Gnijące rośliny i korzenie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: gsikora0 »

Od roku mam akwarium 80l ... I nie mogę w nim utrzymać żadnych roślin... wszytko po jakim czasie gnije i się rozpada. Prawdopodobnie przez to że trochę zaniedbane usuwanie tych obumierajacych znacznie wzrosło mi w akwarium NO3 i trochę ryb zginęło... W tym zbrojniki. Proszę o jakieś porady ... niewiem co jeszcze napisać co potrzeba do stwierdzenia przyczyny. Napisze jeszcze że od 3 tyg podaje mikro macro tak jak podaje producent, Carbo ... testy wychodzą w miarę dobrze poza NO3... pH około 6.7... rośliny zakupuje te do latwej hodowli.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: BARA »

Sadzisz rośliny w jałowym podłożu?
Co jest oświetleniem? Źródło, moc, barwa...
Po co te sztuczne ozdoby? Zbrojniki muszą mieć drewno do pozyskiwania celulozy niezbędnej im do prawidłowego trawienia...

Możesz pokazać fotkę całego akwarium?

Jak jest filtr?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: gsikora0 »

Filtr tetra ex 800 plus od 2 dni nie pracuje bo cieknie i czekam na zawór aquastop... Ale to inna bajka.
Oświetlenie Led 2 x 60 cm biała zimna 8000k i spectrum 6000k
Podłoże było jałowe nic nie dodawałam... około 3 miesiące temu dodałem przed wydarzeniem jakichś innych roślin tabletki w podłoże zdjęcie w załączniku.

Ps. Ozdoby to dzieciaki powyciagaly stare z moich lat młodzieńczych i powkładały.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: grzesi3k »

Kolego przecież tam nie ma roślin. Nie ma co ratować, weź coś zasadź ;) Jak już coś zasadzisz to wyłącz napowietrzacz, jak masz rośliny to jest zbędny.
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: gsikora0 »

Były zasadzone większe... Ale też padły.
Jakby miały się schować i rosnąć to te od posadzenia minęło 3 tyg juz by coś ruszyły... A tylko blakną, za chwile stracą liście pewnie... jedyne co się trzyma jako tako od 4 miesięcy to to na drobnymi listkami... było wyższe Ale sciĄłem bo środek stracił liście i wyglądało fatalnie.
Przy zakladniu nie dawałem żadnych starterow bakterii, podłoże też bez żadnych nawozów. .. naprawdę nie mam pojęcia co z tym zrobić... podpowiedzcie coś... może jakie testy kupić żeby określić inne parametry które są ważne...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: BARA »

Masz ryby o kompletnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody. Nie należy łączyć ze sobą neonów (woda miękka i kwaśna) z mieczykami (woda twarda i zasadowa). Zmierz parametry wody z akwarium.
Trzymasz ryby wymagające gąszczu roślin....

Radzę usunąć ten sztuczny żwirek, w którym ewidentnie rośliny nie rosną. Wywal wszelkie sztuczne ozdoby. Daj żwirek rzeczny przemieszany z piaskiem i wsadź przy korzeniach roślin kulki nawozowe.

Spectrum barwy dla roślin jest nieodpowiednie, powinno być 4000 K i 6500 K. Twoje światło jest źle odbierane przez rośliny - zmień je koniecznie!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: gsikora0 »

W takim razie wychodzi na to że mam.za mocne i za jasne światło tak? ... kulki nawozów dawałem pod korzenie. Podłoże było kupowane jako podłoże do akwarium żwirek kwarcowy. Ryby te pomarańczowe to platki... urodzone w tym akwarium i rosną, mieczyk koi jest od pół roku ... neonki od samego poczatku te duże... mniejsze od 1 miesiąca, i dwie molinezje też od miesiąca. Sztuczne ozdoby raczej wpływu negatywnego nie mają na rośliny (pozytywnego też:)). Gąsz roślin dla rybek wiem ... tylko właśnie problem w tym że nie chce to to rosnąć... za oświetlenie dałem blisko 200 zł i zmieniać teraz będzie ból. ... jakis pomysł jak zmienić istniejące... jest możliwość sciemnienia na potencjometrze ... wystarczy??
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: grzesi3k »

zawsze mozna krocej swiecic i skrecic moc zanim ci rosliny nie porosna
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Re: Gnijące rośliny i korzenie

Post autor: gsikora0 »

No właśnie bo świece dość długo... ile powinno się świecić... od 8 rano do 20 ?? 12 h starczy?? Czy może dłużej?... włączać samo spectrum wieczorem ?? Czy całkiem gasić... W pokoju dość dlugo chodzi telewizor... do około 12 w nocy ... I często też światło w pokoju do 22...23
ODPOWIEDZ