Nawożenie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nawożenie

Post autor: marbat91 »

Witam.
Posiadam akwarium "towarzyskie". Szukam optymalnego sposobu nawożenia. Co powiecie na coś takiego: https://akwarium-net.pl/pl/p/MEGA-ZESTA ... WOZOWE/298
Czy może coś bardziej markowego Seachem, Tropica, AZOO?
A może zamiast pojedynczych składników podawać tylko Makro i Mirko? Dajcie jakieś podpowiedzi.
Dzięki.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nawożenie

Post autor: owlman »

Czesc . A co chcesz nawozic ? Moze podaj informacje o akwarium ( sprzet , podloze , rosliny itd ) oraz zdjecie calosci zbiornika .
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawożenie

Post autor: marbat91 »

Akwarium 112l ustabilizowane, filtr: Tetra ex 600 plus, rośliny: Ehinodorus blehri - 4 szt małe, Bacopa madagascariensis, Rotala rotundifolia, Echinodorus osiris, Vallisneria asiatica, Echinodorus tenellus. Podłoże żwirek 1-3mm i do tego substrat. CO2 za pomocą Sera CO2 start. Kamień napowietrzający. Oświetlenie 2 bielskie LED: Aquastel Glass LED Plant 7W i 18W.
Chodzi mi o to czy lepiej zastosować nawozenie typu "all in 1" np. Tropica Fertiliser z kapsułkami pod korzenie, czy też każdy skladnik osobno NO3, Po4, K , Mg, Fe itd.
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nawożenie

Post autor: owlman »

A znasz parametry wody i zawartosc w niej powyzszych ? Moze nie trzeba nawozic bo masz substrat ?
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawożenie

Post autor: marbat91 »

Tak mam zrobione testy. Wszystko mam mniej/więcej takie jak powinno być przy nawozeniu za pomocą seachem fe, seachem k, seachem flourisch trace. Trochę walczę od dłuższego czasu z pH 7,2-7,8 i nie mogę zbic przy KH 6 i GH 12.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nawożenie

Post autor: owlman »

W zasadzie kazda metoda jest dobra i kazda sie sprawdza ale ... kazdy ma swoja wlasna i wyprobowana , wiec ciezko jest doradzic komus . Kazde akwarium jest inne i nalezy podejsc indywidualnie . Z wlasnego doswiadczenia moge podac ,ze zarowno podawanie rozpuszczonych soli jak i lanie tzw gotowcow (np jbl ferropol ) dzialalo dobrze . W tej chwili mam podloze aktywne wiec dolewam tylko azot ,bo mimo sporej ilosci ryb czesto spada . Wszystko zalezy rowniez od ilosci i jakosci roslin . Daj zdjecie zbiornika . Ten kamien napowietrzajacy raczej niepotrzebny .
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawożenie

Post autor: marbat91 »

Chcę zbić pH do 6.8-7 i nawozić za pomocą JBL Ferropol i nawoz pod korzenie. Roślin jest raczej wystarczajaco tylko nie rosną (poza Rotalą) chyba przez zbyt wysokie pH, mam nadzieję że po zbiciu pH jakoś to ruszy. Owlman, sugerujesz wrzucić kamień? A czy zostawić deszczownicę czy też na usunąć i zostawić tylko wylot?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nawożenie

Post autor: owlman »

Roslin jest malo i wygladaja na takie , ktorym brkuje wszystkiego . Mozesz zastosowac ferropol w polowie dawki zalecanej . Jezeli podajesz CO2 przestan napowietrzac = jedno wyklucza drugie . Deszczownice pozostaw a filtr skrec na minimum /jezeli sie da / . Czy masz moze wegiel aktywowany w filtrze ? Dosadz roslin . czy ten bialy zwirek nie podnosi pH ? sprawdz octem .Popracuj nad obsada rybna .
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawożenie

Post autor: marbat91 »

Co do obsady rybnej to wiem, ale 6 miesięcy temu nie miałem takiej wiedzy. Robię testy kropelkowe i wychodzi mi wszystko w normie. Jedynie to pH za wysokie. Na razie nie chce kupować więcej roślin, chce żeby te co mam zaczęły rosnąć i wtedy dokupie. Węgla nie mam, a kamień już wyłączyłem. Filtr przymknąłem o 50% na wlocie i wylocie (nic się przez to nie stanie filtrowi?). Jak sprawdzić octem ten żwirek?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nawożenie

Post autor: owlman »

Wyjmij troche zwirku , wysusz i polej /kilka kropel/ octem . Jezeli bedzie syczal i pienil sie znaczy ,ze jest do wymiany . Filtr na wlocie powinien byc otwarty na 100% jedynie wylot mozna troche zakrecac . Jezeli nie dosadzisz roslin a zaczniesz nawozic te ktore sa, moze wystapic wysyp glonow a poczatki juz masz .
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawożenie

Post autor: marbat91 »

Czy dosadzenie jeszcze Vallisneria i Eriocaulon po jednym dużym koszyku wystarczy? Uff. Po sprawdzeniu żwirek jest ok. Może podpowiesz jeszcze czy jest szansa go trochę "wybielic" z zielonego nalotu?
ODPOWIEDZ