Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Post autor: Kurpś »

Witam :)
Dzieci trochę podrosły, więc mam trochę więcej czasu na hobby.
Przeglądając Internet natknąłem się na takie akwarium i zachwyciłem się nim. Akwarium w formie lasu to jest to ! Chciałbym skopiować taki pomysł. Wiem że to nie jest to jakbym sam wymyślił , ale trudno.
Chciałbym koniecznie mieć, najlepiej identyczne

https://www.youtube.com/watch?v=VdnFSmO5Exg

Jestem jednakże początkującym, choć stale czytam.

Mam do was szanowni forumowicze prośbę o pomoc.

Nie za bardzo chcę, przynajmniej na początek wchodzić w nawożenie chemią, czy CO2 z powody małej wiedzy i finansów, więc chciałem się zapytać czy ta lista roślin da radę bez tego w 200 - 240L akwarium ?

hygrophila pinnatifida,
wywłócznik simulans,
wywłócznik mattogrossense,
monte carlo,
glosostigma,
christmas moss,
eriocaulon Taiwan

Na podłożu master Soil.

Akwarium będę zamawiał, ale nie chcę się zbyt śpieszyć, muszę jeszcze przewałkować super trudny dla mnie temat oświetlenia Led kontra tradycyjne T5. Chciałbym T5, ale niestety muszę oszczędzać na finansach dlatego też na razie nie chcę iść w holenderskie.
Autor świeci tutaj 4x 39W T5 (2x 865 i 2x 830).

Umiem lutować, podstawy elektroniki znam ale czy da radę się zbliżyć na ledach do tego co widzę na YT w tym filmiku ?
Jeśli tak to jakie konkretnie ledy, czy power led, czy cre ? Mogę wydać na oświetlenie około 500-600 zł

Parametry wody u mnie w kranówce to odczytane z testera paska JBL.

NO3 10
NO2 0
GH >14, ppm >250
KH 6 ppm 107
pH 7,2
Cl2 mg/l ppm 0,8-1,5
Czy dla tych roślin to wystarczy, czy trzeba zbijać twardość ?

Ryby będą, ale jeszcze nie ruszyłem z tym tematem .
Zastanawiam się nad wysokością akwarium 40 czy 50 cm ?
Będę wdzięczny za porady i przepraszam za przydługi post.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Post autor: owlman »

Czesc . Nie jestem fachowcem od roslinniakow ale cos tam wiem .
- za 600pln mozesz kupic dobra belke led firmy chihiros
- podloze techniczne wiec z grubsza mozna przyjac ,ze dodatkowe nawozenie raczej zbedne przynajmniej na poczatku
- bez CO2 raczej bedzie ciezko ale to zalezy od innych czynnikow rowniez np swiatlo
- pamietaj aby na poczatek obsadzic dno zbiornika przynajmniej w 80% z czego ponad polowa to gatunki szybkorosnace
- wode masz dobra , obnizeniem parametrow pH itp zajmie sie podloze
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Post autor: Kurpś »

Dzięki za odpowiedź.
"bez CO2 raczej bedzie ciezko ale to zalezy od innych czynnikow rowniez np swiatlo "
Co to znaczy ? to znaczy że światła ma być więcej/mniej aby nie potrzeba dozować CO2 ?

"obnizeniem parametrow pH itp zajmie sie podloze"
Znaczy, że wodę mam zbyt zasadową ?

Co do tych lamp , które polecasz to patrzyłem na nie, ale moje akwarium będzie miało 120 cm długości a tam widze lampy o rozstawie do 110 cm.
Podałbyś mode lampy, która by pasowała pod 120 ?

No i jeszcze jedna rzecz. Niektórzy ludzie zakrywają lampy cienką mleczną płytą PCV aby rozproszyć światło. Czy to mądre rozwiązanie w przypadku tych lamp ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Post autor: owlman »

Podloze aktywne bedzie wydzielac zwiazki odzywcze w ton wody , wiec aby rosliny nadazaly to konsumowac podaje sie CO2 oraz wiecej swiatla . Jezeli czegos bedzie za duzo lub za malo moze dojsc do plagi glonow . Testy jakich uzywasz nie naleza do najlepszych i zbyt dokladnych . Twoja woda nie jest mocno zasadowa o ile wierzyc tym testom ale podloze to obnizy pH . I bardzo dobrze . Jesli chodzi o dlugosc lamp to mozna dostac do tych krotszych opcjonalne podstawki /uchwyty/ , ktore pozwalaja powiekszyc rozstaw . Poza tym sa i 120 cm .https://allegro.pl/oferta/chihiros-belk ... 7076507715
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Post autor: Kurpś »

Hmm czyli stosując takie podłoże skazuję się na podawanie CO2 ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Pytanie początkującego o rośliny i oświetlenie

Post autor: owlman »

Niekoniecznie . Zalezy to od kilku czynnikow ; jak bedzie reagowac podloze , moc swiatla , ilosc roslin , rodzaj roslin ,wysokosc akwarium . Dlatego wlasnie nalezy kontrolowac parametry wody zwlaszcza w poczatkowej fazie dojrzewania . Lub obserwowac i reagowac .
ODPOWIEDZ