodę demineralizowaną która kupuję w markecie w baniakach 5l..
Obecnie zbiłem z 38 na 30..
Obrazek
3. Zwiększę ilość podmienianej wody do 40-45litrow tygodniowo..
4. Podawałem dodatkowo carbo bo niby miało pomoc w walce z glonami ale.. na jednej ze stron ktoś napisał że moje rośliny źle reagują na ten "rarytas" i faktycznie zaczęły się rozpuszczać/gnić po kilku dniach od zaczęcia podawania.. nie wiem czy to przypadek czy coś w tym faktycznie jest(roślina która urosła i jej górna część kładzie się na tafli wody zaczyna jakby gnić).
5. Kupiłem sobie ślimaki helmety które robią robotę i pozbywają się zielonych glonów które powstają na szybach i wyposażeniu ale nie nadążają z robota. No i oczywiście to nie jest rozwiązanie mojego problemu bo chce ograniczyć powstawanie glonów a nie je usuwać.
6. Co do obsady ryb.. mieczyki mają za zimną wodę a ich kondycja wygląda na doskonałą.. rozmnażają się jak głupie.. są energiczne itd.. ale i tak i tak będę musiał zmniejszyć moja obsadę ryb więc pewnie pozbędę się niektórych gatunków i postaram się zrobić im jak najlepsze warunki.

P1. Jak mam wycinać "kłaczate" rośliny u podstawy to robić to typowo u podstawy czy wycinać całkowicie z korzeniem ?
Jeśli pozostawię korzeń i utne przy podstawie to roślina wypuści nawet liście?
Jeśli dużo roślin jest zaatakowana przez glony to wyciąc je wszystkie(kłaczate) czy zostawić część aby w akwarium nie zrobiło się czasami za mało roślin?
P2. Przyznam szczerze że tyle różnych zdań na temat wody destylowanej i demineralizowanej widziałem w internecie i tego jak ja dodawać ze juz sam nie wiem nawet czy dobrze robię ale jednak myśl że muszę kupować te baniaki który jeden kosztuje około 6-8zł trochę mnie przeraża i postanowiłem że zainwestuje jednak w filtr RO ze względu na to że będzie to po prostu tańsza opcja.. i czy ten się nadaje?
https://allegro.pl/oferta/filtr-ro3-osm ... e=facebook
ODPOWIEDZ